پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 26 تير 1403

کد خبر : 49380

 
مدیرکل ثبت احوال استان خبر داد

اجراي طرح کارت هوشمند ملی در همدان
تاریخ خبر : 1393-06-01
نویسنده : فاطمه سادات باب‌الحوائجي
     
 
 
     
متن خبر :

 طرح کارت‌ هوشمند ملی در همدان در حال اجراست.
مدیرکل ثبت احوال استان همدان در نشست با خبرنگاران گفت: از آغاز این طرح در استان 9 هزار کارت هوشمند درخواست شده که تاکنون چهار هزار کارت تحویل داده‌ شده و سه هزار کارت آماده تحویل دادن است.
عبدا... مقصودی‌فر از درخواست‌کنندگان خواست تا نسبت به دریافت کارت‌های خود اقدام کنند.
وی افزود: افتتاح پروژه کارت هوشمند ملی از جمله اقدامات انجام شده در سال گذشته بوده که این موضوع در آبان ماه 92 کلید خورد و راه‌اندازی اتوماسیون اداری و آرشیو اسناد هويتي از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته بود.
مقصودی‌فر راه‌اندازی ایستگاه کارت هوشمند ملی در اداره پست نهاوند و ملایر، رصد سیاست‌های جمعیتی، انجام پژوهش‌های جمعيتي و اجراي کارت هوشمند ملی را از اقدامات در حال انجام اين اداره برشمرد.
مدیرکل ثبت ‌احوال همدان اظهار کرد: بهره‌برداری از آرشیو اسنادي، صدور شناسنامه‌های تحت وب، اجرای طرح فیبر نوری، راه‌اندازی 22 دفتر ICT روستایی، راه‌اندازی دفاتر پیشخوان خدمات شهری، تهیه آمارهای سالانه جمعیتی و ارتقای ثبت پوشش وقايع حیاتی در سال 92 و چهار ماهه اول امسال از دیگر اقدامات اداره ثبت احوال استان در سال گذشته است.
  ثبت 57 ازدواج در هر شبانه‌روز
وی در ادامه تأکید کرد: هر شبانه‌روز در استان همدان، 57 واقعه ازدواج صورت می‌گیرد که میانگین سن ازدواج برای مردها 8/27 سال و برای زن‌ها 4/22 است.
به گفته مقصودي‌فر، در چهار ماهه نخست امسال با افزایش طرح پوشش وقایع حیاتی مواجه بودیم و در ثبت ولادت‎‌ها در 15 روز اول استان همدان 5/99 درصد پوشش ثبت داشته و در ثبت آمار فوت 2/98 در 10 روز اول به ثبت رسیده است که در نظر داریم آمار ثبت ولادت‌ها را به 6/99 درصد و ثبت فوت را به 5/98 برسانیم.
وی بيان کرد: در استان همدان 11 واحد اداری اقدامات مربوط به ثبت وقایع را انجام داده و در دو بیمارستان نيز واقعه ولادت به ثبت مي‌‌رسد.
مقصودی‌فر با بيان اينكه تعداد کل ولادت‌های ثبت شده در چهار ماهه نخست سال 93 در استان همدان 11هزار و 236 نفر بوده که نسبت به آمار مشابه در سال گذشته 5/3 درصد افزایش داشته‌ایم، ادامه داد: از کل این تعداد 8/51 درصد پسر و 2/48 درصد مربوط به ولادت نوزاد دختر در همدان است و به ازای تولد 100 دختر، 107 پسر متولد می‌شود.
مقصودی‌فر ادامه داد: 62 درصد ولادت‌ها در جامعه شهری و 38 درصد نیز در جامعه روستایی به وقوع پیوسته است.
 در هر شبانه‌روز 91 نوزاد متولد مي‌شود
مديركل ثبت احوال استان همچنين گفت: در استان همدان به طور متوسط در هر شبانه‌روز 91 نوزاد متولد می‌شود؛ بنابراين نرخ خام ولادت در استان 19 در هزار است و بايد به نرخ 1/2 در هزار كه نرخ جانشيني است، برسيم.
مقصودی‌فر با بیان اینکه سال گذشته 449 مورد ولادت دو قلوزايي و 17 مورد سه قلوزايي در استان همدان به ثبت رسيده است، عنوان كرد: بهترين آمار ثبت ولادت استان در مهلت قانوني مربوط به شهرستان فامنین با 100 درصد است.
وي از ثبت 5/99 درصد واقعه ولادت در مهلت قانونی در چهار ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: شهرستان‌هاي رزن به صورت 9/99 درصد، تویسرکان 8/99 درصد، ملایر 7/99 درصد، همدان 4/99 درصد، نهاوند 3/99 درصد و کبودراهنگ 1/99 درصد، اسدآباد و بهار 6/99 ولادت‌ها را در مهلت قانونی ثبت کرده‌اند.
وی درباره آمار ثبت شده فوت در استان به سه هزار و 898 مورد اشاره کرد و گفت: از این تعداد 54 درصد مرد و 46 درصد مربوط به زن‌ است. با توجه به این آمار، به ازای هر 100 زن، 115 مرد فوت می‌کنند که آمارها نشان می‌دهد امید به زندگی در زن‌ها دو سال بیشتر است.
مقصودی‌فر تأکید کرد: به طور متوسط در هر شبانه‌روز در استان 31 نفر در استان فوت مي‌كنند که بیشترین علت فوتی‌ها ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی با اختصاص هزار و 181 مورد بوده است. همچنين دومین علت مرگ‌ومیر مربوط به بیماری و حالات بد از جمله کهولت سن است که بیشتر در 75 سال به بالا اتفاق می‌افتد.
مديركل ثبت احوال استان از پوشش 100 درصدی ثبت فوت در شهرستان‌های رزن و اسدآباد خبر داد و گفت: نرخ خام مرگ‌ومیر در استان در اين مدت 6/6 درصد است.
وی درباره برنامه‌های هفته دولت توسط این اداره كل هم گفت: ادای احترام به مقام شهدا و دیدار با خانواده شهدا، برگزاری روز کارمند و تقدیر از کارمندان نمونه و بازدید از گنجینه شهدا از جمله برنامه‌ها در این هفته است.
مقصودی‌فر همچنين از صدور نخستين شناسنامه شهید در استان خبر داد و افزود: این شناسنامه برای شهید رجب مجیدي‌ستار در رزن صادر شده و به صورت نمادين هم به خانواده اين شهيد اهدا شد.
در ادامه معاون امور اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال استان همدان از تغيير نكردن نام‌هايي چون فاطمه، زهرا و محمد تحت هيچ شرايطي گفت. البته براي تغيير نام‌هاي افراد به اسامي ائمه اطهار و معصومين (عليهم‌السلام) و مذهبي هيچ محدوديتي وجود ندارد و در تغييرات ساير اسامي نيز فراواني‌‌ها در نظر گرفته خواهد شد.
منوچهر فرزام به ارتقای درجه امنيت كارت‌هاي ملي هوشمند و شناسنامه‌ها اشاره كرد و افزود: در اين صورت جعل اين اسناد تحت هيچ شرايطي وجود ندارد.
معاون فناوري اطلاعات و آمار جمعيتي ثبت احوال استان نیز به ويژگي‌هاي كارت ملي هوشمند اشاره و اظهار کرد: مهمترين مزيت اين طرح ورود به دولت الكترونيك و حركت به سمت جامعه اطلاعاتي است و از طرفي هم توزيع عادلانه فرصت، كاهش هزينه‌ها، ارائه خدمات دولت به صورت ساده و سريع، تصديق هويت افراد در فضاي ديجيتال و همچنين بالا رفتن سطح رضايت مردم را به دنبال خواهد داشت.
حسين اسماعيلي گفت: در حال حاضر اين كارت براي افرادي که 15 سال تمام دارند و كساني كه اطلاعات هويتي آنها تغيير كرده است، صادر خواهد شد كه آنها مي‌توانند با مراجعه به سايت WWW.NCR.IR ثبت‌نام اوليه را انجام دهند، سپس با دريافت نوبت براي انجام مراحل بعدي به اداره پست شهرستان‌ همدان، و شهرستان‌ها نيز به ادارات ثبت ‌احوال مراجعه كنند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.