1402-07-021402-07-12bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 12 مهر 1402

کد خبر : 74530

 
نمایشگاه 22 رسانه‌ها با حضور رئیس جمهور و وزیر ارشاد افتتاح شد

انتقاد روحانی از رانت اطلاعاتی در کشور
تاریخ خبر : 1395-08-16
     
 
 
     
متن خبر :
 در حالی که مهمترین رویداد رسانه‌ای کشور در مصلی تهران از ساعت ۱۳ روز ۱۴ آبان‌ماه آغاز به کار کرد، آیین افتتاحیه بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات در روز ۱۵ آبان‌ماه برگزار شد.
بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری با شرکت حداکثری رسانه‌ها و با حضور همه گروه‌ها و اقشار در مصلی فعالیت خود را آغاز کرد.
در نمایشگاه بیست‌ودوم امسال همدانی‌ها با ۵ غرفه حاضر شده‌اند. حضور 900 رسانه، رشد 30 درصدی این دوره از نمایشگاه را به نسبت سال گذشته رقم زده و با جانمایی الکترونیکی و عادلانه رسانه‌ها، فرصت ویژه‌ای برای مخاطبان و نشریات عمومی ایجاد شده است.
در آغازین لحظات از روز ۱۵ آبان‌ماه رئیس‌جمهوری با حضور در بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات، از غرفه‌های مختلف بازدید کرد
رئیس‌جمهور با بیان اینکه رانت اطلاعاتی بلای بزرگ برای کشور ما است گفت: هنوز پرونده دست بازپرس است و قاضی و دادستان هم خبر ندارند اما این آقا خبر دارد، دستگاه امنیتی ما آن وزیرش و رئیسش هنوز خبر ندارد اما آن یکی خبر دارد، آیا در این جاها اجنه هستند؟حسن روحانی در مراسم گشایش بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات اظهار داشت: بی‌تردید رسانه و مطبوعات و اصحاب آن که اصحاب فرهنگ و وسیله‌ای برای ارتباط افکار مردم با حاکمیت و انتقال نظر حاکمیت به مردم است و فراهم کردن زمینه برای توسعه جامعه در کشور هستند، رسانه یکی از عوامل اصلی توسعه به شمار می‌رود و توسعه هم وسیله‌ای برای توسعه فعالیت رسانه‌هاست.
وی تصریح کرد: ما امروز در شرایطی هستیم که منطقه ما شرایط پیچیده‌ای دارد و ما نیازمند امنیت هستیم.
روحانی ادامه داد: من می‌خواهم این نکته را بگویم که شما اصحاب رسانه و دنیای فرهنگ و هنر می‌توانید امنیت‌آفرین برای جامعه باشید که البته گفت ذات نایافته از هستی‌بخش کی تواند که شود هستی‌بخش، اگر خود اصحاب رسانه امنیت نداشته باشند و دل نگران امنیت خود و راه و شغل و کار و خط و قلم خود باشند چگونه می‌توانند امنیت را بیافرینند، با قلم شکسته و دهان بسته؟ از او کاری ساخته نیست، نشکنیم قلم‌ها را به بهانه واهی، نبندیم دهان‌ها را با بهانه‌های غیراساسی، بگذاریم در این جامعه آزادی باشد. همانطور که شما در یکی از نمایشگاه‌هایتان گفتید با صدای بلند آزادی مسئولانه، بگذاریم آزادی مسئولانه باشد.
وی ادامه داد: اگر توانستیم در این کشور رونق اقتصادی درست کنیم انقلابی هستیم، اگر نتوانستیم رونق اقتصادی درست کنیم انقلابی نیستیم، با رشد منفی انقلاب معنا ندارد. با اشتغال بدون تحرک و خالص ثابت انقلاب معنا ندارد. با تورم افسارگسیخته 45 درصدی انقلاب معنا ندارد، انقلاب یعنی توسعه کشور، رفاه و نشاط مردم، اشتغال جوانان، بسیاری از اعتیادها و مفاسد اخلاقی در جامعه ما به خاطر بیکاری و بی‌شغلی است. چه کسی باید این حرکت را ایجاد کند؟ ما باید جامعه را به سمت توسعه هدایت کنیم و حرکت دهیم، شما اصحاب فرهنگ و رسانه نگاه کنید در یکسال گذشته روزنامه، مجله و سایت و خبرگزاری شما چقدر نشاط برای جوانانمان درست کرده است؟ چقدر مسیر اشتغال را هموار کرده و از طرفی چقدر دولت را به راه درست هدایت کرده؛ زیرا که شما وظیفه هدایت دولت هم بر عهده دارید، اگر دولت اشتباهی می‌کند شما باید ما را هدایت کنید، شما هادیان ما هستید. الحمدا... قوه مجریه اعتقادی به عصمت ندارد و ان شاءا... امیدوارم آن دو تا قوه هم چنین اعتقادی نداشته باشد ولی حتماً ما اعتقاد به عصمت نداریم.
وی افزود: از سال 91 تا 94 مقدار نفتی که در این چند سال می‌توانستیم بفروشیم و درآمدش را به دست بیاوریم اما به خاطر تحریم‌ها در این چند سال نتوانستیم، حدود 180 میلیارد دلار بود، یعنی به خاطر تحریم 180 میلیارد دلار از درآمد کشور کسر شد که می‌توانست برای تحول این کشور و اشتغال جوانان به کار ببرد. روحانی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: اکنون این تحریم را برداشته‌ایم. برخی‌ها ناراحتند می‌گویند چرا تحریم‌ها برداشته شده و عصبانی هستند. صد تا تحریم برداشته شده و چند تا تحریم باقی مانده و آن صد تا را نمی‌بیند و تنها آن 3 تا را می‌بیند. نمی‌دانم علتش چیست. چشم و گوش باز است و آدم واقعا دچار حیرت است. چطور می‌شود آدم حقایق را نبیند و درک نکند، فکر می‌کنند اگر بگویند ما در این چند سال موفق بوده‌ایم دولت نفع می‌برد. مگر این موفقیت برای دولت است که نفع ببرد بلکه این موفقیت برای ملت و مردم است و ملت ایران پیروزی به دست آورده و همه هم که رأی داده‌ایم. 
وی افزود: وقتی من نشریه‌ای دارم و پولم از جایی می‌‌آید دل نگرانی ندارم بخرند یا نخرند. 2، 3 هزار تا چاپ می‌کنم و برای نهادهایی می‌فرستم و برگشت هم برگشت. مهم نیست. اطلاعات دست اول هم می‌گیرم، رانت اطلاعاتی بلای بزرگ برای کشور ما است. هنوز پرونده دست بازپرس است و قاضی و دادستان هم خبر ندارند اما این آقا خبر دارد، دستگاه امنیتی ما آن وزیرش و رئیسش هنوز خبر ندارد اما آن یکی خبر دارد. آیا در این جاها اجنه هستند، چی هستند و چه جوری ارتباط دارند ما که درست نفهمیدیم.
روحانی تأکید کرد: رانت اطلاعاتی را کنار بگذاریم و این شفافیتی که الان اسم نمایشگاه شماست به عنوان شفافیت و صداقت، شفافیت یعنی اطلاعات در اختیار همه باشد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ابتدای سخنانش گفت: نمایشگاه مطبوعات مکانی است برای گفت‌وگوی فرهنگی میان نخبگان، مدیران و اصحاب رسانه که در یک هفته از طریق گفت‌وگوی متقابل، درک بیشتری از یکدیگر داشته باشند و به افزایش اشتراکات بپردازند. در فضایی که گفت‌وگو وجود ندارد، شایعه، انگ‌زنی و تخریب بیشتر نمود دارد؛ بنابراین این نمایشگاه نمادی از گفت‌وگوی فرهنگی است که محصول عملکرد دولت آقای روحانی است.
سید رضا صالحی امیری، بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها را نمادی از همه سلایق و اندیشه‌ها دانست که در دایره انقلاب اسلامی جمع شده‌اند و گفت: از این منظر، این نمایشگاه نماد تفکر ملی در جامعه ملی است و شعار این دولت مبنای حرکت آن در مسیر اعتدال و پرهیز از هرگونه گرایشات سیاسی است.
او همچنین با نگاهی آماری به جامعه رسانه‌ای کشور، یادآور شد: در حال حاضر ۲۰ هزار انسان سخت‌کوش در سراسر کشور برای ارتقاي سطح آگاهی مردم تلاش می‌کنند.
 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.