پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 25 مرداد 1399

کد خبر : 100299

 
3پروژه دانشگاه علمی کاربردی استان افتتاح شد
تاریخ خبر : 1398-07-20
نویسنده : سپيده راشدي
     
 
 
     
متن خبر :

ساختمان جدید دانشگاه علمی،کاربردی همدان روز پنجشنبه با حضورمنصور غلامی  وزیر همدانی  افتتاح شد. در این مراسم ضمن بازدید وافتتاح مرکز کلینیک اشتغال و کارآفرینی از 20 جلد کتاب رونمایی شد. این کتاب ها در حوزه کارآفرینی و اشتغال هستند که توسط اساتید دانشگاه جامع علمی و کاربردی تالیف، چاپ و توزیع شده اند.
در این مراسم وزیر علوم،تحقیقات وفناوری گفت: پس از انقلاب اسلامی به غیر از چند دانشگاه معدود در زمینه علمی و فناوری ظهور و بروز ایده ای به وسعت امروز نداشته ایم. کسب رتبه های برتر علمی در مجامع جهانی نشان از توجه دین اسلام به علم و پژوهش است، بنابراین ایران در این جایگاه حرف برای گفتن دارد و جهان باور کرده است که ایران با وجود محدودیت ها این دستاوردهای علمی را فراهم کرده است.  در 15 سال گذشته بحث کاربردی کردن علوم مطرح بوده است و طی این 15 سال با همت دانشجویان واساتید متخصص شاهد مقالات علمی که ثبت جهانی شده اند وتولیداتی بوده ایم که جایگاه علمی کشور را در سطح جهان بسیار بالا برده ودر واقع حیثیت وآبروی نظام را بالا برده است.
منصور غلامی افزود: کشور های پیشرفته در 50سال و در دوره های طولانی وبا سرمایه های زیاد در حوزه فناوری و در بحث کاربردی کردن علوم تلاش کرده اند. اما تا چند سال اخیر دانشگاه های ما بعد از انقلاب اسلامی به غیر از چند دانشگاه معدود ظهور وبروز علمی نداشتیم اما در طی 15 سال اخیرما با همت دانشجویان و استادان متخصص وتحقیقات علمی وفنی در زمینه صنایع نظامی توانسته ایم  با وجود تحریم ها قطعه ای به عنوان قطعه استراتژیک تولید کنیم  که باعث شگفتی جهانیان شده است وی افزود: 197مرکز رشد در کشور داریم که از تولیدات مبتنی بر علم و فناوری حمایت می کنند و ۴۳ پارک علم و فناوری در کشورحامی مراکز دانش بنیان هستند.
غلامی  ادامه داد: یکی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که در سال94 مصوب شد بحث سامان دهی آموزش عالی وتکیه بر محور آمایش آموزش عالی در تمام زیر نظام ها از جمله دانشگاه علمی،کاربردی است که این دانشگاه ظرفیت های بسیار بالایی دارد و تاثیر گذاری این مرکز در تحقق برنامه ها و اهداف میتواند برای رفع نیازهای فنی، محل زندگی، محل اشتغال واشتغال بهتر و موثر فارغ التحصیلان این دانشگاه بسیار مفید باشد.
وی گفت: دانشگاه علمی، کاربردی تا کنون وظایف خودرا به خوبی انجام داده است و آموزش عالی ما توان ورود به زمینه های جدید علم را در تولید علم وفناوری و رفع نیاز های جامعه دارد که لزوم تحقق این امر این است که آموزش عالی را ازهرگونه  پراکنده کاری، تولید مدرک بی کیفیت، جلوگیری از گسیختگی تولید مدرک، خارج کردن مراکز از تشویق دانشجویان به داشتن مدرک صرف و هدفمند شدن دانشجویان از تحصیل در مراکز علمی ساماندهی کنیم و دانشگاه علمی،کاربردی جز اولین دانشگاه هایی بوده که سامان دهی را با جدیت انجام داده ودر سایر دانشگاه هاهم این کار باید انجام شود.
 رونمایی از 20 کتاب جدید
در ادامه رئیس دانشگاه  جامع علمی، کاربردی از رونمایی 20 عنوان کتاب درسی یاد کرد و گفت: فارغ التحصیلان این دانشگاه ها در تمامی نقاط کشور این سرفصل ها را به طور کامل مطالعه کرده و آموزش می بینند واین کار برای نخستین بار در استان البرز به صورت آزمایشی انجام شد که تا پایان سال جاری اساتید و دانشجویان موظف هستند کتب را مطالعه ودر آزمون هایی تحت نظر دانشگاه برگزار می شود شرکت کنند و این کتب به صورت رایگان در اختیار دانشجویان و اساتید قرار میگیرد که آنها میتوانند  به صورت الکترونیک این کتب را دریافت ویا از کتابخانه جامع دانشگاه های علمی، کاربردی دریافت کنند.امید با تاکید بر این که ماموریت ما گسترش مهارت است گفت: در سراسر کشور 130 مرکز نوآوری ایجاد شده است که دانشجویان می توانند در این مراکز به ایده پردازی وکار گروهی ودر نهایت تاسیس شرکت ها بپردازند که با حمایت صندوق کار آفرینی تسهیلای تا سقف50 میلیون وبا سود 2 درصد به آنها تعلق می گیرد.
وی افزود:در مهر ماه98، 420هزار ظرفیت برای آموزش مهارتی ایجاد شده است و دانشگاه علمی،کاربردی می تواند در هر مهارتی که مورد نیاز جامعه باشد،رشته مهارتی ایجاد کند واین دانشگاه برای هر نوع سلیقه ای رشته دارد که در تمام رشته های مهارتی خاص نیرو تربیت خواهیم کرد.
امید ادامه داد:امسال برای اولین بار علاوه بر مراکز علمی،کاربردی مدرسان هم سطح بندی خواهند شد و مدرسانی که قبلا حذف شده بودند با اعلام توانمندی های جدید میتوانند دوباره در فراخوان ها شرکت کنند. وی ادامه داد: در این نظام جدید،حق التدریس مدرسان متناسب با سطح بندی مذکور خواهد بود. وی گفت:سطح بندی مراکز بر اساس زیرساخت،منابع انسانی واستفاده از مدرسین خبره انجام می شود.
امید با تاکید بر اینکه قبلا سهم بزرگی را برای  شاغلین این دانشگاه داشتیم گفت: در سال تحصیلی جدید برای اولین بار سهمیه ها صفر شده است و تنها 8 درصد دانشجویان شاغل بودند و دیگر دانشجویان به مراکز علمی،کاربردی ورود پیدا کردند که مهارت کسب کنند و شغل پیدا کنند.
در پایان رئیس دانشگاه علمی، کاربردی در رابطه با افتتاح ساختمان جدید گفت: ساختمان جدید دانشگاه علمی کاربردی همدان در سال ۹۶ خریداری شد اما با توجه به اینکه ساختار آن اداری و آموزشی نبود ۱۸ ماه زمان و ۶۲ میلیارد ریال اعتبار برای خرید و بازسازی آن صرف شد تااینکه امسال این ساختمان همزمان با بیست و هفتمین سالروز تاسیس دانشگاه به بهره برداری رسید این ساختمان شامل ۲ بلوک، ۵ طبقه و ۹ واحد است که مدیریت های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی، کانون فرهنگی و علمی و کلینیک اشتغال و کارآفرینی در آن مستقر هستند. محمود تعجبی گفت: دانشگاه علمی، کاربردی فراز ونشیب های زیادی را طی کرده است تا امروز به این کیفیت رسیده است ومراکز ما محدودتر ورشته ها متنوع تر شده اند واکنون دانشگاه علمی کاربردی با ظرفیت پذیرش ۵ هزار دانشجو در ۵۲ رشته کاردانی و ۵۱ رشته کارشناسی فعال است. وی افزود: امید است با افتتاح بخش های مختلف این مرکز، مانند کلینیک اشتغال و کارآفرینی شاهد رشد و توسعه و بازار کار بهتر برای جوانانمان باشیم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.