پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 117495

 
افزایش ۳۴.۲ درصدی مصرف برق در همدان
تاریخ خبر : 1400-02-19
     
 
 
     
متن خبر :

 پیک فروردین مصرف برق با توجه به کاهش بارندگی ها ۳۴.۲ درصد در همدان افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق همدان در نشست خبری در فضای مجازی اظهار کرد: امسال تابستان سختی  را با توجه به کاهش بارندگی ‌خواهیم داشت و نیاز به تامین برق مطمئن مردم از طریق مدیریت مصرف داریم.

به گزارش فارس، شیرزاد جمشیدی با اشاره به اینکه تقریبا با کاهش ۲۵ درصدی بارش‌ها در استان مواجه هستیم و افزایش دمای ۳.۱ درجه‌ای را در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد بودیم گفت: با افزایش ۱۵.۵ درصدی مصرف برق هم مواجه شدیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق همدان بیان کرد: پیک فروردین مصرف برق استان با توجه به کاهش بارندگی‌ها در استان ۳۴.۲ درصد نسبت به مشابه سال قبل افزایش داشته و این موضوع کار را ما را برای چند ماهی که پیش رو داریم سخت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه امیدواریم پیک سال ۱۴۰۰ را با کمترین خاموشی و معضل پشت سر بگذاریم گفت: از ظرفیت پیمانکاران و حوزه دانشگاهی در پیشبرد بهتر تفاهمنامه‌ها و قراردادها با مشترکین بهره‌ برده‌ایم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به اینکه در خصوص سنجش صلاحیت شرکت‌های مجری پروژه کنترل بار سرمایشی ادارات هم اقداماتی در حال انجام است تا از ظرفیت‌ها استفاده شود گفت: شناسایی فیدرها و بررسی بارهای فشار متوسط برای مشخص شدن بخش‌های خانگی و تجاری و استفاده از ظرفیت‌ها در دستور کار است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا امسال تفاهمنامه‌های الکترونیکی خوبی را تهیه کرده‌ایم و لینک آن به تمام مشترکینی که می‌توانستند مشمول شوند و همکاری خوبی در مدیریت مصرف داشته باشند به صورت پیامک ارسال شده است.

جمشیدی با اشاره به آموزش و اطلاع رسانی در خصوص مدیریت مصرف از طریق فضای مجازی و با کمک رسانه‌ها عنوان کرد: فراخوان‌هایی داده‌ایم که کنترل بار سرمایشی ادارات را از طریق پیمانکار پیگیری و به سرانجام برسانیم.

وی به استفاده از استارت آپ در اجرای برنامه‌های مشارکت بخش خانگی و تجاری در برنامه‌های پاسخگویی بار اشاره کرد و افزود: پایش هفتگی مصرف برق اداراتی که دارای کنترل فهام هستند و ارائه گزارش آنها به معاون توسعه منابع استانداری از دیگر برنامه‌هاست.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به پایش روزانه وضعیت مشارکت مشترکین دارای کنتور فهام از طریق مرکز پایش کنتورهای فهام شرکت برق گفت: کنترل همکاری مشترکین با برنامه‌های پاسخگویی بار و اطلاع رسانی به آنهایی که ابتدا تفاهمنامه داشته و اما امروز عدم همکاری دارند، از دیگر اقدامات بوده است.

وی با بیان اینکه به زودی تعداد قابل توجهی کنتور فهام برای مشترکینی که چنین دستگاهی را ندارند نصب می‌شود افزود: تاکنون توانسته‌ایم در حوزه صنایع در برنامه پاسخگویی بار، ۲۱۶ مشترک با تقریبا قریب به ۱۲مگاوات برق جلب مشارکت داشته باشیم.

جلب مشارکت ۷ هزار و ۱۷۹ مشترک چاه کشاورزی

جمشیدی با اشاره به جلب مشارکت ۷ هزار و ۱۷۹ مشترک چاه کشاورزی با متوسط قدرت مصرفی حدود ۱۱۱ مگاوات گفت: در حوزه ادارات با ۲۵۰ مشترک تقریبا ۷.۳ مگاوات جلب مشارکت صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: برنامه‌های پاسخگویی بار باید به صورت ویژه در برخی مناطق مانند صنایع وابسته به کشاورزی، سردخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری، مراکز پرورش ماهی و گلخانه‌ها دنبال شود که توانستیم ۱۳۰ جلب مشارکت با ۲.۱۵ مگاوات داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به اینکه توانستیم با ۲۹ ایستگاه CNG به تفاهم‌ برسیم و قریب به ۲.۲ مگاوات جلب مشارکت داشته باشیم گفت: در حوزه مشترکین تجاری و تعرفه سایر مصرف نیز تاکنون ۴۴ مشترک با متوسط دیماند مصرفی ۲.۲ مگاوات را داشتیم که انتظار داریم مشترکین بیشتری ما را در اجرای برنامه‌ها یاری کنند.

وی تاکید کرد: با توجه به کاهش بارندگی‌ها و کاهش تولید برق آبی در تابستان امسال توسط نیروگاه‌های برق آبی نیاز است که اطلاع‌رسانی خوبی در خصوص حساسیت افراد نسبت به مصرف برق باشد.

انتظار ۲۰ درصدی کاهش مصرف برق خانگی

جمشیدی یادآور شد: سال سختی برای تامین برق تابستان داریم و انتظار است مردم در حوزه خانگی تقریبا ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش مصرف را داشته باشند که اگر این اتفاق بیافتد می‌توانیم کسری‌ها را جبران کنیم.

وی با اشاره به اینکه همدان سردسیر است و خیلی نیاز به استفاده از کولر گازی نیست اما در شرایطی که از این کولرها استفاده می‌شود، انتظار داریم دمای آن بین ۲۴ تا ۲۶ درجه تنظیم شود گفت: افرادی که از کولرهای آبی استفاده می‌کنند حتما آن را روی دور کند تنظیم کنند تا تامین برق مطمئنی داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با تاکید به انجام خارج از ساعات پیک مصرف مصارف غیرضروری و پرمصرف که تقریبا می‌تواند از ساعت ۱۳ تا ۲۲ باشد افزود: جاهایی که امکان استفاده از نور طبیعی وجود دارد به خصوص ادارات، از روشنایی روز استفاده کنند.

وی با بیان اینکه افراد می‌توانند با ایجاد سایه‌بان برای کولرهای آبی مصرف بهینه داشته باشند و هم خنکی بهتر درایافت کنند بیان کرد: در حوزه روشنایی معابر در داخل شهرها، بلوارها و بین شهرها جاهایی که امکان خاموشی داشتند کار انجام شده و جاهایی که امکان نبوده به صورت یک درمیان خاموشی صورت گرفته که تاکنون قریب ۵.۷ مگاوات کاهش مصرف را داشته‌ایم.

۲۰۱ کیلووات کاهش دیمانت در حوزه روشنایی بین شهری

جمشیدی با اشاره به ۲۰۱ کیلووات کاهش دیمانت در حوزه روشنایی بین شهری افزود: برای کاهش و تعدیل خاموشی معابر، پارک‌ها و میادین شهرداری‌ها همکاری خوبی داشتند و ۳۶۰ کیلووات کاهش دیمانت داشته‌ایم.

وی از جمع‌آوری ۷۰۰ دستگاه ماینر طی سال گذشته خبر داد و گفت: از ابتدای سال نیز ۳۶ دستگاه رمز ارز جمع آوری شده است که تعدادی هم امروز و دیروز اضافه شدند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به نقش رمزرزها در افزایش مصرف  برق گفت: با توجه به اینکه رمزارزها در حال محاسبات شبانه روزی هستند افزایش مصرف را به دنبال دارند و می‌توانند تقریبا پنج برابر مشترک خانگی مصرف داشته باشند.

جمع‌آوری ۲ هزار و ۸۰۰ انشعاب غیرمجاز در همدان

وی با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۸۰۰ انشعاب غیرمجاز در سال گذشته جمع‌آوری و میزان قابل توجهی بیت‌المال احصاء شد افزود: تعداد قابل توجهی از انشعابات نیز به انشعاب مجاز تبدیل شده‌اند.

جمشیدی با بیان اینکه از ابتدای امسال ۱۸۰ انشعاب غیرمجاز جمع شدند که طی مراحل اداری هستند تا تبدیل به انشعاب مجاز شوند و خسارت وارده به شبکه نیز دریافت شود گفت: ۱۸ هزار مورد اتصالات سست در سال ۹۹ اصلاح شدند و امیدواریم در سال جدید نیز این روند به شیوه قابل توجهی در دستور کار است.

وی عنوان کرد: برای بهینه‌سازی و رفع اشکال‌های فیدرهای پرعارضه هر ماه با اجرای مانورهایی عملیاتی و جهادی کار انجام می‌شود که زمان خاموشی به شدت کاهش یافته و هم در مدت کوتاهی اقدامات خوبی انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان بیان کرد: به دنبال این هستیم با بکارگیری مولدهای خود تامین و مشترکینی که دارای مولد هستند و می‌توانند در تابستان سخت و سوزان ما را کمک کنند تفاهمنامه ‌های منعقد کنیم که تقریبا هفت مگاوات در این حوزه پیش‌بینی شده است.

امسال دو نیروگاه خورشیدی اضافه می‌شود

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ دو نیروگاه خورشیدی هر کدام با ظرفیت یک مگاوات و در جمع دو مگاوات را وارد مدار خواهیم کرد و به دنبال این هستیم ظرفیت تولید نیروگاه‌های استان در حوزه مقیاس کوچک و خورشیدی به ۷۴ مگاوات برسد.

جمشیدی با اشاره به استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، رسانه‌ها و فضای مجازی برای آموزش و اطلاع رسانی و اشاعه فرهنگ مدیریت مصرف گفت: تفاهمنامه‌ای با اداره کل آموزش و پرورش در اشاعه فرهنگ مدیریت مصرف با استفاده از کارشناسان این مجموعه و از طریق نرم‌افزار روبیکا داشته‌ایم.

وی بیان کرد: امیدوارم مدیران مدارس و دانشگاه‌ها در مصرف روشنایی محوطه‌ها و سالن‌های مراکز مدیریت لازم را با توجه به تعطیلی آنها در این ایام داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با بیان اینکه در حوزه ساخت و سازها از سال گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته و و پروژه های زیادی اجرایی و بهره برداری شده‌اند گفت: ۱۹۲ میلیارد تومان اعتبار در این زمینه هزینه شده و دو مرحله پروژه‌ها به بهره برداری رسیده‌اند.

وی تصریح کرد: در بخش سازوکارها ۶۳ موضوع را در دستور کار قرار دادیم که با توجه به نامگذاری شعار سال بیشتر اصلاح رویه‌ها، گردش کارها، رفع موانع، بهبود شرایط کار، تسریع در انجام خدمات و دسترسی بهتر و آسان به خدمات شرکت مورد توجه بوده و خوشبختانه به نتایج خوبی هم رسیدیم.

جمشیدی اضافه کرد: امسال نیز در راستای تحقق شعار سال با دقت و حساسیت در حوزه‌های مختلف کار می‌کنیم ‌تا شرایط به گونه ای  پیش رود که موانع به حداقل برسد.

تحویل ۷۵ نیروگاه خورشیدی قابل حمل به عشایر

وی با بیان اینکه به زودی به ۷۵ عشایر نیروگاه خورشیدی قابل حمل تقدیم خواهد شد گفت: به دنبال این هستیم۴۰۰ مورد نیروگاه خورشیدی قابل حمل دیگر نیز تحویل عشایر بدهیم.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به کاهش سرقت کابل‌های نیروی برق و دستگیری سارقین با کمک دستگاه‌های مربوطه از بازگشت بخش عمده ای از اموال به انبار شرکت توزیع نیروی برق استان خبر داد.

وی با اشاره به همکاری کشاورزان در طرح کاهش مصرف برق بیان کرد: در مجموع ۷ هزار و ۱۷۹ مشترک با قدرت ۱۱۱ مگاوات برق در برنامه‌های پاسخگویی بار در حوزه مشترکین کشاورزی شرکت کردند.

جمشید ی  در پاسخ به اینکه چرا در برخی روستاها انشعاب واگذار نمی شود؟ گفت: طبق قانون تنها به افرادی نمی توان انشعاب داد که در حریم شبکه‌های برق قرار نگرفته باشند و یا مدارک و مستندات را به صورت قانونی نتوانند ارائه دهند.

وی با بیان اینکه در حوزه شهرها باید پروانه یا مجوز ساخت ارائه شود افزود: در روستاها نیز از طریق بنیاد مسکن و دهیاری‌ها استعلام گرفته می‌شود و اگر مشترکین داخل حریم روستا باشند قطعا انشعاب خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق همدان با اشاره به اینکه قریب به ۱۱۹ هزار کیلومتر شبکه در استان وجود دارد که بخش قابل توجهی از آن هوایی است که به طور طبیعی در معرض انواع خسارت قرار دارد گفت: با تمهیدات، تعمیرات و پیگیری خوب نسبت به سال گذشته کاهش خاموشی چشمگیری داشته‌ایم که امسال هم در دستور کار است تا سهم خاموشی مشترک به دقیقه به حداقل برسد.

۷۳۰ میلیون تومان پاداش صرفه‌جویی برق

وی با اشاره به اینکه ۷۳۰ میلیون تومان سال گذشته توانستیم به حساب مشترکین به عنوان پاداش صرفه‌جویی در مصرف واریز کنیم افزود: برخی ادارات بدهی‌هایی دارند که از طریق استانداری به آنها ابلاغ شده تا هر چه زودتر اقدام به پرداخت کنند که امیدوارم خصوصا شهرداری‌ها توجه ویژه به این موضوع داشته باشند.

جمشیدی با بیان اینکه امسال دو روستای کبودراهنگ و همدان برقدار می‌شوند افزود: به دنبال این هستیم قریب به ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر شبکه سیمی را به کابل خودنگهدار تبدیل کنیم.

وی با اشاره به برنامه ساماندهی کابل برق ۲۲۰ روستا طی امسال گفت: به دنبال این هستیم درآمدها را به شکل قابل توجهی افزایش دهیم و کاهش تلفات در دستور کار است که سال گذشته تلفات بالای ۱۰ را به زیر ۱۰ رساندیم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.