پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 26 تير 1403

کد خبر : 133746

 
معاون صنایع دستی استان:

همدان میزبان داوری نشان ملی صنایع دستی در غرب کشور شد
تاریخ خبر : 1402-05-23
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :


 105 اثر هنری استان دارای نشان ملی است

 همدان برای نخستین بار میزبان دوره داوری اخذ نشان ملی صنایع دستی شد . این نشست نیمه دوم آذرماه برای نخستین دوره داوری اخذ نشان درجه ملی صنایع دستی در منطقه غرب  کشور به میزبانی همدان برگزار خواهد شد .

معاون صنایع دستی همدان با اعلام این خبر گفت: هنرمندان منطقه غرب کشور از استانهای  کردستان، کرمانشاه ،ایلام در کنار هنرمندان همدان آثار خود را برای رقابت در کسب نشان ملی در استان همدان به داوران ارائه خواهند داد .

محمد‌رضا خلجی اظهار داشت: یکی از ظرفیت‌های مهم در حوزه صنایع دستی اخذ نشان درجه ملی است که هر ساله در غرب کشور به میزبانی استان کرمانشاه برگزار می‌شد، اما امسال این مراسم به میزبانی ‌استان همدان برگزار می‌شود.

وی افزود: میزبانی از این رویداد فرصت خوبی برای معرفی ظرفیت‌های استان همدان در بخش صنایع دستی و معرفی جاذبه‌های گردشگری است که می‌‌تواند شرکت‌کنندگان را با فرهنگ، تاریخ و صنایع دستی این استان بیش از گذشته آشنا کند.

خلجی عنوان کرد : همدان هم اکنون  105اثر هنری دارد که  دارای نشان ملی است و  هرسال هنرمندان همدان 30 تا 35 اثر را برای ورود به عرصه رقابت به داوران نشان ملی ارائه میدهند اما امسال انتظار ما این است که تعداد بیشتری از آثار بتوانند نشان ملی را کسب کنند .

معاون صنایع دستی استان خاطرنشان کرد: مرغوبیت، اصالت، نوآوری و قابلیت بازاریابی و عرضه در بازار از جمله معیارهای دریافت نشان ملی مرغوبیت است که آثار ارسالی از استان همدان  نیز برای دریافت این نشان همه این معیارها را همواره داشتند.

وی اظهار کرد: ثبت نام اولیه این دوره در حوزه معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی و شهرستان‌ها انجام می‌شود. در همین راستا هنرمندان و تولیدکنندگان تقاضانامه مربوط را مطابق با دستورالعمل تکمیل و آثار هنری و اطلاعات مربوط به آنها را در قالب لوح فشرده توسط شخص هنرمند و یا تولیدکننده به معاونت صنایع دستی استان تا قبل از مهلت مقرر تحویل دهند.

خلجی با اشاره به اینکه کمیته داوری نشان ملی مرغوبیت کالا هر دو سال یکبار برگزار می‌شود افزود: جلسه اولیه کمیته داوری نشان ملی مرغوبیت و انتخاب آثار برتر صنایع دستی استان با هماهنگی وزارتخانه و با حضور نماینده و کارشناسان مربوطه از وزارتخانه برگزار خواهد شد.

وی افزود: چهار معیار مواد اولیه بومی، قیمت متعارف، اصالت فرهنگی، نوآوری، قابلیت تولید انبوه و بازاریابی و دو پیش شرط احترام به ارزش‌های محیط در بکارگیری مواد و تکنیک‌های تولید و مسئولیت اجتماعی تولیدکننده از موارد مهم در قضاوت داوران برای انتخاب بهترین اثر به شمار می‌روند و هنرمندان دارای نشان ملی مرغوبیت باید برای خلق و تولید آثار هنری خود معیارها و پیش شرط لازم را رعایت کنند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در ادامه افزود: متقاضیان می‌توانند برای ارائه آثار و تشکیل پرونده نشان مرغوبیت کالا به معاونت صنایع‌دستی و هنرهای استان همدان مراجعه کنند.

معاون صنایع دستی، اداره کل میراث فرهنگی ‌همدان گفت: برپایی نمایشگاه‌های مختلف در سطح شهرستان‌ها و معرفی ظرفیت‌های صنایع دستی‌ باعث شد تا استان ‌یکی از ۱۰ استان برگزار‌کننده نمایشگاه صنایع دستی کشور انتخاب شود.

معاون صنایع‌دستی استان گفت: برپایی نمایشگاه‌های مختلف در سطح شهرستان‌ها و معرفی ظرفیت‌های صنایع دستی، باعث شد تا استان همدان یکی از 10 استان برگزار‌کننده نمایشگاه صنایع دستی کشور انتخاب شود.

خلجی از صدور 980 مجوز صنایع دستی در سال گذشته خبر داد و افزود : تعداد صدور و یا تمدید مجوزها سالانه بین 900 تا حدود 1000 فقره متغیر بوده چرا که اعتبار بین 2 تا 5 ‌سال است.

وی با بیان اینکه 44 هزار هنرمند در استان همدان در بخش صنایع دستی فعالیت دارند، بیان کرد‌: باید زمینه عرضه و فروش محصولات کارآفرینان حوزه صنایع‌دستی فراهم شود چرا که بدون فروش محصولات، کارآفرین این حوزه تبدیل به یک بدهکار بانکی می‌شود.

وی ‌به حضور فعال صنایع دستی استان همدان در نمایشگاه‌های مختلف طی یکسال اخیر اشاره کرد و  گفت: از استان همدان در بیش از 16 نمایشگاه 242 هنرمند شرکت کرده‌اند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.