پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 2 آبان 1399

کد خبر : 111776

 
چرا با وجود افزایش تولید لوازم خانگی ارزان نشد؟
تاریخ خبر : 1399-06-25
     
 
 
     
متن خبر :

 برخی آمارها نشان می‌دهد میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد. وقتی میزان نصب کمتر است یعنی یا کالا در انبارها مانده یا افرادی لوازم خانگی را خریده‌اند و در گوشه منازل احتکار کرده‌اند.
مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره مشکلات در زمینه تأمین ارز مواد اولیه تولید لوازم خانگی، گفت: با توجه به وضعیت تولید در شرایط تحریم و رسیدن عمق ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی به بیش از ۶۰ درصد، به نظر نمی‌رسد چنین مشکلاتی وجود داشته باشد. همچنین در 5 ماهه نخست امسال ۵۸۲ هزار دستگاه یخچال و فریزر تولید شده بود که در مدت مشابه سالجاری با ۱۳ درصد افزایش به ۶۶۰ هزار دستگاه رسیده است.
کیوان گردان افزود: تولید ماشین لباسشویی نیز در 5 ماهه نخست امسال با ۵۸ درصد افزایش از ۲۳۳ هزار دستگاه در مدت مشابه سال گذشته به ۳۶۸ هزار دستگاه رسیده است. همچنین با وجود اینکه پس از جنگ اقتصادی 2 شرکت کره‌ای که قطعات و خدمات فنی مهندسی برای شرکت‌های داخلی فراهم می‌کردند، کشور را ترک کردند، تولید تلویزیون 5/63 درصد افزایش داشته است و تولید آن از ۲۹۵ هزار دستگاه در 5 ماهه نخست سال گذشته به ۴۸۲ هزار دستگاه در مدت مشابه امسال رسیده است. این درحالی است که پیش‌تر تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد بازار تلویزیون در اختیار برندهای کره‌ای بود.
گردان همچنین با بیان اینکه پس از الیاف اکریلیک، ماشین لباسشویی و تلویزیون بیشترین افزایش تولید را تا پایان تیر داشته، تصریح کرد: نمی‌توان گفت هیچ مشکلی وجود ندارد اما ما به‌دنبال بهبود و بسامان کردن مشکلات این صنعت هستیم و معاون امور صنایع مأموریت دارد که مشکلات مربوط به تأمین ورق فولادی را برطرف کند. اما به‌طور کلی آمارها می‌گوید حال صنعت لوازم خانگی خوب است. همچنین واردات لوازم خانگی درحال‌حاضر صد درصد به کشور ممنوع است.
وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا با وجود افزایش تولید، قیمت‌ها کاهش یافته، در برنامه تیتر امشب تصریح کرد: ما نسبت به توزیع‌کنندگان و تولیدکنندگان گله‌مندیم. هرچند این مسأله در حوزه مسئولیت‌های سازمان حمایت و بخش‌های نظارت و بازرسی است، اما مسأله اینجاست که با توجه به افزایش تولید، تولیدکنندگان باید مکلف باشند که کالاها را عرضه کنند اما برخی آمارها نشان می‌دهد میزان تولید با میزان نصب در منازل تطابق ندارد. وقتی میزان نصب کمتر است یعنی یا کالا در انبارها مانده یا افرادی لوازم خانگی را خریده‌اند و در گوشه منازل احتکار کرده‌اند.
این مقام مسئول با اشاره به مجوز افزایش قیمت ۲۵ درصدی لوازم خانگی و ۲۰ درصدی تلویزیون که در اردیبهشت‌ماه صادر شد، گفت: قیمت محصولات در واحدهای تولیدی مشخص است و از سوی تولیدکنندگان رعایت می‌شود، اما در مورد قیمت کف بازار مسائل مختلفی دخیل است.

 چرا ورق فولادی به دست تولیدکننده نمی‌رسد؟
در ادامه حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی هم گفت: پس از خروج کره‌ای‌ها بازار ۶۰ تا ۷۰ درصد خالی شد، بنابراین تولید باید افزایش یابد، اما در افزایش تولید و جبران این ۶۰ درصد، مشکلاتی در زمینه تأمین ارز، ورق فولادی و محصولات پتروشیمی مشکلاتی وجود دارد. ورق فولادی با ارز آزاد ۱۲ هزار تومان تمام می‌شود، در بورس به دست تولیدکننده نمی‌رسد و در بازار آزاد ۲۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و درنهایت مصرف‌کننده تحت فشار قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه با وجود تولید بالای ورق فولاد، میزان عرضه ورق فولاد در بورس کفاف همه تولیدکنندگان را نمی‌دهد و بسیاری از تولیدکنندگان ورق فولاد سرد که ورق گرم را از فولاد مبارکه گرفتند، محصولاتشان را در بورس عرضه نمی‌کنند، تصریح کرد: یک از انتظارات تولیدکنندگان این است که ورق‌های باکیفیت به صنایعی مثل خودرو و لوازم خانگی داده شود و بخش‌هایی مثل بشکه‌سازان از این ورق‌ها استفاده نکنند. اما مشکل این است که به هر کسی که پروانه بهره‌برداری گرفته از طریق بهین‌یاب ورق فولادی می‌دهند، اما کسی پیگیری نمی‌کند که چه تعدادی از آن‌ها به‌ازای آن، چه میزان تولیدات دارند و فولاد مبارکه نباید ورق گرمش را به کسانی بدهد که ورق سرد تولیدی‌شان را در بورس عرضه نمی‌کنند و در این‌باره وزارت صمت باید یک کار فوری بکند.

 در انتظار رفع مشکلات بهین‌یاب
محمد تاجمیرریاحی مدیر فروش داخلی فولاد مبارکه نیز در ادامه گفت: فولاد مبارکه صد درصد محصولاتش را در بورس عرضه می‌کند، یکی به‌صورت مستقیم در تالار بورس و دیگری به‌صورت اختصاصی به تولیدکنندگان خودرو و لوازم خانگی. دلایل کمبود ورق فولادی این است که پیش‌تر واردات داشتیم، اما حالا واردات کامل حذف شده و دلیل دوم هم مربوط به سایر تولیدکنندگان محصولات مورد نیاز صنایع است که به‌رغم پیگیری‌های وزارت صمت هنوز در بورس عرضه نمی‌شوند.
وی افزود: براساس افزایش تولید در صنایع پایین‌دستی و در مورد برخی از کیفیت‌ها و ورق‌های خاصی که درکشور قابل تولید نیست کمبود وجود دارد. از نظر آماری تقریبا صنعت فولاد می‌تواند به اندازه نیاز کشور تولید کند، اما مشکل در برخی از کیفیت‌هایی است که الزاما باید وارد شود و هنوز امکان تولید آن‌ها در داخل وجود ندارد. فولاد مبارکه در سال‌های اخیر از ظرفیت کامل خطوط خود استفاده و محصولات را به صنایع عرضه کرده است. مشکلاتی در بهین‌یاب وجود داشت که برخی خرید می‌کردند و در بازار می‌فروختند، اما اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد. برای مثال خریدهای 2 سال گذشته مشتریان مدنظر قرار گرفت، زیرا به‌دلیل تفاوت قیمت بازار و بورس برخی شرکت‌های غیرفعال یا با نصب یک خط تولید ساده متقاضی خرید می‌شوند و سازمان‌های صمت هم براساس خطوط نصب شده اجازه خرید می‌دادند و این افراد که مصرف‌کننده ورق‌های فولادی نیستند این کالا را در بازار آزاد به قیمت بالاتر عرضه می‌کنند.
تاجمیرریاحی ابراز امیداری کرد که با اقدامات انجام شده این مشکل به حداقل برسد یا کامل برطرف شود و گفت: بهتر است با توجه به کیفیت و تجربه فولاد مبارکه، محصولات آن به صنایع حساس مثل خودرو و لوازم خانگی اختصاص یابد و سایر صنایع با حساسیت پایین‌تر و به تولیدکنندگان دیگر سوق داده شوند و آن‌ها ملزم شوند که همه کالای خود را در بورس عرضه کنند.

 افزایش بیش از ۶ برابری کشف لوازم خانگی قاچاق
در ادامه این برنامه هم بحث قاچاق مطرح شد و سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به‌وفور کالای قاچاق در بازار، گفت: با وجود ممنوعیت واردات قاچاق از سال ۹۷، همه برندهای خارجی در بازار به‌راحتی یافت می‌شود. از طرف دیگر کالاهای نیمه منفصله از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وارد کشور می‌شود و برخی می‌گویند برای واردات آن‌ها نامه‌های خاص دارند. کالای نیمه منفصله فرق چندانی با کالای نهایی ندارد و به‌راحتی سرهم می‌شود.
در پاسخ به این اظهارات حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: می‌توان گفت با اقداماتی که تا پیش‌ از سال ۹۹ صورت گرفته بود میزان قاچاق بدون مدیریت درحال افزایش بود، اما حالا این‌طور نیست و آمارها نشان می‌هد که در 5 ماهه نخست امسال ۱۸ هزار و ۷۷۱ میلیارد ریال کشفیات قاچاق بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۲۶ درصد افزایش یافته است. البته بین افزایش قاچاق و افزایش کشفیات رابطه مستقیمی وجود ندارد و افزایش کشفیات به‌معنی افزایش قاچاق نیست و باید به این نکته توجه کنیم با دیدن یک کالا نمی‌توانیم بگوییم آن قاچاق است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.