پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 30 دي 1398

کد خبر : 73565

 
شورای نگهبان نقشی در انتخابات شوراها ندارد
تاریخ خبر : 1395-06-23
     
   
     
متن خبر :

معاون سیاسی استانداری تهران گفت: هیأت‌های اجرایی همان چیزی را که قانون معین کرده، بررسی می‌کنند نه بر اساس صلاحدید. هیات‌های نظارت و شورای نگهبان صلاحیت خود را در انتخابات مبنی بر نظارت استصوابی می‌دانند، ولی ما بر اساس آنچه قانون معین کرده، اقدام کردیم.
سید شهاب‌الدین چاوشی در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد برگزاری انتخابات الکترونیک بیان کرد: در این مورد موافقت شورای نگهبان لازم و ضروری است. وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات است. ناظر هم باید این روند را قبول داشته باشد.
وی با بیان اینکه در دوره قبل آنها در مورد اطمینان از صحت این برنامه تردیدهایی داشتند و به لحاظ نرم‌افرازی معتقد بودند تلاش‌های وزارت کشور و تمهیدات صورت گرفته کافی نیست، متذکر شد: تصور من این است که در این دوره این توافق حاصل می‌شود چون برای انتخابات ریاست‌جمهوری تعداد کاندیداها زیاد نیست، قطعاً نگرانی‌ها هم کمتر خواهد بود.
معاون سیاسی استاندار تهران در خصوص موضوع ورود شورای نگهبان به بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها گفت: تنها انتخاباتی که بر اساس قانون فقط در حیطه نظارت و صلاحیت مجلس شورای اسلامی است، انتخابات شوراهای شهر و روستاست و تاکنون هم هیچ رویه‌ای بر خلاف این را شاهد نبودیم در این دوره هم همان قانون عملیاتی و اجرایی می‌شود. تا این زمان شورای نگهبان در بحث انتخابات شوراها هیچ‌گونه نقشی نداشته و قانون موجود هم در این زمینه وظیفه را بر دوش مجلس گذاشته است.
وی در پاسخ به این سؤال مبنی بر اینکه «هم هیأت‌های اجرایی هم شورای نگهبان می‌گفتند قانون را اجرا می‌کنیم اما چرا در انتخابات دوره قبل بین نظر شورای نگهبان و هیأت‌های اجرایی این میزان تفاوت در رد صلاحیت‌ها وجود داشت؟» بیان کرد: مبنای وزارت کشور و هیأت‌های اجرایی در بررسی و تأیید صلاحیت‌ها، مرّ قانون است. قانون هم مشخص کرده است که چه اشخاصی از حضور در عرصه انتخابات به عنوان کاندیدا محروم هستند.
چاوشی ادامه داد: هیأت‌های اجرایی همان چیزی را که قانون معین کرده، بررسی می‌کنند نه بر اساس صلاحدید. اعتقاد داریم که پروسه تأیید صلاحیت‌ها در هیأت‌های اجرایی و وزارت کشور باید همان چارچوبی باشد که قانون مشخص کرده است. البته ما قضاوت نمی‌کنیم. چون هیأت‌های نظارت و شورای نگهبان صلاحیت خود را در انتخابات مبنی بر نظارت استصوابی می‌دانند، ولی ما بر اساس آنچه قانون معین کرده، اقدام کردیم.
وی افزود: افرادی که سوءسابقه مؤثری دارند، همه در قانون احصا شده است و موارد شکلی مثل سن و میزان تحصیلات و استعفا از پست قبلی در قانون آمده و هیات‌های اجرایی هم همین موارد را مورد توجه قرار می‌دهند. البته اگر هیأت‌های اجرایی در روند بررسی‌های خود به این نتیجه برسند که فردی شهرت عمومی‌اش مثبت نیست، این هم جزو مواردی است که هیأت‌های اجرایی می‌توانند در مورد آن تصمیم بگیرند.
معاون سیاسی استاندار تهران در مورد استفساریه مجلس در مورد بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان گفت: این یک موضوع کلی است که فقط مربوط به استان تهران نیست، ولی در مجلس استفساریه‌ای را دنبال کردند که شورای نگهبان هم باید نظر بدهد، البته منطق عمومی هم حکم می‌کند شورای نگهبان پس از بررسی صلاحیت‌ها و اعلام نتایج، دیگر در موضوع صلاحیت کاندیداها ورود نکند اما باید ببینیم که شورای نگهبان چقدر با نظر مجلس در این مورد موافقت می‌کند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.