پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 3448

 
طرح مطالعاتي بسته‌بندي پس از دو سال در كتابخانه‌ ميراث خاك مي‌خورد

هویت سفال لالجین در نبود بسته‌بندی زیر سوال می‌رود
تاریخ خبر : 1390-09-06
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :

■ مدیرمسئول چاپخانه پیام رسانه: فاز دوم چاپخانه برای اولین بار در غرب کشور برای ایجاد امکانات بسته‌بندی راه‌اندازی شده اما تاکنون هیچ استقبالی نشده است

همدان‌پيام:  بحث مهم در مورد سفال لالجین بسته‌بندی تولیدات و آثار صنایع دستی و هنرهای سنتی است که راهگشای حل بسیاری از مشکلات این عرصه خواهد بود. اما این مهمترین عرصه همواره در عرضه صنایع دستی و  به ویژه سفال در همدان نادیده گرفته می شود.
این در حالی است که صادرکننده برتر صنايع‌دستي همدان از آسيب 35 درصد سفال و سراميک اين استان به دليل بسته‌بندي نامناسب در جريان حمل و نقل خبر داد. محمد بشيري در گفت‌وگو با ميراث آريا  گفت: به دليل بالا بودن هزينه‌هاي توليد، هنرمندان قادر به بسته‌بندي مناسب براي محصولاتشان نيستند.
وي ادامه داد: کشورهاي حوزه خليج فارس بهترين خريداران صنايع‌دستي در سال‌هاي اخير بوده و مشتريان خارجي همواره خواستار خريداري محصولات با قيمت‌هاي ارزان هستند. اين صادرکننده برتر با بيان اين که صنايع‌دستي همدان بسياري از مشتريان خود را در ساير کشورها از دست داده، اظهارداشت: در گذشته آلمان، انگليس، هلند و فرانسه بخش عمده‌اي از صنايع‌دستي اين استان را خريداري مي‌کردند. به گفته بشيري، اکنون ايرانيان مقيم ساير کشورها که در عرصه صادرات فعاليت مي‌کنند، دلسوزانه به خريداري توليدات صنايع‌دستي مي‌پردازند.
 وي افزود: هم‌اکنون بسته‌بندي محصولات صنايع‌دستي صادراتي عراق در پوشال و شانه تخم مرغ انجام مي‌‌شود. اين صادرکننده که در سال جاري به عنوان يکي از 17 صادرکننده برتر استان همدان انتخاب شد، بيان داشت: افزايش هزينه‌هاي حمل و نقل نيز بر کاهش صادرات محصولات صنايع‌دستي تاثير داشته است.
در صورتی که  بسته‌بندی مطلوب و استاندارد وسیله ارتباط ذهنی خریدار و فروشنده بوده و موجب افزایش رغبت مشتریان برای خرید خواهد شد. این امر رونق فروش صنایع دستی را در بازارهای داخلی و خارجی در پی خواهد داشت و این راهکار می‌تواند راه را برای توسعه و ایجاد بازار فروش صنایع دستی و هنرهای سنتی هموارتر کند و این وظیفه اتحادیه سفال را در ارائه طریق به هنرمندان صدچندان می‌کند.
در این زمینه یکی از فعالان عرصه نمایشگاهی هنر سفالگری می‌گوید: برای شرکت در نمایشگاه‌های مختلف در کشور به دلیل نبود بسته‌بندی مناسب برخی از آثار و دست ساخته‌ها مي‌شكنند و به همین خاطر با دلی آزرده در نمایشگاه حضور می‌یابیم.
وی می‌افزاید: اگر چنانچه بسته‌بندی مناسبی برای سفال‌های لالجین تعیین شود و سفالگران و سفال‌فروشان متقاعد شوند محصولات خود را در پکیج‌های مناسب قرار دهند در فروش سفال بیش از پیش موفق خواهیم بود.  یکی دیگر از فعالان عرصه بسته‌بندی گفت: متأسفانه در لالجین نسبت به بسته‌بندی درست ارزشی قائل نیستند و به دنبال کاهش هزینه‌های تولید هستند که فقط هزینه را نباید در بسته‌بندی ببینند؛ بلکه باید تلاش کنند تا محصولات زیبای خود را در بسته‌بندی‌های شیک و زیبا به دست مشتری بدهند تا نشانگر ارزش سفال باشد. مديركل آموزش و حمايت از توليد معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گفت: بحث بسته‌بندي از ضعف‌هاي اصلي در صادرات و عرضه كالاهاي صنايع دستي كشور است.
 كامران سبزه‌ميداني در چهارمين كارگاه نشست منطقه‌اي آموزش و ترويج بسته‌بندي محصولات صنايع دستي  بيان كرد: 99 درصد توليدات صنايع دستي كشور بدون بسته‌بندي مناسبي در نمايشگاه‌ها و فروشگاه‌ها عرضه مي‌شوند. وي از اجراي طرح مطالعاتي طراحي بسته‌بندي براي 33 محصول صنايع دستي در سال 1388 خبر داد و اظهار كرد: پس از دو سال، اين طرح در كتابخانه‌ سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور خاك مي‌خورد. براي اجرايي شدن طرح‌هاي بسته‌بندي، استان‌هاي كشور را در اين موضوع دخالت داده‌ايم تا صنعتگران را در اين زمينه هدايت كنند.
سبزه‌ميداني با اشاره به اين‌كه نبايد صنعتگران و توليدكنندگان صنايع دستي را درگير بحث بسته‌بندي كرد، بر لزوم ارتقاي كيفيت توليدات صنايع دستي توسط توليدكنندگان اين صنعت تأكيد كرد.
به گفته‌ وي، صادرات صنايع دستي به‌ صورت بسته‌بندي و برند ملي در دستور كار سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري قرار گرفته است.
سبزه‌ميداني بيان كرد: 90 درصد رونق صادرات صنايع دستي به بسته‌بندي و تبليغات بستگي دارد.
وي گفت: متأسفانه عمده صنایع دستی کشور بسته‌بندی مناسب و مرتبط با کالای تولیدی خود ندارند.
امروزه بسته‌بندی و تبلیغات حرف اول را در فروش و جلب مشتری در بازارهای بین‌المللی می‌زند و بسته‌بندی و اطلاعاتی که صنایع دستی را به مشتری معرفی می‌کند؛ می‌تواند تا حد زیادی در ترغیب مشتری برای استفاده از آن اثرگذار باشد. وی با اشاره به بسته‌بندی ‌نامناسب تولیدات صنایع دستی کشور افزود: درصد بسیار ضعیفی از صنایع دستی کشور با بسته‌بندی مناسب برای عرضه در بازارهای بین‌المللی ارائه می‌شوند و با وجود بسته‌بندی‌های ‌نامناسب، صادرات حوزه صنایع دستی کشور با ضعف روبه‌رو است.
سبزه‌میدانی ادامه داد: در صورت نبود بسته‌بندی مناسب و معرفی کالا، ارتباط منطقی با مشتری خارجی برقرار نشده و در این صورت استقبال مشتری و متقاضی خارجی کم می‌شود، آمار صادرات کاهش یافته و کیفیت‌های تولید نیز به همین میزان با کاهش روبه‌رو می‌شود و در نتیجه صادرات صنایع دستی کشور به دلیل نبود توجه به بحث بسته‌بندی مناسب با مشکل روبه‌رو می‌شود.
وي اظهار داشت: امروزه بازار صنایع دستی در دنیا به شدت رقابتی است و برای باقی ماندن و پیشرفت در این بازار باید سعی در تولید و صادرات کالاهای صنایع دستی با بسته‌بندی‌های مناسب و مرتبط با کالای تولید شده داشت.
سبزه‌ميداني ادامه داد: در همین راستا برنامه‌ریزی‌هایی در سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی مبنی بر انتخاب پنج منطقه از کشور برای درگیر کردن آنها با مقوله بسته‌بندی با عنوان ترویج و آموزش بسته‌بندی به هنرمندان و دست‌اندرکاران انجام شد.
سبزه‌میدانی هدف از این برنامه‌ریزی را توجه بیشتر به بحث پراهمیت بسته‌بندی در تولیدات صنایع دستی عنوان كرد، اظهار داشت: برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های در این زمینه ضمن آگاهی‌بخشی و ترغیب صنعت‌گران برای ارائه محصولات و تولیدات خود با بسته‌بندی مناسب، سرمایه‌گذاران این حوزه را نیز متوجه اهمیت بسته‌بندی و حمایت از تولید‌کنندگان در این زمینه می‌نماید.
وی اولویت سازمان میراث فرهنگی را بحث ترویج بسته‌بندی مناسب در صنایع دستی عنوان كرد و گفت: امسال به عنوان نخستین سال در بحث بررسی و اهمیت بسته‌بندی در صنایع دستی به مقوله آموزش و ترویج پرداخته می‌شود و قدم بعدی در سال آینده به سمت عملیاتی شدن و ایجاد کارگاه‌های بسته‌بندی و ورود سرمایه‌گذاران به بحث صنایع دستی و بسته‌بندی آن برداشته می‌شود. سبزه‌ميداني همچنین از تغییر سرفصل‌های درسی در زمینه آموزش صنایع دستی خبر داد و اظهار داشت: طبق دستورالعملی که در سطح استان‌ها در حوزه آموزش صنایع دستی وجود دارد، آموزش بسته‌بندی نیز در سرفصل‌های درسی در دوره‌ طراحی سنتی و صنعتی گنجانده می‌شود.
 صنایع دستی بسته بندی در روزنامه
به گزارش ايسنا، مديركل توسعه و ترويج معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز با اشاره به مطرح بودن بحث بسته‌بندي در صنايع دستي كشور گفت: با اين وجود، بحث‌هاي مطرح‌شده درباره‌ بسته‌بندي صنايع دستي كشور هنوز اجرايي نشده است.
ويدا توحدي تصريح كرد: بحث بسته‌بندي از معضلات پيش روي صنايع دستي كشور است.
 وي ادامه داد: برنامه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري كشور درباره‌ بسته‌بندي صنايع دستي، نگاه اجرايي به اين بحث است.
توحدي با تأكيد بر اين‌كه بايد بسته‌بندي صنايع دستي مانند خود صنايع دستي شكيل و زيبا باشد، بيان كرد: در حال حاضر بسياري از صنايع دستي كشور با روزنامه‌ و كاغذ بسته‌بندي مي‌شود.
وي با اشاره به اين‌كه براساس اعلام يونسكو بايد در صادرات صنايع دستي به بسته‌بندي توجه ويژه‌اي داشت، يادآوري كرد: براي هويت‌بخشي و شناسنامه‌دار شدن صنايع دستي كشور به‌منظور صادرات بايد به بسته‌بندي صنايع دستي اهميت داده شود.
توحدي تأكيد کرد: بايد در بسته‌بندي صنايع دستي از بهترين روش‌هاي روز دنيا استفاده كرد.
وي با اشاره به اين‌که تا اسفندماه امسال 10 كارگاه و نشست منطقه‌اي آموزش و ترويج بسته‌بندي محصولات صنايع دستي در مناطق مختلف کشور برگزار مي‌شود، اضافه کرد: جشنواره‌ بسته‌بندي محصولات صنايع دستي کشور اسفندماه امسال در استان زنجان برگزار خواهد شد.
مدیرمسئول چاپخانه پیام رسانه نیز با اشاره به تاثیر بسزای بسته بندی شکیل و حرفه‌ای در فروش صنایع دستی بخصوص در کشورهای دیگر گفت: فاز دوم چاپخانه پیام رسانه با امکانات حرفه‌ای و مدرن برای ایجاد بستر مناسب در حوزه چاپ و بسته بندی محصولات مختلف از جمله محصولات سفال در هفته دولت سال جاری به بهره‌برداری رسید اما تاکنون حتی یک نفر سراغ بسته‌بندی را از ما نگرفته است.
نصرت‌ا... طاقتی احسن با اشاره به قرار گرفتن مکان چاپخانه در مسیر تردد وسایل نقلیه لالجین و با اشاره به اطلاع‌رسانی‌های انجام شده، اظهار داشت: در حوزه بسته بندی و ترغیب سفالگران لالجینی به ورود در این حوزه نیازمند اقدامات جدی و اساسی از سوی سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان هستیم تا ضمن ارائه آموزش و مشاوره‌های لازم در تامین بخشی از هزینه‌های بسته‌بندی سهیم باشد.
طاقتی احسن ادامه داد: اگر می‌خواهیم ارزش افزوده کالایی مثل خاک را تبدیل به محصولی قابل صادرات برای ارز‌‌آوری بکنیم ناگزیر از بسته‌بندی زیبا و مناسب هستیم، بحثی که متاسفانه روز به روز باعث کم‌رنگ‌تر شدن استقبال خریداران خارجی از محصولات سفال ما می‌گردد.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد با حمایت و همکاری سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و اتحادیه سفالگران لالجین شاهد استفاده از ظرفیت فاز 2 چاپخانه پیام رسانه برای توسعه صنعت بسته‌بندی باشیم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.