پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 25 مهر 1400

کد خبر : 119633

 
پیش‌بینی انتصاب استاندار بومی ولی نظامی
تاریخ خبر : 1400-06-22
نویسنده : محمد ترابی
     
 
 
     
متن خبر :

■ امروز لیست 5 نفره استانداری همدان به وزارت کشور ابلاغ می شود

رئیس مجمع نمایندگان استان در گفت وگو با خبرنگار ما با اعلام خبر برگزاری جلسه مجمع نمایندگان روزگذشته برای گزینش گزینه های استانداری همدان، اظهار کرد: جلسه مذکور با اکثریت اعضای مجمع نمایندگان(8 نفر) برگزار شد  که در این جلسه 5 گزینه پیشنهادی برای استانداری همدان انتخاب شد.
حجت الاسلام احمد حسین فلاحی با بیان اینکه امروز لیست گزینه های پیشنهادی مجمع نمایندگان را به وزارت کشور ابلاغ خواهد کرد، افزود: اعضای مجمع نمایندگان طبق مصوبه جلسه گذشته، تعهد اخلاقی دادند که برای انتصاب استاندار همدان به صورت جداگانه و انفرادی رای زنی نکنند.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا لیست 5 نفره مجمع نمایندگان از میان لیست 27 نفره مطرح شده انتخاب شده است؟ آیا افرادی خارج از این لیست 27 نفره مورد بررسی و گزینش قرار گرفتند؟گفت: بله، اعلام کردیم که هر کس گزینه دیگری دارد می تواند مطرح کند و محدودیتی برای گزینه ها وجود نداشت.
وی در پاسخ به این سوال که گزینش به چه صورتی انجام شد؟، پاسخ داد: هر یک از نمایندگان 5 نفر را انتخاب کردند و هر یک از این گزینه ها که بالاترین رای را داشت، به ترتیب اولویت در این لیست قرار گرفت.
رئیس مجمع نمایندگان استان در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر اینکه در حال حاضر در وزارت کشور نام چند نفر برای استانداری همدان مطرح است، آیا با ارائه این لیست 5 نفر از سوی مجمع نمانیدگان، وزارت کشور تنها از میان گزینه های مجمع نمایندگان انتخاب خواهد کرد؟ یا این افراد هنوز به عنوان گزینه احتمالی مطرح هستند؟، پاسخ داد: لیست 5 نفره مجمع نمایندگان استان به وزارت کشور یک لیست پیشنهادی است و ممکن است که وزارت کشور از میان گزینه های پیشنهادی مجمع انتخاب نکند و فرد دیگری را در این سمت منتصب کند.
فلاحی در پایان اظهار امیدواری کرد که هرچه سریع تر تکلیف استان همدان برای انتخاب استاندار مشخص شود.


 نام 2، 3 نفر در روزهای گذشته به عنوان گزینه‌های اصلی استانداری همدان بر سر زبان‌ها افتاده است. نظامی و بومی بودن، ویژگی مشترک 2تن از این گزینه‌های مطرح شده است. از این‌رو نظامی و بومی بودن استاندار آینده همدان، محتمل‌ترین پیش‌بینی به نظر می‌رسد.
می‌توان گفت از آنجایی که خود وزارت کشور پیشنهاد گزینه استانداری را از مجامع نمایندگان خواسته بود، تمام فعالیت‌های چهره‌ها و گروه‌های سیاسی در همدان برای تأثیر در انتصاب استانداری همدان، متوجه مجمع نمایندگان شده بود. با این‌حال پس از اینکه مجمع نمایندگان استان بر سر گزینه‌های پیشنهادی استانداری به وزرات کشور به جمع‌بندی نرسیدند، حواشی پیرامون انتصاب استانداری همدان با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد.
رزومه و سوابق 27نفر گزینه‌ای که قرار بود برای استانداری همدان در مجمع نمایندگان استان موردبررسی قرار بگیرند، به اضافه یک نفر دیگر، توسط خود این افراد و یا گروه‌های معارف آنها، به وزارت کشور ارسال شد، البته برخی از حواشی پیرامون این مسأله بود که خود مجمع نمایندگان تمامی گزینه‌ها را به وزارت کشور معرفی کرده، که این مسأله از سوی چند تن از اعضای این مجمع تکذیب شد و اعلام کردند که مجمع نمایندگان هیچ گزینه‌ای را به وزارت کشور معرفی نکرده است.

 لیست 27 نفره استانداری به کجا رسید؟
از آنجایی که ابتدا قرار بود گزینه‌های اصلی استانداری از میان این افراد مشخص شود، شنیده‌ها حکایت از حضور نام برخی از چهره‌های استان در این لیست 27نفره حکایت می‌کرد که انتخاب آنها از سوی مجمع نمایندگان به عنوان گزینه‌های پیشنهادی محتمل‌تر از دیگران بود. گمانه‌زنی‌ها در رسانه‌ها و محافل سیاسی و همچنین برخی از شنیده‌ها حکایت از نام اسکندر صيدايي(رئيس سازمان مديريت‌وبرنامه‌ريزي استان)، علی‌اکبر فامیل‌کریمی(سرپرست استانداری)، روح‌ا... نباتی نفر سوم انتخابات مجلس سال 1398، خسرو سامری(معاون استاندار)، حمید عسگری(معاون استاندار)، سردارآبنوش(فرمانده‌سپاه)، مصطفی زمانیان(استاد دانشگاه)، محمدرضا امامی(معاون استاندار) و برخی دیگر از افراد همچون عباس صوفی(شهردار) برای گزینه‌های پیشنهادی مجمع نمایندگان به وزارت کشور حکایت داشت.

 چهره‌های استان از چه کسانی حمایت کردند؟
با این‌حال پس از اینکه گزینش احتمالی استانداری همدان از محدوده لیست 27نفره (با اضافه شدن یکی دیگر از افراد این لیست به 28نفر رسید) خارج شد، اسامی گزینه‌های احتمالی تغییر پیدا کرد. وزن‌کشی قدرت سیاسی چهره‌های سیاسی استان در پشت پرده برای تأثیر در انتصاب استانداری، ارتباط برخی از افراد که خود به عنوان گزینه احتمالی برای استانداری مطرح بودند با بدنه دولت و برخی دیگر از مسائل، از جمله دلایلی بودند که در هفته گذشته احتمال انتصاب برخی از گزینه‌های مطرح را کاهش داد و نام برخی دیگر را مطرح کرد. در این میان نام برخی از گزینه‌ها همچون سردار شادمانی معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ع) و مهدی غضنفری وزیر اسبق صنعت در دولت محمود احمدی‌نژاد از یکسو و از سوی دیگر نام افرادی همچون محمود احدیان رئیس ستاد شهرستان حجت‌الاسلام رئیسی در زمان انتخابات، در برخی از محافل مطرح می‌شد.

 در حال‌حاضر چه کسانی به عنوان گزینه‌های اصلی مطرح می‌شود؟
گفتنی است که البته در این میان نام برخی از گزینه‌ها همچون حمید عسگری به علت ارتباط وی با احمد وحیدی وزیر فعلی کشور، در سال‌های حضور این وزیر در وزارت‌دفاع، همواره به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی به قوت خود باقی ماند.
با این‌حال اواخر هفته گذشته نام محمدجواد زمردیان مدیر اسبق اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان در کنار افرادی همچون عسگری و زمانیان مطرح شد.
شنیده‌ها حکایت از آن دارد که زمردیان در ابتدا جزء گزینه‌های مورد حمایت جریان‌های شکل گرفته پیرامون تأثیر بر انتصاب استاندار همدان نبود، اما در حال‌حاضر با مطرح شدن نام وی به عنوان یکی از گزینه‌های استانداری همدان، برخی  از چهره‌های شاخص استان از انتصاب وی به نحوی استقبال کرده‌اند.
گفتنی است که در لیست‌های منتشر شده از گزینه‌های احتمالی استانداران دولت سیزدهم که در چند روز گذشته، نسبت به شنیده‌ها و گمانه‌زنی‌های پیرامون وزارت کشور از سوی خبرگزاری‌ها منتشر شده، نام زمردیان، عسگری و زمانیان به چشم می‌خورد.

 استاندار بومی و نظامی
در میان این 3 گزینه احتمالی بومی برای استانداری همدان، 2 تن از آنها(عسگری و زمردیان) نظامی هستند. از این‌رو گزینش استاندار نظامی و بومی برای همدان محتمل به نظر می‌رسد، البته در این میان نام سردار آبنوش به عنوان گزینه‌ای نظامی و بومی دیگر نیز مطرح است.
گفتنی است، از آنجایی که وحیدی وزیر کشور خود نظامی است، از ابتدا احتمال افزایش استانداران نظامی در کشور موردتوجه قرار گرفته است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.