پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 6 خرداد 1397

کد خبر : 75220

 
روحانی در نشست مشترک هیأت‌های عالی رتبه ایران و ارمنستان تاکید کرد:

تجارت آزاد در اورآسیا
تاریخ خبر : 1395-10-02
     
 
 
     
متن خبر :

 رئیس‌جمهوری با استقبال از توسعه روابط و همکاری با ارمنستان در حوزه‌های انرژی، ترانزیت ریلی، فرهنگی و محیط زیست گفت: ایران به دنبال توسعه روابط با کشورهای عضو اورآسیا با هدف‌گیری تجارت آزاد است.
به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست مشترک هیأت‌های عالی رتبه ایران و ارمنستان در ایروان، این مطلب را بیان کرد.
وی دو کشور را دارای حوزه تمدنی بزرگ و مشترک و همراه با روابطی دوستانه و با سابقه طولانی عنوان کرد و افزود: ایران و ارمنستان می‌توانند با همکاری یکدیگر در زمینه راه‌آهن، خط ریلی ایران را از خلیج فارس به دریای سیاه متصل کنند و در راستای کریدور شمال- جنوب همکاری‌های مثبت ترانزیتی با هم و به نفع کل منطقه داشته باشند.
روحانی همچنین بر توسعه روابط دو کشور در بخش انرژی، از جمله افزایش صادرات گاز از ایران به ارمنستان و احداث خط سوم انتقال برق بین دو کشور تأکید کرد.
رئیس‌جمهوری با تأکید بر لزوم گسترش روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان، گفت: برای توسعه مناسبات اقتصادی از جمله در زمینه همکاری‌های فنی- مهندسی باید در راستای تسهیل در روابط بانکی دو کشور تلاش کنیم.
روحانی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس در مرز ایران و ارمنستان می‌تواند زمینه مناسبی برای توسعه همکاری‌های فی‌مابین باشد بر ضرورت تلاش در راستای حفاظت از شرایط زیست‌محیطی این منطقه تأکید کرد.
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان با استفاده از فرصت‌ها و توانمندی‌های بالای موجود در دو کشور می‌توانند همکاری‌های و فعالیت‌های مشترکی با هم داشته باشند، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال توسعه روابط و مناسبات با کشورهای عضو اوراسیا با هدفگیری تجارت آزاد است.
روحانی با تأکید بر توسعه روابط و همکاری‌های ایران و ارمنستان در عرصه‌های مختلف بین‌المللی به موضوع قره‌باغ اشاره کرد و گفت: علاقمندیم ارمنستان و جمهوری آذربایجان در این زمینه به عنوان دو کشور دوست و همسایه ایران با حسن نیت در قالب برد- برد و از طریق مذاکره برای رسیدن به راه حلی منصفانه، ثبات‌آفرین و مفید برای مردم دو کشور تلاش کنند.
رئیس‌جمهوری تروریسم را مشکلی بزرگ برای منطقه دانست و بر همکاری ایران و ارمنستان در راستای ریشه کنی این ویروس خطرناک در منطقه تأکید کرد.
سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه امروز شرایط مناسب و خوبی برای توسعه همه جانبه مناسبات تهران- ایروان فراهم است، گفت: هیچ مانعی در مسیر ارتقا سطح روابط و همکاری‌های دو کشور وجود ندارد و مصمم هستیم مناسبات تجاری، اقتصادی و فرهنگی موجود را بیش از پیش فعال کنیم.
رئیس‌جمهوری ارمنستان توسعه همکاری‌ها در زمینه توسعه تجارت و ایجاد مسیر ترانزیتی بین دوکشور، ادامه داد: ارمنستان علاقمند به گسترش همه‌جانبه مناسبات در زمینه‌های گوناگون از جمله انرژی، آب، حمل‌ونقل و توسعه همکاری‌ها با ایران است و در زمینه مبادلات بانکی آماده همکاری هستیم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری سرکیسیان با تأکید بر ضرورت ادامه و گسترش همکاری‌های سازنده ایران و ارمنستان در سطوح مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی افزود: امروز ایران در راستای افزایش ثبات در منطقه بویژه در سوریه و عراق نقش خود را به خوبی ایفا می‌کند و توسعه همکاری دو کشور، از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم و ناامنی، خواسته ملت‌های ایران و ارمنستان است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.