1403-04-211403-04-31bool(false) 1403-04-211403-04-31bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 138276

 
تولید طلای معطر با«کشت بافت» در فامنین
تاریخ خبر : 1403-03-22
     
 
 
     
متن خبر :


استان همدان با ۲۶۰ هکتار باغات گل‌محمدی یکی از جمله استان‌هایی است که در سال‌های گذشته کشاورزان در این استان بیش از پیش به کشت این محصول مشتاق و راغب شده‌اند.

باغ گل‌محمدی 2 هکتاری در شهرستان فامنین یکی ازباغات گل‌محمدی استان همدان بوده که این باغ از نوع کشت بافت بوده و در این باغ به واسطه تحصیلات بهره‌بردار آن علم و تجربه در هم آمیخته شده است و این باغ را از بیشتر مزارع و باغات گل‌محمدی سطح استان متمایز می‌کند.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی استان همدان اظهار کرد: این مزرعه و گلستان گل‌محمدی 2 هکتاری از حدود 3سال پیش در روستای اکله شهرستان فامنین ایجاد شده است.

پیام ابراهیمی با بیان اینکه این مزرعه با سایر مزارع و گلستان‌های گل‌محمدی سطح استان متفاوت بوده و از این نوع از گلستان‌ها در سطح استان انگشت‌شمار است، به ایسنا گفت: گل‌محمدی این گلستان از نوع کشت بافت بوده  و نهال‌های آن در داخل آزمایشگاه کشت شده و سپس داخل گلخانه آمده  وپس  از آن وارد مزرعه می‌شود.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان تصریح کرد: به دلیل اینکه این محصول گواهی شده و اصلاح شده مرکز تحقیقات کشاورزی است، میزان تناژ و اسانس آن برای گلاب‌گیری  بیش از ۱۷ درصد نسبت به گلستان‌های دیگر بیشتر بوده و  رقم و  نوع آن به عنوان برند ثبت شده است.

ابراهیمی با بیان اینکه تمامی بوته‌های گل‌محمدی کشت بافت این گلستان گواهی شده و بدون آفت وارد این مزرعه شده‌اند، خاطرنشان کرد: رشد رویشی و قدرت گل‌دهی بالا نسبت به پاجوش و قلمه و در نتیجه تولید ثروت بیشتر و زودتر، امکان تولید انبوه، سالم‌سازی شده و بدون آلودگی‌های قارچی و باکتریایی به دلیل تولید در آزمایشگاه، یکدستی و موزونی گلستان‌های ایجادی، مختلط نشدن ژنوتیپ‌ها و فنوتیپ‌ها در گلستان‌های ایجادی، نداشتن تلفات هنگام کاشت به دلیل برخورداری از ریشه‌های فوق‌العاده مطلوب، مقاوم بودن نسبت به کم‌آبی، آلوده‌نشدن خاک، اقتصادی بودن نسبت به سایر شیوه‌های تکثیر مانند قلمه و پاجوش، امکان مدیریت مطلوب کاشت و برداشت را می‌توان از مزیت‌های تکثیر گل‌محمدی به شیوه کشت بافت برشمرد.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان افزود: با توجه به داشتن سابقه تحقیقاتی و اشتغال پدر به کشاورزی و تولید گل‌محمدی همین امر سبب شد تا در این مزرعه گل‌محمدی تجربه را با علم آمیخته کنیم.

ابراهیمی با اشاره به اینکه در اوایل خرداد ماه برداشت گل‌محمدی آغاز شده است، گفت: تاکنون 5/3تن محصول از این گلستان برداشت شده که پیش‌بینی می‌شود تا ده روز باقی مانده به پایان دوره برداشت از این گلستان 5/4 تن محصول قابل برداشت باشد.

وی متوسط برداشت گل‌محمدی از هر هکتار از این گلستان را بیش از 2 تن دانست و اظهارکرد: در فصل برداشت گل‌محمدی  متوسط تعداد ۳۰  نیرو در این گلستان مشغول به فعالیت هستند که تمامی این بانوان جزو سرپرست خانوار بوده به شمار می‌روند.

ابراهیمی با بیان اینکه در 4 یا 5 روز اوج گل‌دهی گلستان تعداد نیرو برای برداشت گل‌محمدی به ۴۰ تا ۴۵ نفر نیز می‌رسد، تصریح کرد: از صد درصد محصول این گلستان حدود ۴۰ درصد آن در همین گلستان با تعبیه دیگ‌ها برای تولید گلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۶۰ درصد مابقی آن نیز برای گلابگیری به کارخانجات صنعتی  سطح استان ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: در یک دوره این‌ گلستان  هزار لیتر گلاب،۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلو گل خشک و یک تن گل تَر تولید می‌شود که بخشی را  مردم محلی و گردشگران از ما خریداری می‌کنند و  مابقی معادل ۶۰ درصد به کارخانجات ارسال می‌شود.

این بهره‌بردار تحصیلکرده مطرح کرد: با توجه به اینکه تمامی نیروهای در حال فعالیت در این گلستان زنان سرپرست خانوار بوده که به صورت فصلی در زمان گلدهی این گلستان مشغول به کار هستند، در رابطه با پوشش بیمه‌ای این بانوان دارای مشکل هستیم و امکان بیمه آنان وجود ندارد و اگر به طریقی به‌صورت ساعتی یک‌ساله امکان بیمه این بانوان فراهم شود به‌طور قطع سبب دلگرمی آنان خواهد بود.

ابراهیمی با بیان اینکه به دنبال توسعه این گلستان کشت بافت هستیم، یادآور شد: در حال حاضر گلاب‌گیری این گلستان هزار لیتر است در حالی که این مزرعه گنجایش و ظرفیت تولید ۳هزار تا ۴هزار  لیتر گلاب‌گیری را دارد و در صورت ارائه تسهیلات مورد نیاز توسط جهاد کشاورزی می‌توان نسبت به توسعه این گلستان و نیز خرید دستگاه‌های صنعتی بیشتر گلاب‌گیری اقدام کرد و تولید روزانه گلاب‌گیری مزرعه را از ۲۰۰ لیتر به ۲۶۰ لیتر افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه با جدیت پیگیر توسعه این گلستان کشت بافت هستیم، یادآور شد: در همین رابطه برای ارائه تسهیلات لازم فرمانداری شهرستان و نیز بنیاد علوی از این مزرعه کشت بافت چندی پیش به اتفاق جهاد کشاورزی بازدید داشتند که امیدواریم این امر نوید بخش اتفاقات خوبی در این رابطه باشد.

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان با بیان اینکه مزارع و گلستان‌های از نوع کشت بافت انگشت‌شمار هستند و کمتر از آن استقبال می‌شود و در رابطه با تولید این گلستان هدف‌گذاری خاص و متفاوت داشته‌ایم، گفت: دلیل آن این است که گل‌هایی که در این گلستان تولید می‌کنیم  برای گلاب‌گیری بوده و این نوع از گل‌ها مختص قمصر هستند و گل‌های قمصر برای گلاب خوب است اما گل‌های محمدی آذربایجان غربی و کردستان برای مربا خوب هستند.

ابراهیمی یکی از مشکلات دیگر این گلستان کشت بافت را موضوع باثبات بودن میزان  آب دانست و اظهارکرد: در حال حاضر از چاه عمومی برای آبیاری این گلستان در حال استفاده هستیم، نیاز است این مجموعه یک آب دائم داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه با گذشت 4 ماه از سال موفق شدیم نخستین آب را از این چاه عمومی برای این گلستان دریافت کنیم و این تنش موجی کاهش محصول می‌شود، اضافه کرد: ولی اگر چاه دائمی داشته باشیم و این چاه دائمی حتی یک لیتر در ثانیه هم به این گلستان آب دهد یک وضعیت مناسب و با ثبات بودن میزان آب در زمینه تأمین منابع آب برای این گلستان ایجاد می‌کند.

ابراهیمی با بیان اینکه گل‌محمدی آب بسیار کمی نسبت به سایر درختان نیاز دارد و دور آبیاری آن را می‌توان طولانی‌تر کرد، گفت: در دوره گلدهی باید هر 4 یا 5 روز یکبار  دارای  آبدهی باشد که محصولی که می‌خواهیم تولید کنیم به اوج تولید خود برسد ضمن اینکه در فصل پاییز و زمستان به آب نیاز ندارد.

وی با بیان اینکه در فصل تابستان نیز بعد از اینکه گلدهی گلستان به اتمام رسید باید 8 یا ۹  روز یکبار دارای دور آبیاری باشد تا گیاه با مشکل و تنش  مواجه نشود، خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم حتی یک لیتر در ثانیه برای این مزرعه کشت بافت آب دائم تهیه کنیم به‌طور قطع هرگونه تنش از مزرعه دور خواهد شد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.