پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 دي 1399

کد خبر : 105769

 
قطعی‌ها و قحطی‌ها...
تاریخ خبر : 1398-11-21
     
 
 
     
متن خبر :


 قطعی‌های عمدی اینترنت در سال 2019 که به دستور دولت‌ها صورت گرفته، ضرری 8 میلیارد دلاری به اقتصاد دنیا وارد کرده است و البته انتظار می‌رود در سال 2020 حتی شرایط بدتر نیز بشود.
این روزها اینترنت بستر توسعه صنعت آی‌تی و پیشرفت کشورها در جهان است و هرگونه اختلال عمدی یا غیرعمدی در آن، می‌تواند خسارت‌هایی جبران‌ناپذیر به‌دنبال داشته باشد. در همین راستا کمپانی Top10VPN که تعداد زیادی از محققان اینترنت را گردهم آورده است، نگاهی به تبعات زیان بار خاموشی‌های اینترنت در جهان داشته و به این نتیجه رسیده است که قطعی‌های عمدی اینترنت در سال 2019 که به دستور دولت‌ها انجام شده، ضرری 8 میلیارد دلاری به اقتصاد دنیا وارد کرده است. در این گزارش همچنین آمده است که انتظار می‌رود در سال 2020 حتی شرایط بدتر نیز بشود.
 18هزار ساعت قطعی اینترنت
محققان کمپانی Top10VPN برای تهیه این گزارش، از اطلاعات و داده‌های Netblocks و همچنینThe Internet Society استفاده کردند. پیشتر، این 2 مؤسسه با همکاری یکدیگر از ابزاری به‌نام Cost of Shutdown Tool (COST) رونمایی کردند تا بتوانند هزینه خاموشی‌های عمدی اینترنت را بهتر و سریع‌تر اندازه‌گیری کنند تا به این ترتیب دولت‌ها را تحت تأثیر قرار دهند که به خاطر اقتصاد کشورشان هم که شده، این مسدودسازی را انجام ندهند.
این گزارش مفصل نشان از حدود 18هزار و 225 ساعت قطعی و اختلال عمدی اینترنت در سرتاسر جهان در سال 2019 دارد و عنوان شده که این تعداد ساعات معادل 05/8 میلیارد دلار خسارت به اقتصاد جهان وارد کرده است.
 خاورمیانه و آفریقای شمالی، متضررترین
در گزارش Top10VPN میزان خاموشی‌های اینترنت در مناطق مختلف جهان مورد توجه قرار گرفته و عنوان شده است که خاورمیانه و آفریقای شمالی، بزرگ‌ترین ضربه اقتصادی را از قطعی‌های عمدی اینترنت در سال 2019 متحمل شده و سهمی 39درصدی از مجموع خسارت‌های اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده زیرا این رقم خسارت از 3میلیارد دلار نیز فراتر رفته است.
پس از این منطقه نیز منطقه جنوب صحرای آفریقا قرار دارد و 26/8 از سهم زیان‌های اقتصادی قطعی عمدی اینترنت به این منطقه رسیده زیرا ضرر اقتصادی این منطقه، 2/2میلیارد دلار است. این درحالی است که 21 درصد از مجموع خسارت‌های اقتصادی جهان به آسیا مربوط می‌شود.
 عراق، صدرنشین خسارت‌های اقتصادی
این گزارش، کشورها را نیز به تفکیک مورد مطالعه قرار داده و یادآور شده است عراق، بالاترین میزان خسارت ناشی از خاموشی عمدی اینترنت را داشته زیرا اقتصاد این کشور ضرری 2 ميليارد و 300 ميليون دلاری متحمل شده است. عراق 263ساعت قطعی اینترنت عمدی در سال گذشته داشته است که بر روند زندگی 19میلیون کاربر اینترنت در این کشور تأثیر گذاشت. گسترده‌ترین خاموشی‌های اینترنت مربوط به اکتبر سال گذشته و اعتراض مردم به بیکاری، فساد و نبود خدمات عمومی بود.
گفتنی است ایران درگذشته نامش در میان کشورهایی با خاموشی عمدی اینترنت قرار نداشت اما در سال 2019 پسی از ناآرامی‌های آبان‌ماه با 240ساعت قطعی اینترنت و خسارت 7/611 میلیون دلاری اقتصادی، اسم کشورمان در این لیست دیده می‌شود .
 تأثیر بر تولید ناخالص داخلی کشورها
مؤسسه The Global Network Initiative نیز در گزارشی میزان تولید ناخالص داخلی کشورهای درگیر خاموشی‌های عمدی اینترنت را مورد بررسی قرار داد و عنوان کرد: این گزارش نشان می‌دهد که کشورهایی با ارتباط اینترنتی بالا به ازای هر روز قطع کامل همه سرویس‌های اینترنتی 9/1درصد از تولید ناخالص داخلی(GDP) خود را از دست می‌دهند. میزان این خسارت در کشورهای متوسط، به ازای هر روز قطعی اینترنت یک درصد تولید ناخالص داخلی است و در کشورهایی که از نظر اینترنت وضعیت چندان پیشرفته‌ای ندارند این میزان خسارت اقتصادی به4دهم درصد از تولید ناخالص داخلی محدود می‌شود. این گزارش همچنین اشاره‌ای به سال 2016 داشته و یادآور شده است اتیوپی، هند، برزیل، ترکیه، مراکش، پاکستان، کنگو و عربستان سعودی در این سال بیشترین خسارت ناشی از قطعی عمدی اینترنت را داشتند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.