پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 124210

 
خبرهای ناخوشایند از تیم شهرداری به گوش می‌رسد

انحلال یا فروش شهرداری در دستورکار شورا
تاریخ خبر : 1401-03-23
     
 
 
     
متن خبر :

 فصل فوتبال لیگ دسته یک کشور به پایان رسید و تیم فوتبال شهرداری همدان در نخستین سال حضور خود در این رقابت‌ها کارنامه قابل قبولی ارائه داد و با قرارگرفتن در رده دهم جدول، جایگاه رضایت‌بخشی را کسب کرد.
این روزها خبرهای خوشی از این تیم به گوش نمی‌رسد و شایعاتی در شهر به گوش می‌رسد که حکایت از آن دارد که شورای شهر تمایل چندانی به حضور تیم شهرداری در فوتبال حرفه‌ای ندارد و مدعی است که طبق قانون، شهرداری‌ها نمی‌توانند در فوتبال حرفه‌ای فعال باشند.
شهرداری، تنها نماینده فوتبال استان و غرب کشور در لیگ دسته یک باشگاه‌های کشور در نخستین سال حضورش آبروداری کرد و توانست تجربه شیرینی را به دست آورد. این تیم با کلکسیونی از بازیکنان بومی و چند بازیکن غیربومی در طول 34 هفته پرافت و خیز با تاکتیک نباختن در خارج از خانه و رسیدن به حداکثر امتیاز در بازی‌های خانگی موفق شد با 9 پیروزی، 16 تساوی و 9 باخت و با جمع‌آوری 43 امتیاز در رتبه دهم جدول قرار بگیرد تا رضایت فوتبال دوستان را به دنبال داشته باشد که جا دارد به کادر فنی و بازیکنان این تیم خسته نباشید گفت.
حالا که شهرداری از رقابت‌های فوتبال فارغ شده و استراحت می‌کند، سرنوشت نامعلومی دارد و هنوز سیاست‌های شهرداری و شورای شهر به طور رسمی در قبال آینده و سرنوشت این تیم ترسیم نشده است اما در گوشه و کنار شهر اخبار ناخوشایندی به گوش می‌رسد. این اخبار حکایت از آن دارد که به احتمال زیاد شهرداری در فصل آینده تیم‌داری نخواهد کرد و گویا شورای شهر حاضر به تصویب بودجه برای حضور این تیم در لیگ یک نیست و اعضای شورا تمایلی به تیم‌داری ندارند.
شنیده‌ها حکایت از آن دارد که این تیم قرار است واگذار شود یا به فروش برسد. یکی از بحث‌هایی که داغ است شایعه تعویض امتیاز شهرداری با پاس است و برخی از اهالی فوتبال اعتقاد دارند که پاس با توجه به ساختار خوبی که پیدا کرده و از اسپانسر قوی برخوردار است می‌تواند در لیگ تیم‌داری کند. انتقال امتیاز شهرداری به پاس می‌تواند در رشد و شکوفایی فوتبال در استان مثمرثمر باشد.
البته این شنیده‌ها هنوز خام و در حد حرف است و هیچ مقام مسئولی آن را تأیید نمی‌کند اما از قدیم گفته‌اند "تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها".
مصاحبه رئیس‌ هیأت فوتبال استان با یکی از خبرگزاری‌ها شنیده‌های ما را تأیید می‌کند و شهردار سابق نسبت به فروش یا انحلال تیم شهرداری ابراز نگرانی کرده است.
عباس صوفی به لزوم حفظ تیم فوتبال شهرداری همدان به عنوان سرمایه اجتماعی تأکید کرد و تلاش این تیم را نسبت به صعود از لیگ استانی تا رقابت‌های لیگ یک کشوری را حاصل سال‌ها تجربه دانست و به راحتی نمی‌توان این سرمایه اجتماعی گران‌بها را نادیده بگیریم.
شهردار سابق همدان از جذب هواداران پرشمار این تیم خبر داد و مدعی شد که امروز مطالبه نونهالان، نوجوانان و جوانان فوتبال همدان حفظ این تیم در لیگ یک است و نابودی این تیم را نابودی بسیاری از بازیکنان پرامید فوتبال استان دانست و افزود: شورای شهر و شهردار نباید نسبت به این علاقه جوانان بی‌تفاوت باشند. وی همچنین اظهار امیدواری کرد: امیدوارم یک تصمیم خردمندانه و راهکار مناسبی را شورای شهر و شهردار اتخاذ کنند.
صوفی که به واقعیات این شایعات به طور کامل واقف است خاطرنشان کرد: اگر شورای شهر تصمیم به حذف شهرداری از تیم‌داری در لیگ یک بگیرد زیان جبران‌ناپذیری را برفوتبال استان وارد خواهد کرد و آکادمی فوتبال شهرداری که یکی از آکادمی‌های برتر در غرب کشور می‌باشد؛ دچار چالش بزرگی خواهد شد و خانه امید نوجوانان و جوانان فوتبال شهر ویران خواهد شد و این باعث کاهش انگیزه فوتبال دوستان شهر خواهد شد.
رئیس هیأت فوتبال استان به اعضای شورای شهر هشدار داده است که به این موضوع مهم توجه جدی داشته باشند زیرا از بسیاری ناهنجاری‌ها و بزه‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند و شورا با حمایت از تیم شهرداری می‌تواند در سالم‌سازی شهر قدم بزرگی بردارد و شور و شعف را به جوانان بازگرداند.در آخرین بازی خانگی تیم شهرداری در لیگ یک رئیس شورای‌شهر نیز از تماشاگران ویژه بود و از نزدیک شاهد تلاش بازیکنان تیم فوتبال شهرداری بود.
محمود مسگریان در گفت‌وگوی خصوصی با یکی از پیشکسوتان فوتبال شهرداری به طور تلویحی از واگذاری و یا انحلال تیم شهرداری خبر داد و گفت: احتمال اینکه شهرداری در فصل آینده در سطح نخست فوتبال کشور تیم‌داری نکند زیاد است و اعضای شورا تمایل چندانی به ادامه حیات تیم شهرداری ندارند.
وی در گفت‌وگو با مهر تا حدودی عقب‌نشینی کرده و مدعی شده است که ابتدا باید شهرداری لایحه تیم‌داری شهرداری در فوتبال را به شورا ارائه دهد تا اعضای شورا نسبت به آن تصمیم بگیرند که هنوز این اتفاق نیفتاده است و گمانه‌زنی درباره آینده تیم شهرداری تا در شورا مطرح نشود، شایعه‌ای بیش نیست.
رئیس شورای شهر بیان کرد: طبق قانون، شهرداری‌ها از تیم‌داری حرفه‌ای منع شده‌اند و فصل گذشته نیز با این استدلال که لیگ دسته یک حرفه‌ای نیست، شورا به لایحه تیم‌داری شهرداری رأی مثبت داد.
مسگریان ادامه داد: با این‌حال ابتدا باید شهرداری، لایحه تیم‌داری را به شورا ارائه دهد و سپس شورا پس از دفاع شهرداری از لایحه خود وارد شور خواهد شد و نسبت به تیم‌داری یا انحلال آن رأی خواهد داد و ما در شورا در حال حاضر منتظر ارائه لایحه تیم‌داری هستیم.
با آنکه زمان زیادی که تا شروع فصل آینده لیگ یک باقی نمانده است، شورای شهر و شهرداری باید در اسرع وقت تکلیف این تیم را روشن کنند.
امسال سال جام جهانی است و فدارسیون فوتبال مصمم است که حداکثر آخر مرداد ماه رقابت‌های لیگ دسته یک را آغاز کند و در این فرصت 2 ماهه شهرداری پس از استراحت و رفع خستگی باید برای فصل آینده اقدام کند و اگر زمان را از دست بدهد سرنوشت نامعلومی انتظار این تیم را می‌کشد.
تیم‌داری یا فروش تیم شهرداری باید هرچه زودتر اعلام شود و کادر فنی این تیم و بازیکنان برای فصل بعد شناسایی شوند تا تیم با قدرت مضاعف قدم به رقابت‌ها بگذارد. در حال حاضر این شایعات در حد حرف است اما واکنش رئیس هیأت فوتبال و رئیس شورای شهر حکایت از آن دارد که این شایعات به واقعیت نزدیک است .
در پایان فصل جاری رقابت‌های لیگ دسته یک قهرمانی باشگاه‌های کشور بازیکنان تیم شهرداری توانستند در جمع بهترین‌ها قرار بگیرند. مهدی خلج با 6 گل و میثم زمانی با 4 گل از بهترین گلزنان شهرداری بودند؛ ضمن آنکه مرصاد فلاح زاده، امیرحسین سوری و محمد بیرانوند نیز با ثبت 3 گل در جدول گلزنان قرار گرفتند.
مهدی خلج هافبک بومی شهرداری بهترین هافبک شهرداری در فصل جاری بود و دروازه‌بان‌های شهرداری نیز فصل موفقی را سپری کردند و محمد صابری‌زاده با 8 و پرویز کریمی با 7 کلین‌شیت فصل خوبی را سپری کردند. هر چند مهاجمان شهرداری با ثبت 27 گل کارنامه به نسبت قابل قبولی داشتند اما خط دفاعی با قبول 24 گل نمره قبولی نگرفت.
رضا طلایی‌منش از جمله مربیان خوب بومی استان می‌باشد که هدایت شهرداری را به عهده داشت. طلایی‌منش که کارنامه قابل قبولی با تیم الوند همدان در این رقابت‌ها در فصول گذشته داشت و حتی تا یک قدمی صعود نیز پیش رفت، در این فصل با اعتماد به بازیکنان با انگیزه بومی همچون محمدصابری‌زاده، آرمین طلایی‌منش، مجیدشعبانی، مرتضی‌کرمی، میلاد داوودی، پیمان حشمتی، امیرحسین ‌پورقاسمی، میثم زمانی، امیرحسین سوری، حسین کاظمی و مهدی خلج در کنار چند بازیکن خوب غیربومی چون پرویز کریمی، امیرمحمد نسایی، محمد عباسی‌تبار و محمد بیرانوند نتایج شایسته‌ای را در لیگ یک رغم زد. وی در کادر فنی نیز از مجید بیگم‌جانی و مصطفی‌کاشی که سال‌ها تجربه حضور در لیگ کشوری را داشتند در کنار محمد بیات و حمید یادگاری استفاده کرد وبا مدیریت مجتبی وثوق، سال موفقی را سپری کرد و نمره قبولی گرفت.
حیف است شهرداری با این کارنامه درخشان نابود شود و امیدواریم که شورای شهر و شهردار همدان تصمیم درستی اتخاذ کنند و از این تیم حمایت لازم را داشته باشند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.