1403-04-231403-05-02bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

کد خبر : 131196

 
سداکباتان همدان ۱۲ درصد آب دارد
تاریخ خبر : 1402-01-09
     
 
 
     
متن خبر :


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان گفت: حجم ذخیره آب در سد اکباتان به چهار میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب رسیده که معادل ۱۲ درصد حجم آن است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان همدان، محمد ضروری افزود: امسال در سومین سال خشکسالی پیاپی به سر می‌بریم و هم‌اینک ۸۸ درصد از گنجایش مخزن سد اکباتان خالی است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰ لیتر در ثانیه آب از طریق رودخانه بالادست وارد مخزن سد اکباتان می‌شود.

ضروری تصریح کرد: از ابتدای سال آبی جاری تا کنون به طور میانگین نزدیک به ۱۹۰ میلیمتر بارش در استان همدان ثبت شده که این میزان کمتر از مدت مشابه سال گذشته است و در مقایسه با بلندمدت حدود ۲۷ میلیمتر کاهش را نشان می‌دهد.

وی افزود: طی دو سال گذشته آورد رودخانه‌ها بالادست سد اکباتان از سالانه ۵۱ میلیون مترمکعب به سالانه ۲۲ و ۱۹ میلیون مترمکعب کاهش یافت که همین موضوع موجب ایجاد بحران آب در شهر همدان شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: در سال ۱۴۰۲ با توجه به تکمیل پروژه آبرسانی بلند مدت به همدان مشکل تامین آب برای شهروندان نخواهیم داشت و آب مورد نیاز شهر تامین می‌شود.

وی اظهار کرد: آب مورد نیاز مردم همدان از طریق سد اکباتان، سد آبشینه، رودخانه‌های سطحی، چاه‌های دشت همدان - بهار و خط انتقال از سد تالوار تامین می‌شود اما با این وجود برای پیشگیری از کم آبی باید مصرف بهینه در دستور کار قرار گیرد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.