1399-08-291399-09-09bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 9 آذر 1399

کد خبر : 52054

 
در همایش پیشگیری از وقوع جرم در همدان اعلام شد

همدانی‌ها از نیروی انتظامی راضی‌اند
تاریخ خبر : 1393-07-28
     
 
 
     
متن خبر :

■ این همایش روز گذشته با حضور رئیس و دادستان سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور با هدف بررسی انگیزه‌های ارتکاب جرم برگزار شد
  برای اینکه انگیزه ارتکاب جرم در جامعه به صفر برسد، باید ضمن مطالعات عمیق، فرهنگ خودکنترلی را نیز بین مردم ایجاد کرد.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح همدان با بیان اینکه برخورداری از نعمت ولایت یکی از ارکان قدرت ایران اسلامی است، گفت: به طور حتم ولایتمداری و تبعیت از فرامین رهبری عامل موفقیت و پیشبرد امور در جامعه اسلامی است.
حجت‌الاسلام محمدکاظم بهرامی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توجه به تأمین امنیت در جامعه افزود: «سلامت» و «امنیت» به عنوان دو مقوله مهم باید مورد نظر باشد و تأمین آن جدی گرفته شود.
به گزارش فارس، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امنیت روانی و اجتماعی در جامعه را بسیار مهم دانست و با بیان اینکه در صورت بی‌توجهی به این موضوع، زمینه ایجاد انحراف مهیا می‎شود، گفت: توجه به مقوله پیشگیری به دليل کم‌هزینه و پرفایده بودن آن از موضوعاتی است که باید جدی گرفته شود.
وی وقوع جرم در جامعه را دارای آثار زیان‌بار متعددی دانست و بیان کرد: در صورت موفقیت در پیشگیری از وقوع جرم، نه‌تنها جامعه‌ای سالم خواهیم داشت که فضا برای رشد و پیشرفت نیز مهیاتر می‌شود.
بهرامی با اشاره به وجود شرایط مطلوب در جامعه به‌ویژه در بین فرماندهان نیروهای مسلح به منظور ارائه راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم و عملیاتی کردن آن گفت: پیرو فرامین مقام معظم رهبری، به طور حتم پیشگیری از وقوع جرم با همکاری دستگاه‌های مختلف محقق می‎شود.
وی با بیان اینکه باید انگیزه ارتکاب جرم در جامعه را به صفر برسانیم، افزود: تحقق این مهم ضمن اینکه به مطالعات عمیق نیاز دارد، ایجاد فرهنگ خودکنترلی در بین مردم را نیز می‌طلبد.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه باید انسان‌ها به‌گونه‌ای تربیت شوند که نسبت به کنترل رفتار خود دقیق باشند، بيان کرد: در نیروهای مسلح توجه به بخش‌های تربیتی و فرهنگی در اولویت کاری قرار دارد.
وی با اشاره به موضوع این جلسه با عنوان مقابله با ایراد ضرب و جرح توسط مأموران نیروهای مسلح، گفت: باید این موضوع در بین پرسنل نیروهای مسلح به خوبی نهادینه شود که ضرب‌وجرح گناه بزرگی بوده و مصداق ظلم است.
بهرامی با بیان اینکه نیروهای مسلح به عنوان یکی از ارکان جزيی حکومت، وظیفه تأمین نظم و آرامش را در جامعه برعهده دارند، افزود: به همین منظور نباید شاهد ایراد ضرب‌وجرح از سوی آنها باشیم. باید نسبت به مسأله پیشگیری و نهادینه‌سازی آن در اجتماع توجه کافی و وافی داشته باشيم.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه برگزاری چنین جلساتی و بیان این موضوعات به معنای گستره ایراد ضرب و جرح از سوی نیروهای مسلح نیست، بلکه به معنای ایجاد زمينه‌اي به معنای کاهش همان میزان اندک است، خواستار توجه به این مهم شد.
 گسترش امر به معروف بهترین عامل کاهش وقوع جرم
دادستان سازمان قضایی نیروهای مسلح همدان نیز در این مراسم با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر پیشگیری فراکیفری است، گفت: گسترش فرهنگ امر به معروف بهترین عامل کاهش وقوع جرم در جامعه است.
حجت‌الاسلام رمضانعلی صالحی با تأکید بر اینکه اسلام بیشتر به مقوله «پیشگیری» توجه دارد تا اجرای کیفر، اظهار کرد: موضوع «پیشگیری» در امور «فراکیفری» و «کیفری» مد نظر دین مبین اسلام است.
صالحی در ادامه به زمينه‌های وقوع ضرب و جرح در سطح استان پرداخت و گفت: در مواقع تمرد و مقاومت متهمان در اجرای قانون، تخلف انضباطی، انجام تحقیقات مقدماتی به ویژه در بازجویی‌ها، اعمال جریمه‌های تخلفات رانندگی، در زمان انجام وظایف و... زمينه برای وقوع این جرم مهیاتر بوده است.
وی با اشاره به راهکارهای عملی برای پیشگیری از وقوع ضرب و جرح عمدی، توزیع آیین‎نامه انضباطی در بین یگان‎ها به منظور مطالعه آن را یکی از این راهکارها دانست و ادامه داد: فرماندهان و کارکنان باید حدود و اختیارات خود را بدانند و از آن آگاه باشند.
 باید بخش‌های قضایی در نیروها تقویت شود
دادستان سازمان قضایی نیروهای مسلح استان همدان با تأکید بر اینکه باید ماده 109 تا 113 آیین‌نامه انضباطی آموزش داده شود، اظهار كرد: قوانین نیز باید در کلاس‌ها به مأموران آموزش داده شود که یکی از این قوانین مهم ماده 567 است که باید مدنظر قرار گیرد.
صالحی در ادامه با تأکید بر اینکه باید بخش‌های قضایی در نیروها تقویت شود، افزود: باید قضاوت‌ها و بازرسی‌ها را در بحث رسیدگی‌ها قوی‌تر کنیم.
وی برخورد قاطع قضایی با مجرمان را نیز از دیگر مواردی دانست که باید مدنظر باشد و گفت: یکی از ضعف‌های ما این است که در برخی مواقع برخورد قاطع قضایی دیده نمی‌شود، به همین دلیل فرماندگانی که مأموران متهم را به دليل ایراد ضرب و جرح به بخش قضایی ارجاع می‌دهند، اما با متخلف برخورد قاطع نمی‎شود، مظلوم واقع می‎شوند.
 ضرب و جرح عمدی در همدان سیر نزولی دارد
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح همدان هم آمار ایراد ضرب و جرح عمدی توسط نیروهای مسلح در سطح استان را کم خواند و از سیر نزولی آن خبر داد.
محمدجعفر شهبازی با بیان اینکه سال گذشته ایراد ضرب و جرح عمدی و سهوی در مجمع پیشگیری از وقوع جرم مورد بررسی و واکاوی قرار گرفت، افزود: امسال به صورت تخصصی‌تر توجه به پیشگیری از ایراد ضرب و جرح عمدی را در دستور کار قرار داده‌ایم.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان همدان گفت: از آنجا که این جرم علیه تمامیت جسمانی فرد اتفاق می‌افتد و دارای اثرات زیان‌باری نیز هست، باید جدی‌تر بررسی شود.
وی معتقد است كه پرداختن به این موضوع دلیل بر افزایش وقوع این جرم در استان نبوده و نیست، اظهار کرد: آمار این جرم در سطح استان کم بوده و با سیر نزولی نیز مواجه بوده است، اما باید با برنامه پیشگیرانه جلوی وقوع این حداقل را نیز گرفت.
شهبازی با تأکید بر اینکه ایراد ضرب و جرح عمدی می‌تواند وجهه نیروهای مسلح را خدشه‌دار کند، افزود: نباید وجهه نیروهای مسلح به عنوان اجزای مقتدر و تأمین‌کننده نظم و امنیت، به دليل اشتباه یک یا چند نفر مخدوش شود به همین دلیل توجه به برنامه‌های پیشگیرانه در زمینه ایراد ضرب و جرح مدنظر است.
وی با بیان اینکه بالغ بر یکصد دلیل برای وقوع این جرم به همراه اقدامات پیشگیرانه آن تدوین شده است، در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تشکیل کمیته‌ای در استان برای پیگیری مصوبات گفت: کمیته پیگیری مصوبات در استان باید جدی‌تر وارد عرصه شود؛ زیرا باید اعتراف کنیم که در این زمینه چندان موفق نبوده‌ايم.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان همدان در ادامه عدم آشنایی کامل برخی کارمندان با حدود، وظایف و اختیارات در نحوه جلب متهم را یکی از عوامل مشکل‌ساز در موضوع ضرب و جرح عمدی دانست و ادامه داد: شوخی‌های رایج عرف، ارتباط نداشتن مناسب با دیگران، بي‌احترامي به حقوق دیگران، بي‌دقتي در گزینش افراد، پایین بودن آستانه تحمل، نبود انعطاف لازم در برخی از موارد در اجرای قانون و... بخشی از دلایل وقوع این جرم است.
 افزایش رضایتمندی مردم همدان از ناجا
فرمانده انتظامی استان همدان از افزایش 18 درصدی رضایتمندی مردم از عملکرد نیروی انتظامی استان در نیمه نخست امسال خبر داد.
حاجی‌محمد مهدیان‌نسب با اشاره به تشکیل قرارگاه پیشگیری و مبارزه با جرايم کارکنان اظهار کرد: شاخص‌های مؤثر در کاهش جرايم سازمانی و همچنین افزایش رضایتمندی مردم از عملکرد ناجا در سطح استان شناسایی و احصا شده است.
وی از افزایش 18 درصدی رضایتمندی مردم از عملکرد نیروی انتظامی استان در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: این امر نشان از توجه پلیس در خدمات‌رسانی به مردم و همچنین رعایت کرامت انسانی آنها دارد.
مهدیان‌نسب با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در بین مردم برای رعایت قانون و عدم ایستادگی در مقابل پلیس گفت: اگر به این امر توجه شود، در آن صورت اقدام به استفاده از ضرب و جرح نمی‌شود، هرچند استفاده از این ابزار تحت هیچ شرایطی مورد تأیید ما نبوده و نیست.
وی با اشاره به اینکه سلامت اداری و سازمانی یکی از رویکردهای اصلی پلیس است، بیان کرد: تعمیق فرهنگ جهادی و توجه به فرهنگ دینی یکی از اولویت‎های اساسی ناجاست.
فرمانده انتظامی همدان از راه‌اندازی قرارگاه باقرالعلوم خبر داد و گفت: در این قرارگاه مقولاتی، چون رشد و تعالی فردی، سازمانی، خانواده و اجتماع مدنظر است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.