1397-08-161397-08-26bool(false) 1397-08-161397-08-26bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 26 آبان 1397

کد خبر : 79453

 
هتلداري پردرآمدتر از بانكداري و كارخانه‌داري
تاریخ خبر : 1396-04-13
     
   
     
متن خبر :

بر اساس اعلام رسمي و غيررسمي مسئولان هم اينك 5 باب هتل جديد در شهر زيبا و توريستي همدان در حال احداث و تكميل مي‌باشد. در چند شهر بزرگ استان نيز صنعت هتلداري رو به گسترش است. هتل يكي از زيرساخت‌هاي لازم و تكميلي صنعت گردشگري در استان همدان تعريف شده است و به همين علت مسئولان ارشد استان در سال‌هاي اخير به شدت در حال تشويق سرمايه‌گذاران براي هتل‌سازي در استان هستند. اختصاص تسهيلات ويژه بانكي و معاف بودن سرمايه‌گذاران در امر هتل‌سازي از برخي عوارض دولتي از جمله ماليات و ارزش افزوده مرتبط با درآمد هتلداران بخشي از راهكارهاي تشويقي براي سرمايه‌گذاران در هتل‌سازي حداقل در استان همدان مي‌باشد. البته جدا از اين مشوقه‌هاي مهم و راهگشا، برخي سازمان‌ها و مسئولان مربوطه به اصطلاح آتش به اختيار هستند تا از امكانات و اختيارات سازماني خويش براي بسترسازي در امر توسعه حوزه گردشگري استان از جمله هتل‌سازي استفاده كنند.
تا اينجاي كار همه چيز و همه تصميمات و برنامه‌ريزي‌ها جاي خوشحالي و خوشبيني و اميدواري دارد؛ چون تمام اين تسهيلات ويژه و امتيازات برجسته كه به نوعي براي توسعه صنعت گردشگري در همدان انجام مي‌شود، صرفاً براي حمايت از سرمايه‌گذار نيست، بلكه چنين راهكارهاي قانوني و عرفي در جاي خويش براي رفاه حال مسافران و گردشگران به عنوان قشري از مردم كشورمان است كه در هر فرصت و فراغت به استان همدان و پايتخت تاريخ و تمدن ايران سفر مي‌كنند تا يكي، دو روزي را فارغ از غم روزگار بياسايند و خشنود و سرحال به شهر و ديار خود بازگردند. حال اگر از تمام آن تسهيلات و امكانات و عنايت ويژه به صاحبان سرمايه هتلداري يكه لمحه نور و لحظه‌اي لذت و بهره‌مندي براي مسافر و مشتري هتل باقي مانده باشد، جاي بسي اميدواري است. در همين قسمت اول موضوع بايد ديد و سنجيد كه آيا كارخانه‌داري و بانكداري هم مشمول چنين عنايت ويژه مي‌شود يا نه! حساب بانك‌ها كه از همه اينگونه حساب‌ها جداست. آنها با سرمايه‌گذاري‌هاي فراوان و حالا قوانين خوب يا بد و سودهاي حق يا ناحق، تأمين‌كننده بخشي از همان تسهيلاتي هستند كه به هتلداران تعلق مي‌گيرد. حالا اصل پولشان از وام‌هاي خرد و كلاني كه به مردم يا سرمايه‌گذاران پرداخت مي‌كنند، بازمي‌گردد يا نه و سرانجام هم ورشكسته مي‌شوند يا نه! بحث مفصل خودش را مي‌طلبد. در هتلداري بهاي هر خدمت انجام نشده‌اي قبلاً دريافت مي‌شود. در اين دادوستد يكطرفه بايد اول تسويه كرده باشي تا درب هتل 5 ستاره را به رويت باز كنند و اينها سواي تمام آن تسهيلات و امكانات است كه بهره‌اش را از قبل برده‌اند، علاوه بر اين ملزمت مي‌كنند بهاي ارزش افزوده‌اي را كه هيچوقت به صندوق دولت بازنمي‌گردد، بپردازي و در ازاي نيم‌نگاهي هم كه به در و ديوار هتل مي‌اندازي، چيزي به عنوان كرايه سالن بپردازي!!!
مثل اين مي‌ماند كه وقتي براي خريد يك قالب پنير وارد مغازه سر كوچه‌تان مي‌شوي، علاوه بر بهاي پنير مبلغي هم حق ورود به مغازه بپردازي و اجازه خروج بگيري!!!
كدام كارخانه‌داري كه به جرم سرمايه‌گذاري براي ايجاد اشتغال و توليد محكوم به پرداخت چندين قلم عوارض ريز و درشت مي‌شود در قبال فروش محصولات خود از مشتريان به صورت جداگانه كرايه مراجعه به كارخانه را هم مي‌گيرد. اما هتلداران اين كار را مي‌كنند؛ چون از قبل درصد ارزش افزوده براي غذا و خدمات را از دولت تخفيف گرفته‌اند و براي رستوران‌داري در مجموعه هتل خويش هم از پرداخت عوارض و ماليات معاف هستند.
وليكن دور از چشم بازرسان دولت همين عوارض محاسبه نشده را هم از مشتريان خود مي‌گيرند!!!
ما مردم همدان خوشحال و خوشبين هستيم كه هتلداري و توسعه گردشگري در همدان تشويق و تبليغ مي‌شود؛ چون اميدواريم بلكه به نوعي صنعت گردشگري رونق بگيرد و چند تا مغازه وكسبه و خدماتچي هم از قِبل آن به درآمد و رونق برسد، غافل از اينكه به شكلي عجيب بايد عوارض ورود مسافر همدان را از جيب خودمان به هتلداران بپردازيم؛ چون اگر همزمان با ورود مسافر امر خيري يا ميهماني و جشني در هتل داشته باشيم، حق تقدم براي پاركينگ و خدمات ديگر با مسافر است و سروصدا و شلوغي را هم بايد تحمل كنيم. شايد فقط يكي از هتل‌ها در همدان از چنين حق و حقوقي براي خويش سوء استفاده مي‌كند و ان‌شاءا... كه هتل‌هاي ديگرمان حريم حق و انصاف را رعايت كنند؛ چراكه اگر يكماه قبل از شروع تعطيلات تابستاني با اين هتل براي برگزاري ميهماني قرارداد ببندي و حق استفاده از پاركينگ را هم دريافت كرده باشي، در شب موعود با پيدا شدن سروكله چند مسافر ضرب‌الأجل حق تو باطل مي‌شود. البته شايد هم همين يك هتل براي خود آيين‌نامه‌هاي داخلي تدوين كرده و آن را در حق همشهريان اعمال مي‌كند؛ چون كتاب قانون هتلداري را كه زير و رو كرديم، چنين بند و تبصره‌اي رؤيت نشد. از سوي ديگر اين احتمال هم وجود دارد كه اين هتل به اشتباه در يك كانون گردشگري واقع شده و هر چقدر هم به سالن‌هاي پذيرايي شماره‌دار خود از يك تا 4 اضافه كند از قانون الزام به احداث پاركينگ مخصوص معاف است؛ چون فقط در برابر مسافر تعهد دارد و شهروند همداني هر چقدر هم كه 2 برابر پرداخت كند، يعني هم پول ورود به سالن را تقبل كند و هم قيمت يك غذاي معمولي را 2 برابر قيمت بهترين رستوران‌هاي شهر بپردازد و علاوه بر آن هزينه نظافت و گل‌آرايي و نور سالن را هم جداگانه پاي تو بنويسد؛ باز هم براي مسئولان هتل غريبه‌اي و ديگر هيچ.
چه خوش گفته است باباطاهر عريان يعني همان باباي شهرمان كه «چه خوش بي مهرباني هر دو سر بي». يا اينكه گفته است «يكي را داده‌اي صد گونه نعمت، يكي را قرص جو آغشته بر خون». باباطاهر باز هم در جايي گفته است «به نام من و به كام ديگران!!!».

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.