پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 60245

 
برخورد سنگ آسمانی بر بام خانه در فامنین
تاریخ خبر : 1394-04-07
نویسنده : سمانه جهانگیری عرش
     
 
 
     
متن خبر :

صبح روز شنبه ساعت 8 صبح بود که در یک اتفاق نادر آسمانی، یک سنگ کوچک با سقف خانه یک شهروند فامنینی برخورد کرد.
درست مثلِ فیلم‌های کارتونی و تخیلی است که هیچگاه ما این نوع حوادث را تجربه نکرده‌ایم.
حقایق و عجایب آسمانی مباحی است که ما انسان‌ها کمی با تردید به آن می‌پردازیم اما هر وقت حرف از کسوف، خسوف، ستاره دنباله‌دار، شهاب سنگ و... می‌شود با دقت آسمان را نگاه می‌کنیم تا شاید ما هم یکی از این اتفاقات را در طول عمر خود دیده باشیم.
 اتفاقاتی که منجمان در گذشته بسیار به آن توجه داشتند و مسائل حادث شده در طول روز را با آن پیش‌بینی می‌کردند.
در هر حال با توجه به شایعاتی که در چند روز پیش در شبکه‌های مجازی مبنی بر وجود شی آسمانی منتشر شد این اتفاق عجیب نظرها را به حوادث آسمانی بیش از پیش جلب کرد تا اینکه بالأخره شی آسمانی در شهر فامنین و در منزل یکی از شهروندان این شهر فرود آمد.
رضا سلیمی، شهروند فامنینی که نخستین نفری بود که با صدای مهیب سقوط این سنگ کوچک به سقف منزلش در فامنین، به قول خودش وحشت و کمی روحیه تجسس در دلش افتاده بود می‌گوید: ساعت 8 صبح دیروز صدای مهیبی نظر مرا به خود جلب کرد صدایی که همراه با افتادن شی  به پشت بام موجب ریزش مقدار کمی از گچ سقف روی فرش خانه شد.
وی می‌افزاید: در همین حال سراسیمه به طبقه دوم خانه که سوئیت کوچکی در بالای طبقه اول است دویدم و دیدم که سنگی به ابعاد تقریبی 5 سانت در 5 سانت روی پشت‌بام افتاده است وقتی به آن دست زدم کمی داغ بود این سنگ ایزوگام پشت‌بام را سوراخ کرده به سیمان رسیده و در آن غوطه‌ور شده و تکه‌های کوچکی از آن هم به اطراف پخش شده بود.
طبقه سوم هم که رفتم مشابه همین اتفاق را درآنجا مشاهده کردم. صدای برخورد این سنگ کوچک با سقف به گونه‌ای بود که لانه پرنده‌هایی که روی کتابخانه موجود در طبقه دوم، منزل گزیده بودند هم از هم پاشیده بود.
سلیمی گفت: احساس خاصی در دل داشتم که نمی‌توانم آن را بیان کنم بدون آنکه سنگ را دست‌کاری کنم به جست وجو در اطراف پرداختم تا ببینم آیا نمونه‌ای از آن را می‌یابم یا نه؟
وی ادامه می‌دهد: منزل ما در خیابان معلم واقع درمرکز شهر فامنین است و چون در جایی دور دست و یا بیابانی نیست همین مسأله مرا به تحقیق بیشتر واداشت. چیزی در اطراف مشاهده نکردم دوباره سنگ را نگاه کردم اطراف سنگ سوخته بود گویی آن را در قیر فرو برده باشند به سیاهی می‌زد.
سلیمی افزود: تا پیش از این چنین اتفاقی را نه دید و نه شنیده بودم درست مثل فیلم‌ها می‌ماند کمی احساس دلهره داشتم که نکند دوباره مشابه این سنگ به سرم فرود بیاید.
در هر حال تصمیم گرفتم آن را به همان شکل نگه دارم تا زاویه و سرعت برخورد آن بررسی شود تا شاید نتیجه‌ای به دست آید.
در همین ارتباط مسئول اخترشناسی مرکز ابن‌صلاح‌همدانی اظهار کرد: شهاب‌‌سنگ‌های باقی مانده بارش‌های آسمانی هستند که در ماه‌های مختلف اتفاق می‌افتند.
باقرپور با بیان اینکه اغلب سنگ‌های حاصل از بارش‌های آسمانی در همان جو زمین می‌سوزند و به زمین نمی‌رسند اما احتمال اینکه یک مورد از جو زمین عبور کند وجود دارد.
وی با قبول احتمال آسمانی بودن برخی از سنگ‌ها که به زمین برخورد می‌کنند گفت: مشخصه سنگ‌های آسمانی را تنها با آزمایش می‌توان شناسایی کرد و تنها با توجه به ظاهر آنها نمی‌توان گفت که فلان سنگ آسمانی بوده است.
باقرپور با بیان اینکه گاهی برخی سنگ‌ها بر اثر حوادثی چون باد و... با صدای نه چندان مهیب به جایی برخورد می‌کنند افزود: تنها کارشناس زمین‌شناسی با حضور در محل مشخصه این سنگ را شناسایی می‌کند. وی به تنوع سنگ‌ها و ویژگی‌آنها اشاره کرد و گفت: سنگ‌ها دارای چنان تنوعی هستند که نمی‌توان به درستی هر سنگی را شهاب‌سنگ نامید. مسئول اخترشناسی مرکز ابن‌صلاح‌همدانی شدت ضربه سنگ‌های آسمانی را بالا دانست و گفت: یک سنگ کوچک آسمانی می‌تواند گودالی بزرگ چندین برابر اندازه خود ایجاد کند. وی بیان کرد: مسئول شناسایی چنین سنگ‌های مشکوکی تنها زمین‌شناسان هستند و مرکز ابن‌صلاح چنین مسئولیتی ندارد اما اگر شهروندی تماس بگیرد ما وی را زمین‌شناسان معرفی می‌‌کنیم تا وی با حضور در محل به شناسایی ابعاد، مشخصه، سرعت و زاویه برخورد بپردازد و قطعاً وی نیز بدون دیدن صحنه نظری نخواهد داد.
لازم به ذکر است پس از گفت وگو با یک زمین‌شناس در خصوص احتمال شهاب سنگ بودن این سنگ وی گفت پس از بررسی و آزمایش نتیجه اعلام خواهد شد در غیر این صورت صرف دیدن ظاهر سنگ نمی‌توان نتیجه قطعی را اعلام کرد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.