پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 شهريور 1400

کد خبر : 111632

 
قرار بود این قلعه از هتل عباسی اصفهان موفق‌تر شود
تاریخ خبر : 1399-06-20
     
 
 
     
متن خبر :

 همدان به سبب داشتن روستاهای بکر، آب‌وهوای مطلوب و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوان جزو مناطقی است که می‌تواند حرف‌های زیادی در این حوزه داشته باشد، درحال‌حاضر این استان ۲۱ روستای هدف گردشگری دارد اما چقدر از ظرفیت‌ این روستاها استفاده می‌شود؟ آیا روستاهای هدف گردشگری همدان مقصدی برای گردشگری هستند یا تنها اسم گردشگری را یدک می‌کشند؟
به‌عنوان مثال بنا به اظهارات دهیار، روستای هدف گردشگری «اشتران» واقع در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، با وجود داشتن ظرفیت‌های فوق‌العاده، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیاد قادر به استفاده از فرصت‌های گردشگری آن نیستند درحالی‌که قرار بود قلعه اشتران را به‌عنوان یکی از آثار تاریخی استان همدان احیا و به بهترین اقامتگاه بومگردی و هتلی موفق‌تر از هتل عباسی اصفهان تبدیل کنند اما اینک متروکه شده است.
دهیار روستای اشتران با بیان اینکه از جمله جاذبه‌های تاریخی روستا قلعه، حمام و امامزاده است، توضیح داد: روستای اشتران گردشگران زیادی دارد اما به‌دلیل نداشتن زیرساخت‌های لازم فرصت‌ها را از دست می‌دهیم؛ به‌عنوان مثال مسیر قلعه تاریخی روستا تاریک است و برای گردشگران مشکلاتی به وجود می‌آورد.
فرهنگ بنی‌اردلان ادامه داد: مشکل بزرگ در این روستا مربوط به خانه‌های بومگردی است، گردشگرانی که از روستا بازدید می‌کنند، نمی‌توانند در روستا اقامت داشته باشند از طرف دیگر مردم روستا مایل به ساخت اقامتگاه بومگردی نیستند.
بنی‌اردلان تصریح کرد: تأسیس خانه‌های بومگردی در روستای اشتران جا نیفتاده و نیازمند این است که کلاس‌های آموزشی برای اهالی روستا برگزار شود تا فرهنگ‌سازی صورت بگیرد و مردم با مزیت‌هایش آشنا شوند.
وی با بیان اینکه پس از گذشت حدود یک دهه از کسب عنوان روستای هدف گردشگری اشتران میراث فرهنگی تنها یکبار کلاس آموزشی 20 دقیقه‌ای برای اهالی برگزار کرده است، گفت: موفقیت روستا در حوزه گردشگری نیاز به فرهنگ‌سازی و برگزاری کلاس‌های آموزشی دارد تا مردم روستا نسبت به این صنعت درآمدزا آشنایی پیدا کنند.
بنی‌اردلان با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی باید ورود کرده و زیرساخت‌های گردشگری روستا را درست کند، افزود: اشتران روستایی 4 فصل است و زیبایی‌های طبیعی بی‌نظیری دارد اما تبلیغات در این زمینه بسیار ضعیف است.
و اما ۲۰ آذر ۹۸ بود که رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان تویسرکان در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: قلعه اشتران که یکی از آثار فرهنگی، تاریخی شهرستان تویسرکان با قدمتی ۲۲۴ ساله و به‌جا مانده از دوران قاجاریه است، مرمت و بازسازی می‌شود.
اسحاق ترکاشوند از وجود سرمایه‌گذاری برای هتل شدن قلعه اشتران با هدف حفظ بنا و نگهداری از آن و رفع مشکلات و موانع پیش روی سرمایه‌گذار خصوصی مرمت این بنا خبر داد و اظهار کرد: اگرچه احیای این قلعه ۲۰ میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد اما بی‌تردید مشکلات موجود بر سر راه سرمایه‌گذار بازسازی قلعه اشتران حل‌شدنی است و ما تمام تلاش خود را برای رفع موانع موجود به‌کار می‌گیریم تا این بنا زودتر مرمت و بازسازی شود و به بهره‌برداری برسد.
وی با بیان اینکه روستای اشتران یکی از روستاهای هدف گردشگری شهرستان تویسرکان است و قلعه اشتران در این روستا، زمینه گردشگری را مساعدتر کرده، گفت: قلعه تاریخی اشتران را می‌توان از ظرفیت‌های خوب گردشگری و جذب توریست در شهرستان به حساب آورد.
ترکاشوند با بیان اینکه قلعه اشتران مالکان شخصی دارد و مالکان آن از نوادگان حاج اردلان هستند، تصریح کرد: هم‌اینک نیز «امیر اردلان» پیگیری‌های مربوط به قلعه را انجام می‌دهد و با توجه به اینکه این قلعه جزئی از میراث فرهنگی کشور محسوب می‌شود، در سال گذشته ۴۵۰ میلیون تومان از اعتبارات دولتی برای بازسازی بخشی از آن هزینه شد.
وی از وجود سرمایه‌گذاری برای هتل شدن قلعه اشتران با هدف حفظ بنا و نگهداری از آن خبر داد و افزود: درحال‌حاضر سرمایه‌گذار به‌دنبال دریافت تسهیلات است و استعلامات لازم برای سند قلعه هم از آنجا که موروثی به‌شمار می‌آید، در دست پیگیری است.
ترکاشوند در پایان خاطرنشان کرد: حمایت از سرمایه‌گذار جزو برنامه‌های اصلی ما است و اگر این مهم محقق شود، پس از هتل شدن قلعه، بی‌تردید این بنا از هتل عباسی اصفهان در جذب توریست موفق‌تر و از مزیت‌های گردشگری غرب کشور خواهد شد.
وی ادامه داد: با وجود اقدامات صورت گرفته، مالک پیگیر بقیه کارها نشد همچنین ما درصدد گرفتن تسهیلاتی به مبلغ حدود ده میلیارد تومان برای این بنا بودیم اما مالک علاقه‌ای به این کار نداشت و فقط صحبت می‌کرد.
وی با بیان اینکه احیای قلعه اشتران یکی از گزینه‌های سند راهبردی میراث فرهنگی همدان بود، اظهار کرد: سال گذشته ۵۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات این اداره در راستای نگهداری قلعه هزینه کردیم اما مالک پابه‌پای ما نیامد که بتوانیم ادامه دهیم.
ترکاشوند با اشاره به اینکه میراث فرهنگی اگر اعتباری داشته باشد حتماً برای حفظ و نگهداری این اثر هزینه می‌کند، افزود: درحال‌حاضر اعتباری برای قلعه اشتران نداریم و مکاتباتی انجام داده‌ایم که اعتبار ملی بگیریم.
وی با بیان اینکه سیاست وزارتخانه میراث فرهنگی سیاست مشارکتی است و درباره این اثر، مالک اقدامی نمی‌کند، توضیح داد: اداره میراث فرهنگی برای آشنایی اهالی این روستا و منطقه با حوزه گردشگری دوره‌های توانمندسازی برگزار کرد اما بازخورد خوبی نگرفت، درحال‌حاضر هم با توجه به شیوع کرونا امکان برگزاری کلاس وجود ندارد اما این اتفاق در برنامه‌های اداره میراث فرهنگی تویسرکان گنجانده شده است و پس از رفع محدویت‌های جلسات حضوری عملی خواهد شد.
ترکاشوند با اشاره به اینکه روستاهای شهرستان تویسرکان و از جمله اشتران از نظر پذیرش مسافر ظرفیت بسیار بالایی دارند، گفت: خانه‌هایی که در روستای اشتران وجود دارد قابلیت تبدیل به بهترین اقامتگاه‌های بومگردی‌ استان همدان را دارد اما نیاز به برگزاری دوره‌هایی است که امیدوارم به‌زودی محقق شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.