1401-08-251401-09-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 آذر 1401

کد خبر : 117960

 
پلیس راه همدان:

ترددخودروهای بومی منعی ندارد
تاریخ خبر : 1400-03-13
     
 
 
     
متن خبر :

■ بیش از۴۷ نفر۲‌ماهه نخست امسال در سوانح جاده‌ای این استان جان خود را از دست دادند

رئیس پلیس راه استان همدان از آغاز طرح محدودیت تردد برای خودرهای غیربومی از ساعت ۱۲ ظهر روزگذشته 13 خردادماه خبرداد و گفت: تردد بین شهرستانی پلاک های بومی منعی ندارد اما پلاک های غیربومی حق ورود به استان را ندارند.
رضا عزیزی بیان کرد: در صورت ورود خودروهای دارای پلاک غیربومی به حوزه استحفاظی استان همدان یا خروج خودروهای بمی از این استان، این وسایل نقلیه از طریق دوربین های ثبت تخلف یا ماموران پلیس راه جریمه می شوند.
وی اظهار داشت: افرادی که مجبور به تردد بین استانی برای حضور در مراکز درمانی یا انجام کار قضایی و اداری هستند باید برای دریافت مجوز تردد به فرمانداری ها مراجعه کنند.
رئیس پلیس راه استان همدان درباره سوانح جاده ای دو ماه نخست امسال نیز گفت: بر اساس گزارش ارائه شده از سوی پزشکی قانونی ۴۷ نفر ۲ ماهه نخست امسال در سوانح جاده ای این استان جان خود را از دست دادند.
عزیزی اضافه کرد: ۲ ماهه نخست سال گذشته ۲۵ نفر در سوانح جاده ای این استان جان باختند که این آمار در مدت زمان مشابه سال جاری ۲۲ نفر معادل ۸۸ درصد افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: همچنین شمار مجروحان سوانح جاده ای استان همدان از ۳۰۶ نفر در ۲ ماهه نخست سال گذشته با ۸۶ نفر معادل ۲۸ درصد افزایش به ۳۹۲ نفر در دو ماهه ابتدایی سال‌جاری رسیده است.
رئیس پلیس راه استان همدان اظهار داشت: بیشترین میزان افزایش متوفیان سوانح جاده‌ای مربوط به موتورسواران بوده است و شمار آنها از هفت فوتی به ۱۳ فوتی در ۲ ماهه نخست سالجاری افزایش داشته است.
عزیزی افزود: عابران متوفی نیز با ۲ برابر افزایش از سه به ۶ فوتی در سالجاری رسیده است و ۱۳ متوفی سوانح جاده ای این استان نیز مربوط به سواری‌ها بوده و اتوبوس و کامیون ها فوتی نداشته اند.
وی ادامه داد: ۹۵ درصد متوفیان سوانح جاده ای بومی و پنج درصد غیربومی هستند یعنی از ۴۷ فوتی سوانح جاده ای استان همدان در ۲ ماهه سالجاری ۴۴ نفر بومی و ۳ نفر غیر بومی هستند. رئیس پلیس راه استان همدان افزود: ۶۶ درصد سوانح جرحی و فوتی در مسیرهای روستایی رخ داده که علت آن تردد وسایل نقلیه با سرعت غیرمجاز، نبود دوربین ثبت تخلف و غیر استاندارد بودن راه های روستایی است همچنین ۳۴ درصد سوانح در جاده های اصلی بوده است.
عزیزی اظهار داشت: بیشتر سوانح خودروهای سواری از نوع واژگونی و موتورسیکلت ها نیمی واژگونی و  ۵۰ درصد آن برخورد  ۲ موتورسیکلت با یکدیگر و برخورد موتورسیکلت با وسیله نقلیه بوده است.
وی اظهار داشت: ۱۰۰ درصد موتورسواران متوفی و مصدومان سوانح جاده ای استان همدان از کلاه ایمنی استفاده نکرده و موتورسواران بیشتر به علت نقص سیستم روشنایی موتورسیکلت، حرکت های نمایشی و تک چرخ و تردد با سرعت غیرمجاز  دچار سانحه شدند.
وی ادامه داد: خودروهای سواری نیز به علت خستگی و خواب آلودگی راننده، بی توجهی به جلو و تردد با سرعت غیرمجاز دچار سانحه شدند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.