پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 119780

 
در بازدید خبرنگاران از مجتمع تولید گل رز مطرح شد

کشت سالیانه 7۰۰ هزار شاخه گل رز
تاریخ خبر : 1400-06-30
نویسنده : مجید بیات
     
 
 
     
متن خبر :

مجتمع سینارز با تولید 700 هزار شاخه گل رز در سال، 20 شغل دائم در همدان ایجاد کرده است.
مجتمع سینارز در ابتدای آغاز به کار با شرکت هلندی kobo  قرارداد همکاری منعقد کرده بود، ولی به دلیل افزایش قیمت ارز در ادامه کار با شرکت‌های داخلی همکاری خود را ادامه داد.
مدیرعامل مجتمع گلخانه‌ای سینارز با بیان اینکه در سال 7۰۰ هزار شاخه گل در این مجموعه تولید می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود در ابتدای سال ۱۴۰۱ به بالاتر از این میزان برسد.
مجید نظری در ادامه افزود: در حال‌حاضر اشتغالزایی برای ۲۰ نفر به شکل دائم در این محل ایجاد شده است و کارمندان شاغل مدارک تحصیلی از مقطع کارشناسی تا دکتری را دارا هستند.
وی ضمن مناسب دانستن کیفیت گل‌های تولیدی در این گلخانه به ادای توضیحاتی درباره بازار هدف محصولات پرداخت و گفت: در حال‌حاضر بازار اصفهان و تهران مقصد گل‌های تولیدی این مجموعه هستند و همچنین به شکلی محدود در همدان نیز توزیع داریم.
نظری در ادامه اشاره‌ای به موضوع صادرات کرد و افزود: با ارتباط با بازرگانان خارجی سعی داریم در برخی کشورها فعالیت خود را ادامه بدهیم که کشور تاجیکستان یکی از این موارد به شمار می‌آید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به خبرنگار این روزنامه در رابطه با دمای مناسب برای نگهداری گل‌های تولیدی خود بیان کرد: گل‌ها در دمای ۴ درجه سانتیگراد بالای صفر با رطوبتی ۷۰ درصدی و ماندگاری یک ماهه با کیفیتی خوب نگهداری می‌شوند.
مدیرعامل مجتمع تولید گل سینارز به مشکل فضای ناکافی برای نگهداری گل‌ها در سردخانه اشاره کرد و افزود: پس از مشاوره با کارشناسان مجرب، سردخانه‌ای مجهز با فضایی مناسب تدارک دیده شد.
وی در ادامه از مشکلات و چالش‌های سر راه تولید و توسعه آن سخن گفت و بیان کرد: در 2سالی که از بهمن‌ماه سال  1398 آغاز به کار کرده‌ایم نکته مشهود حمایت نکردن مسئولان بوده است و صرفاً وعده پاسخ به انتظارات را مطرح کرده‌اند.
نظری با بیان اینکه در ابتدای کار متحمل ضرر سنگینی شده است و شرایط کرونایی و هزینه‌های نگهداری نیز در 2سال اخیر تشدیدکننده این ضرر بوده است، گفت: با تمام این مشکلات هیچگونه تعدیل نیرو نداشته است که همین مسأله خودعامل انگیزشی محسوب می‌شود.
وی مساحت این مجتمع را 5/1 هکتار برشمرد و افزود : ۶۰ هزار پایه گل در گلخانه وجود دارد که از این تعداد ۹ رنگ مختلف گل کشت شده و در ادامه نیز چند رنگ دیگر در محل بسته‌بندی  به آمار موجود افزوده می‌شود.
نظری گفت: در ایام ماه مبارک‌رمضان و ماه محرم با مشکلات کاهش سفارش برای خرید محصولات مواجه هستیم که لازم است با برنامه‌ریزی  مناسب و بهره ‌گیری از دانش روز در شناخت بازارها و اقدامات مناسب، این شرایط را بهبود ببخشیم.
مدیرعامل مجتمع گلخانه‌ای سینارز در ادامه بیان کرد: این مجتمع دارای چاه اختصاصی آب است که در مقایسه با سایر مجموعه‌های مشابه با این مساحت بی‌نظیر است. وی در بخش دیگری از گفت‌وگو به تسهیلات دریافتی از پست‌بانک به مبلغ ۲۶میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: در مقایسه با هزینه ۶۰ میلیارد ریالی این مجموعه تا به الان ۴۰ درصد سهم تسهیلات و ۶۰درصد مابقی به وسیله سرمایه‌گذار تأمین شده است.
نظری کیفیت محصولات تولیدی این مجتمع را مناسب ارزیابی کرد و بیان کرد: در مقایسه با بوته سایر محصولات گلخانه‌ای که یک ساله نگهداری می‌شوند بوته گل رز باید در زمانی ۵ تا ۷ ساله نگهداری شود تا صرفه اقتصادی داشته باشد.
وی با بیان اینکه طرح‌های متنوعی پیش‌بینی شده تا این مجموعه و ظرفیت‌های موجود آن به بهترین شکل معرفی شود، گفت: هم‌استانی‌های عزیز می‌تواند با مراجعه به آدرس sinarose.gh در فضای مجازی با این مجموعه بیشتر آشنا شوند و سفارشات خود را ارائه دهند.
نظری در پایان بیان کرد: به منظور تأمین رضایت مشتریان تمامی خدمات جانبی اعم از تزئین و بسته‌بندی محصولات در این مجموعه انجام می‌شود و گل‌ها با کیفیت و قیمتی مناسب ارائه خواهد شد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.