پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

کد خبر : 75489

 
یک رویداد مهم پیش‌رو و بهره‌برداری از ظرفیت‌های لازم

فرصت خوب میزبانی را از دست ندهیم
تاریخ خبر : 1395-10-19
     
 
 
     
متن خبر :
 در حالی که به اذعان کارشناسان میزبانی از مسابقات جام جهانی فوتبال هنرمندان می‌تواند با تحمیل کمترین بار مالی به استان معرف ظرفیت‌های مغفول مانده تاریخی، فرهنگی، گردشگری و ورزشی همدان باشد مسئولان استان برای پذیرش این میزبانی تعلل می‌کنند‌.
میزبانی از مسابقات مهم ورزشی یا جشنواره‌های فرهنگی- هنری حتی با وجود تحمیل بار مالی سنگین به کشور یا شهر میزبان همواره مورد تقاضای کشورها یا شهرهای مختلف است.
بی‌شک مطرح شدن نام کشور یا شهر میزبان و یا به عبارتی دیگر رسانه‌ای شدن نام آن شهر یا کشور و به طبع آن معرفی ظرفیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی میزبان به صورت غیرمستقیم از طریق رسانه‌های دیداری، شنیداری، مکتوب و فضای مجازی و نیز به صورت مستقیم از طریق ورود میهمانان، علاقمندان و گردشگران بدیهی‌ترین دستاورد میزبانی از اینگونه مسابقات و جشنواره‌های ورزش و فرهنگی- هنری است
از سوی دیگر امروزه به دلیل استقبال گسترده مردم جهان از رویدادهای ورزشی و هنری، ورزش و هنری به ابزاری مؤثر برای دیده شدن و شناساندن تبدیل شده است و بنگاه‌های مطرح اقتصادی، صنایع بزرگ و حتی کشورهای جهان برای معرفی خدمات، کالاها و ظرفیت‌های خود تبلیغ در این عرصه‌ها را به هر اقدام تبلیغاتی دیگر ترجیح می‌دهند به عنوان مثال مسئولان ارشد کشور آذربایجان با پرداخت مبلغی هنگفت با این ادعا که ورزش بستری مناسب برای ارتباطات جهانی، انتقال پیام‌ها و معرفی پروژه‌های استراتژیک کسب‌وکار جهانی است نام کشور خود را بر روی پیراهن تیم فوتبال اتلتیکو مادرید اسپانیا حک و تبلیغ کردند.
 میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال هنرمندان فرصتی مناسب برای همدان
با توجه به فواید میزبانی از مسابقات مهم ورزشی و جشنواره‌های فرهنگی- هنری برای میزبان و همچنین ظرفیت بالای ورزش و هنر برای دیده شدن و جلب توجه افکار عمومی پذیرفتن میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال هنرمندان توسط مسئولان استان همدان فرصت مناسبی فراهم خواهد کرد تا ورزش و هنر به خدمت معرفی استان و شهر همدان به جهانیان درآید آن هم با کمترین بار مالی برای استان با این حال مسئولان ارشد استان همدان برای پذیرفتن این میزبانی هنوز اقدام مؤثری انجام نداده‌اند و اعلام حمایتشان از این رویداد مهم نیز فقط در حد حرف باقی مانده و در عمل هیچگونه اتفاق مثبتی رقم نخورده است.
 میزبانی همدان با کمترین بار مالی
سرپرست تیم هنرمندان استان همدان با بیان اینکه هنوز مسئولان استان همدان برای پذیرفتن این میزبانی به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌اند در رابطه با بار مالی میزبانی از مسابقات جام جهانی فوتبال هنرمندان برای شهر میزبان اظهار داشت: این میزبانی برای شهر همدان فقط در حدود 250 میلیون تومان تعهد مالی ایجاد می‌کند.
حسن رمضانی افزود: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با مسئولان برگزاری این مسابقات فقط هزینه اسکان میهمانان، خورد و خوراک و رفت‌وآمد در داخل شهر به عهده شهر میزبان است و ما تعهد مالی دیگری در قبال این مسابقات نخواهیم داشت.
وی فواید میزبانی از این مسابقات را حضور 180 هنرمند و ورزشکار تراز اول از 10 کشور دنیا با دنبال‌کنندگان میلیونی در فضای مجازی، پخش مسابقات از 2 شبکه تلویزیونی داخلی 3 و ورزش، پخش تلویزیونی از طریق 43 شبکه خارجی، برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های مختلف در فواصل مسابقات، برپایی شب‌های فرهنگی کشورهای میزبان و سرکشی هنرمندان و ورزشکاران به کودکان بی‌سرپرست و سرطانی استان برشمرد.
رمضانی با اشاره به اینکه مسئولان استان در جلسات مختلف از پذیرفتن میزبانی این مسابقات حمایت کرده‌اند عنوان کرد: اما در عمل هنوز اتفاق خاصی نیفتاده و ظاهراً مسئولان حاضر به پرداخت هزینه‌ها نیستند و هر لحظه شانس همدان برای میزبانی از مسابقات کمرنگ می‌شود.
 اخبار و برنامه‌های ورزشی در قُرق میزبان جام جهانی فوتبال هنرمندان
کارشناس ارشد مدیریت ورزشی با اعلام حمایت از میزبانی همدان از مسابقات جام جهانی فوتبال هنرمندان به پیشرفت اخیر همدان در زیرساخت‌های ورزشی در یک دهه اخیر اشاره کرد و به تسنیم گفت: این زیرساخت‌ها با هدف توسعه ورزش حرفه‌ای و میزبانی از مسابقات مختلف طراحی و ساخته شده است اما تاکنون به غیر از یکی دو مورد از جمله مسابقات فوتبال قهرمانی نونهالان آسیا، شهر و استان همدان میزبانی از مسابقات مهم ورزشی دیگری را بر عهده نگرفته است.
مجید سلیمانی افزود: هزینه نگهداری از استادیوم شهید مفتح، استادیوم حاجی بابایی و سالن 6 هزار نفری انقلاب سرسام‌آور است اما این اماکن ورزشی تاکنون از کمتر مسابقه مهمی میزبانی کرده‌اند.
وی با طرح این سؤال که این زیرساخت‌ها کی و کجا قرار است به کمک ورزش استان همدان بیایند به استفاده بهینه مسئولان استانی و مدیران شهری از امر ورزش در تبلیغ و معرفی ظرفیت‌های استان‌ها و شهرهای مختلف کشور اشاره و تأکید کرد: استانداران، شهرداران و نمایندگان مجلس در اقصی نقاط کشور با همه توان خود به دنبال آن هستند که امتیاز یک تیم مطرح ورزشی را به شهر خود انتقال دهند تا به این بهانه نام شهر و استان خود را در رسانه‌ها مطرح کنند.
سلیمانی با اشاره به اینکه تیم‌های همدان در لیگ‌های برتر رشته‌های مختلف ورزشی به دلیل بی‌توجهی و بی‌تفاوتی مسئولان استان در چند سال اخیر جایگاهی ندارند و همین مسأله باعث شده نام شهر و استان همدان جایی در اخبار و برنامه‌های ورزشی نداشته باشد، تصریح کرد: میزبانی از این مسابقات می‌تواند نام همدان را مدت‌ها در صدر اخبار و برنامه‌های ورزشی قرار دهد.
این کارشناس ارشد مدیریت ورزشی عنوان کرد: کشورهای حوزه خلیج فارس و شرق آسیا به بهانه مختلف و با پرداخت هزینه‌های هنگفت هر ساله تیم‌هایی منتخب از ورزشکاران و هنرمندان مطرح جهان را دعوت و از برگزاری این مسابقات درآمدزایی می‌کنند. حالا که چنین فرصتی برای همدان با کمترین بار مالی رقم خورده است چرا مسئولان استان برای پذیرفتن این میزبانی تعلل می‌کنند.
توسعه گردشگری استان با میزبانی از جام جهانی فوتبال هنرمندان
کارشناس حوزه گردشگری هم بیان کرد: گردشگری ورزشی یا به عبارتی دیگر جذب گردشگر از طریق برگزاری مسابقات ورزشی یکی از راهکارهای مؤثر در توسعه گردشگری است و میزبانی از مسابقات جام جهانی فوتبال هنرمندان را یک فرصت مناسب برای توسعه گردشگری استان و معرفی جاذبه‌های گردشگری همدان به مردم ایران و دیگر نقاط جهان است.
رضا مینایی اظهار کرد: مسئولان استان بارها در جلسات و نشست‌های خبری مختلف بر نقش تبلیغات در توسعه گردشگری استان به درستی اشاره کرده‌اند اما در عمل از فرصت‌های به دست آمده در این زمینه استفاده نمی‌کنند.
وی افزود: حضور چهره‌های سرشناس عرصه هنر و ورزش جهان در غالب تیم‌های فوتبال هنرمندان نگاه همه رسانه‌های داخلی و خارجی را به همدان جلب می‌کند و این یک فرصت عالی برای معرفی ظرفیت‌های استان و شهر همدان در بخش گردشگری است.
این کارشناس حوزه گردشگری با اشاره به برخی امتیازات قائل شده برای شهر میزبان این مسابقات از جمله ساخت یک فیلم 90 دقیقه‌ای و موظف کردن میهمانان به معرفی جاذبه‌های گردشگری شهر میزبان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد: بار مالی 250 میلیون تومانی این مسابقات برای همدان در قیاس با اتفاقات خوبی که در بخش گردشگری برای همدان با برگزاری این بازی‌ها رقم خواهد خورد بسیار ناچیز است.
مینایی تأکید کرد: در تماسی که با فعالان گردشگری شهر قشم میزبان قبلی این مسابقات داشتم متوجه شدم در دوره گذشته تیم‌های شرکت‌کننده بیش از 600 میلیون تومان سوغات از قشم خریداری کردند که تنها بخشی از عواید این بازی‌ها برای این جزیره بوده است.
وی با بیان این که اگر یک عزم جدی برای میزبانی از مسابقات جام جهانی هنرمندان میان مسئولان استان باشد تأمین بودجه لازم برای میزبانی کار چندان سختی نخواهد بود گفت: استانداری، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، شورای اسلامی شهر، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی فعال در عرصه گردشگری هر کدام می‌توانند بخشی از این هزینه‌ها را متقبل شوند تا این فرصت مناسب از دست نرود.
 امنیت ایران را با برگزاری این مسابقات به جهانیان نشان دهیم
آنچه مسلم است میزبانی از جام جهانی فوتبال هنرمندان را نباید تنها از منظر ورزش و گردشگری تحلیل کرد؛ چراکه برگزاری این مسابقات در کمال امنیت و آرامش در ایران و شهر همدان در شرایطی که به دلیل حملات تروریستی امنیت کشورهای منطقه و حتی کشورهای اروپایی و آمریکایی زیر سؤال رفته است می‌تواند در ابعاد سیاسی و اجتماعی نیز برای کشور و استان همدان پیامدهای مثبتی در پی داشته باشد.
حال جای سؤال است چرا با وجود امتیازات بی‌شمار برای میزبانی از این مسابقات مسئولان ارشد استان برای قبول این میزبانی تعلل می‌کنند؟ 
آیا تأمین مبلغ 250 میلیون تومان هزینه میزبانی از این مسابقات که در سال‌های گذشته کمترین رقم قرارداد یک بازیکن غیربومی و ناکارآمد باشگاه پاس بود برای استانی که عنوان قطب کشاورزی ایران را یدک می‌کشد تا این حد دشوار است؟ 
اگر همدان میزبانی از چنین رویدادهایی را بر عهده نگیرد از زیرساخت‌های ورزشی استان کی و کجا قرار است استفاده شود؟
اگر مسئولان استان دلیل قانع‌کننده‌ای برای نپذیرفتن این میزبانی دارند چرا اشاره‌ای به آن نمی‌کنند و سؤالات بی‌شمار دیگری در این زمینه که بی‌شک در گیرودار رسیدن به پاسخ آنها فرصت میزبانی از مسابقات جام جهانی فوتبال هنرمندان از دست خواهد رفت.
 
 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.