پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 5 ارديبهشت 1403

کد خبر : 125772

 
همزمان با مراسم خاکسپاری پیکر بوکسور ملایری اعلام شد

شکایت خانواده بوکسور ملایری از فدراسیون
تاریخ خبر : 1401-05-25
     
 
 
     
متن خبر :


 خانواده بوکسور ملایری مرحوم محمد امین روستایی از فدراسیون بوکس کشور شکایت کرد.
ماجرای فوت ناگهانی ملی پوش بوکس ملایر در اردوی آماده‌سازی تیم ملی جوانان کشور به میزبانی سنندج همچنان سوژه داغ این روزهای جامعه بوکس به خصوص استان همدان است.
اردوی آماده‌سازی تیم ملی بوکس جوانان در حالی زیر نظر فدراسیون به میزبانی استان کردستان جریان دارد که مرگ بوکسور ملایری این اردو را تحت تاثیر قرار داد به طوریکه سایر ملی پوشان نیز از این حادثه تلخ در شوک هستند. محمد امین روستایی بوکسور اهل ملایر که تیرماه گذشته با کسب مدال نقره قهرمانی کشور توانست برای نخستین بار راهی اردوی تیم ملی جوانان شود، هفته گذشته به دلیل ضایعه مغزی در بیمارستانی در سنندج بستری شد اما به فاصله ۲ روز دار فانی را وداع گفت.
هر چند مسئولان ورزش کردستان در واکنش به این حادثه اعلام کردند که ارتباطی به نحوه میزبانی آن‌ها نداشته و آنها بهترین میزبانی را داشته‌اند.
خانواده این بوکسور ۱۶ ساله که پس از فوت فرزندشان در میان استقبال مردم ورزش دوست ملایر اقدام به خاکسپاری او در بهشت هاجر این شهر کردند نیز همچنان در شوک روحی بسر می‌برند و با وجود تلاش برای گفت وگو با آن‌ها، شرایط روحی روانی والدین وی اجازه مصاحبه را نداد.
پیکر این بوکسور ملی پوش جمعه گذشته با حضور خانواده مرحوم محمدامین روستایی، مسئولان فدراسیون بوکس، اداره کل ورزش و جوانان استان همدان و هیأت بوکس استان و شهرستان ملایر و جمعی از پیشکسوتان، در بهشت هاجر ملایر آرام گرفت.
با این حال گفته می‌شود پزشکی قانونی اقدام به کالبد شکافی کرده و ظرف ۲ ماه آینده دلیل یا دلایل فوت این ورزشکار مشخص و از طریق فدراسیون بوکس اعلام خواهد شد.
مدیرکل ورزش و جوانان استان با بیان اینکه مسئولیت این حادثه ناگوار و تلخ برعهده فدراسیون بوکس است، خاطرنشان کرد: این اردو زیر نظر مستقیم فدراسیون بوکس و به میزبانی سنندج برگزار شده و مسئولیت هرگونه‌ اتفاق بر عهده متولی اردو و فدراسیون بوکس است. فدراسیون بوکس در خصوص علت فوت و پاسخگویی مبنی بر چرایی وقوع این حادثه برای بوکسور جوان اهل ملایر مسئول است.
علی حقیقی گفت: قصور و کم‌کاری فدراسیون بوکس به عنوان متولی اردوی تیم‌ ملی محرز و قطعی است و باید پاسخگو باشند چرا که حضورنداشتن سرپرست و پزشک در اردوی تیم‌ملی و برگزاری اردوی آماده‌سازی در یک شهرستان محروم و آن‌هم در زمان تاسوعا و عاشورای حسینی از اتفاقات عجیبی است که توسط فدراسیون بوکس در اردوی تیم‌ملی بوکس جوانان ایران رخ داده و نواقص این فدراسیون را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه بررسی و مشخص شدن نتایج کالبدشکافی زمان‌ بر است و ۲ ماه دیگر جزییات درگذشت مرحوم روستایی مشخص می‌شود، ابراز امیدواری کرد: این اتفاق تلخ و ناگوار برای هیچ ورزشکار دیگری رخ ندهد ضمن اینکه قصور و کم‌کاری فدراسیون بوکس در رعایت اصول و قوانین برپایی اردوی تیم ملی محرز و قطعی است و باید پاسخگوی این اتفاق ناگوار باشند.
حقیقی با اشاره به اینکه خانواده مرحوم روستایی از عوامل فدراسیون بوکس شکایت کرده‌اند یادآور شد: مسئولان اجرایی ورزش استان همدان نیز پیگیری‌های لازم را دارد و اجازه نمی‌دهد حق این خانواده مظلوم پایمال شود. پیگیری‌های قضایی در حال انجام است و گروهی از کارشناسان خبره دستگاه ورزش را مامور این اقدام کرده‌ام.
پدر محمد امین روستایی که مربی او نیز بوده است در گفتگو با خبرنگار ما در ملایر سحر یوسفی گفت : محمد امین ساعت ۶ بعد ازظهر روز تاسوعا بعد از تمرینات بی هوش می شود ، او را با اورژانس به بیمارستان سینا کامیاران انتقال می دهند که پزشک بیمارستان ضربه به سر را دلیل وضعیت نامناسب محمد امین تشخیص می دهد .
جعفر روستایی ادامه داد : به دلیل اینکه بیمارستان پزشک و امکانات خوبی نداشته  و محمد امین از لحاظ فشار خون ، دما و تنفس ، وضعیت نرمالی داشته از ساعت ۶ تا ۱۰ در این بیمارستان نگه میدارند سپس  به بیمارستان سنندج منتقل می کنند که در آنجا هم بررسی های اولیه شامل سی تی اسکن و ام آر آی و ... انجام و حدود ساعت ۱۲ شب برای انجام جراحی به اتاق عمل می برند .
وی افزود : جراحی حدود ۲ ساعت زمان می برد سپس به دلیل اینکه ظرفیت آی سی یو تکمیل بوده به بی آی سی یو می برند و بعد از ۴ روز که در حالت کما بود فوت کرد .  
پدر محمد امین با بیان اینکه مربیان تیم ملی بوکس مدعی هستند که فقط تمرین انجام شده و مسابقه ایی در کار نبوده و او بالای رینگ نرفته است ، بیان کرد : چرا در روز تاسوعا و عاشورا تمرینات تیم انجام شده است ؟ اگر انجام این تمرینات آنقدر ضروری بوده که روز تاسوعا و عاشورا هم باید انجام می‌شده پس چرا بعد از فوت محمد امین این تمرینات تعطیل شده است . وی گفت : چرا در اردوی تیم ملی پزشک حضور نداشته ؟ و چرا باید این اردو را در شهر بدون امکانات برگزار کنند ؟
روستایی با اشاره به اینکه در اردو هیچ گونه امکاناتی نبوده و بوکسورها از وسایل شخصی خود استفاده می کردند ، افزود : نظارتی روی این مسئله نبود که آیا درست از این وسایل استفاده می شود . چرا در خوابگاه حدود ۳۰ نفر بچه بدون اینکه مسئولی بر آنها نظارت کند بوده اند ، این بچه ها رقیب هم بودند و این امکان وجود دارد برای حذف همدیگر هر کاری انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد : محمد امین آنقدر از لحاظ تکنیکی قوی بود که همواره مربیان می گفتند محمد امین  بوکسور فیکس تیم ملی است .
وی با بیان اینکه از فدراسیون بوکس شکایت کرده است ، گفت : جواب پزشکی قانونی دو ماه دیگر مشخص می شود و ‌دلیل این اتفاق جانسوز مشخص می شود .
این بچه ها امانتی هستند که به مربی و سرمربی سپرده شده و انتظار داریم به نحو احسن از آنها مراقبت شود تا این چنین اتفاقات ناگواری رقم نخورد . نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در واکنش به مرگ این بوکسور ملایری  گفت: فدراسیون بوکس باید پاسخگوی اتفاق پیس امده باشو.
حجت الاسلام و المسلمین احد آزادیخواه در تماس تلفنی با رئیس اداره ورزش وجوانان ضمن عرض تسلیت به جامعه ورزش شهرستان خصوصاً خانواده  روستایی در غم از دست دادن قهرمان نوجوان و فرزند دلبندشان گفت :موضوع‌ قصور فدراسیون بوکس را که منجر به فوت ورزشکار ملایری شده است را  از طریق وزارت ورزش پیگیری و همچنین  از وزیر ورزش و جوانان مطالبه خواهم کرد
پیش از این نیز رئیس فدراسیون بوکس در خصوص این اتفاق ضمن تسلیت به خانواده محمدامین روستایی و خانواده بزرگ بوکس گفت: بر اساس چیزی که تا این لحظه دریافت کردیم، این بوکسور در اردو با نشانه‌های سرگیجه به کما می‌رود و پس از انتقال به بیمارستان سنندج تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.
حسین ثوری بیان کرد: به زودی نتیجه کالبدشکافی مشخص خواهد شد و ما هم منتظر هستیم تا ببینیم دلیل این اتفاق ناگوار چه بوده است. چراکه آن روز تمرینات عادی بوکس برگزار شده و مبارزه یا تمرین دشواری صورت نگرفت.
وی ادامه داد: اجازه بدهید منتظر بمانیم تا نتیجه به صورت کامل از سوی پزشکان اعلام شود. اکنون نمی‌شود قضاوت کرد.
اردوی تیم جوانان بوکس ایران هم اکنون در «کامیاران» یکی از نواحی استان کردستان در حال برگزاری است.و محمدامین روستایی بوکسور ملایری استان در وزن ۶۰ کیلوگرم در این اردو شرکت داشت.
این بوکسور ملی‌پوش در نهایت بامداد (چهارشنبه) گذشته جان خود را از دست داد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.