پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 134518

 
نزدیک به ۵۰ هزار تن از ارامنه قره‌باغ تاکنون وارد ارمنستان شده‌اند
تاریخ خبر : 1402-07-05
     
 
 
     
متن خبر :


سخنگوی نخست وزیر ارمنستان خاطرنشان کرد، شمار ارامنه که از آغاز عملیات نظامی جمهوری آذربایجان در قره‌باغ این منطقه را ترک کرده‌ و وارد ارمنستان شده‌اند، افزایش یافته و از مرز ۴۷ هزار نفر عبور کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نازلی باغداساریان، سخنگوی نخست وزیر ارمنستان امروز (چهارشنبه) گفت: تعداد افرادی که پس از عملیات نظامی هفته گذشته جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ کوهستانی، آن را به مقصد ارمنستان ترک کرده‌اند از ۴۷ هزار نفر فراتر رفته است.

او پیش از ظهر امروز گفته بود که تا ساعت ۰۵:۰۰ به وقت گرینویچ حدود ۴۲۵۰۰ نفر از منطقه قره‌باغ از مرز ارمنستان عبور کرده‌اند.

سخنگوی نخست وزیر ارمنستان در این باره توضیح داد: من به تازگی اطلاعات جدیدی دریافت کرده‌ام که نشان می‌دهد تاکنون ۴۷۱۱۵ نفر از مرز در این منطقه عبور کرده‌اند.

بنابر گزارش اسپوتنیک، آخرین آمار پناهندگان نشان می‌دهد که بیش از یک -سوم از ۱۲۰ هزار ارمنی که طبق اعلام مقامات ارمنستان در قره‌باغ کوهستانی زندگی می‌کنند، منطقه را ترک کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در ۱۹ سپتامبر، آغاز «فعالیت‌های ضد تروریستی در سطح محلی» در منطقه قره‌باغ را با هدف احیای نظم قانون اساسی اعلام کرد. ایروان این عملیات را تجاوز به مردم قره‌باغ توصیف و بار دیگر تاکید کرد که هیچ‌گونه حضور نظامی در این منطقه مورد مناقشه ندارد. روز بعد، یعنی در ۲۰ سپتامبر آذربایجان و نمایندگان ارامنه قره‌باغ با میانجی‌گری نیروهای حافظ صلح روسیه بر سر توقف کامل درگیری‌ها توافق کردند.

حکمت حاجی‌اف، دستیار رئیس جمهور آذربایجان جمعه گذشته گفت که ادغام ارامنه قره‌باغ دشوار خواهد بود و باکو باید برای این واقعیت آماده شود که برخی از آنها تصمیم به خروج بگیرند. اما الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان روز دوشنبه ابراز اطمینان کرد که روند ادغام ارامنه قره‌باغ در جامعه آذربایجان موفقیت‌آمیز خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت بهداشت جمهوری آذربایجان پیش از این اعلام کرد که در جریان «فعالیت‌های ضد تروریستی» این کشور در قره‌باغ کوهستانی در مجموع ۱۹۲ نظامی این کشور کشته و ۵۱۲ نفر مجروح شده‌اند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.