پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 25 مرداد 1399

کد خبر : 93871

 
تا ریشه در آب است، امید ثمری هست
تاریخ خبر : 1398-02-31
نویسنده : مهدی ناصرنژاد
     
 
 
     
متن خبر :  به روز ملی «اهدای عضو، اهدای زندگی» و روز بزرگداشت تمام انسان‌های شریف و آزاداندیش و بزرگ‌منشی که یک عضو بدن خود و یا اعضای سالم عزیزان از دست رفته خود را برای آغاز زندگی دوباره و فرصت حیات به دیگر نوع بشر می‌بخشند، نزدیک هستیم.
چند سالی هست که مردم مسلمان کشورمان با تأسی از فتاوی علمای دینی و مراجع عظام تقلید، بدون هیچ دغدغه شرعی و اخلاقی در موارد اضطرار یک عضو سالم و فعال از بدن خود، نظیر کلیه، تکه‌ای کبد، قرنیه چشم و هر عضو حیاتبخش و قابل ترمیم که علم پزشکی مجاز می‌داند را به بیماران بدحال و انسان‌های رنجور که با تخریب عضوی از بدن خود، محکوم به مرگ تدریجی و ناگزیر به قبول پایان زندگی شیرین هستند، اهدا می‌کنند و با این کار فلسفه حیات و بودن خود را به اوج انسانیت و درک مقام الهی می‌رسانند.
در همین راستا، بسیارند خانواده‌های غمزده‌ای که عزیزی از خانواده خود را در حادثه‌ای دلخراش یا اتفاق‌های تلخ روزگار، از دست داده‌اند و به عبارتی دیگر، عزیز آنان دچار مرگ مغزی است، ولیکن سایر قطعه‌های حیاتبخش بدن آنان سالم و فعال است و می‌تواند در صورت گروه خونی مشابه چند نفر دیگر را که نیازمند چنین قطعه‌ای سالم هستند، به زندگی دوباره برگرداند.
واقعیت این است که در صورت ظاهر ما ایرانی مسلمان آنچنان به عزیزان هم خانواده خویش وابسته و دلبسته‌ایم که فکر حادثه تلخ برای هر عزیزی، تمام تاروپود جسم و روحمان را می‌خراشد و زندگی را برای خود در غیاب ناخواسته عزیزی دیگر غیرممکن می‌دانیم. ما ایرانی و مسلمان بر اساس باور و آموزه‌های دینی خویش در صورت خدای ناکرده از دست دادن عضوی از جمع دوست‌داشتنی خانواده به رسم دین و اخلاق و حبّ دلبستگی و وابستگی‌ها، پیکر بیجان اموات را چون گنجینه‌ای قابل اعتنا و اعتبار به خاک می‌سپاریم و قبول داریم که طبق آیه شریفه قرآن کریم همه از خاکیم و به خاک برمی‌گردیم و آدمی امانت الهی بر روی زمین است و باید به حضرت حق بازگردد. تمام این سفارش‌ها و بایسته‌های شریعت انسان‌ساز خود را می‌دانیم و بر آن پایبندیم و هر فکری غیر از این آزارمان می‌دهد و از خالق یکتا دورمان می‌سازد. غافل از اینکه سفارش همان خالق یکتاست، آنچنان که ناخن جدا شده انگشت خود را با احترام به خاک می‌سپارید و از خدای بزرگ خود مغفرت می‌طلبد، چه اولاتر و سزاوارتر اینکه هر عضو جدا شده بدن خود و عزیزانتان در بدنی دیگر به امانت باشد تا بلکه طپش حیات و شوق به زندگی را برای عمری دیگر و فرصتی دوباره زیر پوست هر انسان نیازمند و دلبسته به لطف و کرم و معجزه الهی، احساس کنید. به طور یقین همانگونه که هر عضو کوچک و یک تار موی عزیزانمان نزد ما از هر گوهر و ارزشی، ارزشمندتر است، چنانچه بتوانیم آن عضو را در غیاب صاحب اصلی آن نیز زنده نگه داریم، انگار که همان عزیز از دست رفته خود را در بر داریم و با آن زندگی می‌کنیم.
بدون شک تمام انسان‌های شریفی که در ایران بزرگ ما و هر گوشه‌ای از جهان به این درک واقعی و خداپسندانه رسیده‌اند که به دیگران عضو اهدا کنند، ارزش کار خودرا نزد خدا و نزد وجدان بیدار خود خوب می‌دانند و به آن واقف هستند.
اینان در عمل ثابت می‌کنند بندگان راستین خدا هستند و رسم بندگی و اطاعت از خالق بزرگ خود را بهتر از دیگران آموخته‌اند و دوستدار راستین نوع بشر و علاقمند به حیات جاوید بندگان و مخلوقات خداوندی‌اند؛ چراکه هر موجود و حتی یک عضو فناناپذیر در روی خاک، دل خاک و اعماق جان آدم تا به جایی وصل است، امید زندگی‌اش جاری است و تا ریشه در آب است، امید ثمری هست!

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.