1398-08-131398-08-23bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 23 آبان 1398

کد خبر : 93022

 
اهمیت ویژه برگزاری کنسرت‌های اردیبهشتی در همدان
تاریخ خبر : 1398-02-15
نویسنده : حسین پارسا
     
 
 
     
متن خبر :


 برگزاری چند کنسرت موسیقی در همدان (یازده، دوازده و سیزده اردیبهشت) اتفاق مهمی است. این اهمیت را زمان، مکان و شرایطی که در آن هستیم خلق کرده و بابت درک آن، باید از برگزارکنندگان، مجوز دهندگان و تماشاگرانش ممنون بود. مهم بودن این اتفاق اما فراتر از یک برنامه موسیقایی است. برای اثبات این مدعا چند دلیل دارم.
1- وقتی مدیرکل سابق اداره فرهنگ و ارشاد استان استعفا داد بسیاری از اهالی فرهنگ دلیل این کار را بی پروایی او در اجازه برگزاری کنسرت به گروه های مختلف می دانستند. توضیحات شفافِ استاندار البته حجت را تمام کرد و توپ را از زمین موسیقی بیرون آورد. سیاست آقای استاندار در مواجه با چالش رفتنِ آقای مدیرکل سابق و حرف هایش درباره کنسرت " به ویژه تاکید بر اجرای قانون-  به نوعی کمک به موسیقی و کنسرت در همدان بود. اینکه برگزاری همه برنامه های فرهنگی در همدان به رفتن و آمدن افراد افراد در ارشاد وابسته نباشد و بر اساس قانون انجام شود اتفاق بزرگ، مهم و خوشایندی است. در واقع این قانون است که باید مطیعش باشیم و در هر زمان " چه مخالف دیدگاهمان و چه موافق آن - قبولش کنیم. پس سعی کنیم از این رویکرد لذت ببریم، منفی باف نباشیم و در این روزگار" که مشکلاتش کمر شکن است" به همین اتفاق ها دلخوش کنیم.
2- برای استانی که می خواهد از این مشکلات اقتصادی- که از درو دیوار می بارد- جان سالم به در ببرد و رگ اش را خون دار نگه دارد، چه چیز بهتر از روشن نگه داشتن چراغِ مسافر و گردشگر؟ چند سالی است که برنامه کلان همدان بر پایه تقویت صنعت گردشگری نوشته شده است. اما برای گردشگر چه چیز اهمیت ویژه ای دارد؟ آب و هوا، مهمان نوازی، تاریخ و آرامش. بدون امنیت اما همه این ها دست یافتنی نیست. امنیتی که همیشه داشتیم و قطعا خواهیم داشت. این چند روز اما نام شهرمان با اتفاقات ناخوشایندی روی آنتن ها است. برای تغییر دادن این شرایط اجرای برنامه های فرهنگی با آدم های شناخته شده بسیار اهمیت دارد. باید نشان دهیم نام کهن این شهر با آرامش عجین است و در این راه چه ایده ای بهتر از برگزاری چند کنسرت با هنرمندان معروف.
3- بخش دیگری از اهمیت کنسرت های اردیبهشتی همدان، به خود موسیقی مربوط است. می گویند در سازوکار بازار همانقدر که تقاضا نقش دارد عرضه هم موثر است. در این وضعیت می توان با انحصار و عرضه بعضی محصولات سخیف، ذائقه مشتری را تغییر داد. نمونه بارز این ویژگی در موسیقی ایران " حداقل ده سال گذشته" رخ داده است. برون دادِ موسیقی ایران در دهه هفتاد بزرگانی مثل علیرضا عصار و محمد اصفهانی بودند و در دهه هشتاد هم محسن یگانه و چاووشی و خواجه امیری گل کردند. دهه نود اما دوران خوبی برای موسیقی ما نبوده است. صداها، ترانه و آهنگ ضعیف که نه، بلکه مضمحل شده است و سطح سلیقه مخاطب را نابود کرده است. پس بازار هم به تناسب این عرضه، تقاضا را شکل داده و ستارگان و کنسرت هایشان به شکل نازل تری در آمده اند.
قصد نام بردن از هیچکس را ندارم چون صدای ضبط ماشین هایی که هر روز از کنارمان رد می شوند حل خراب موسیقی مان را به وضوح نشان می دهد. در این میان برگزاری کنسرت هایی در همدان با چند هنرمند که در بین مجازها، محبوب، محترم و گزیده کار هستند باعث خرسندی است. بیایید کمی نام های قبلی و احتمالا بعدی را که تبلیغات کنسرتشان را در همدان خواهیم دید فراموش کنیم. در این اردیبهشت که بیشتر از قبل به کنار هم بودن و همدلی نیاز داریم، یکی از راه هایی که می تواند جلوه زیباتری از شهرمان نشان دهد، همین برنامه های فرهنگی اصیل است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.