پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 بهمن 1398

کد خبر : 95118

 
بررسی اقدامات صورت گرفته در محله "جنت" 3ماه پس از دیدار استاندار از این منطقه:

کوی جنت در انتظار روزهایی بهتر
تاریخ خبر : 1398-03-30
نویسنده : آیدا شاکر
     
 
 
     
متن خبر :


 سعید شاهرخی، از ابتدای سمت خود به عنوان استاندار همدان تا کنون همواره به لزوم توجه به مناطق حاشیه شهر اشاره کرده است و در اغلب سخنان خود بهسازی این مناطق را در اولویت برنامه های خود عنوان کرده است. بهمن ماه سال 97 در ایام دهه فجر استاندار همدان به همراه تیمی از معاونین خود با حضور در مسجد قمر بنی هاشم(ع) واقع در کوی جنت ضمن بررسی مشکلات مردم این محله، برای رفع این مشکلات نیز وعده هایی به اهالی این منطقه داد. وی در اسفند ماه نیز با حضورمجدد در این منطقه و دیدار با هیأت امناء مسجد قمربنی هاشم (ع) پیگیر این مطلالبات شد. حال با گذشت حدود 3 ماه از این دیدارباید بررسی شود حضور استاندار در محله تا چه میزان در پیشبرد نیازها و رفع مشکلات اهالی تاثیرگذار بوده است.
سید مهدی حسینی کافی یکی از اعضای هیأت امناء مسجد قمر بنی هاشم با اشاره به حضور استاندار همدان در این مسجد می گوید: طی ایام دهه فجر از طریق سازمان تبلیغات اسلامی و دفاتر امام جمعه، تعدادی از مساجد شهر انتخاب شدند تا میزبان برخی مسئولین استان باشند و از خوش شانسی ما، برای مسجد قمر بنی هاشم، خود آقای استاندار به صورت اتفاقی انتخاب شدند. البته استاندار از حضور در این محله ابراز خشنودی کرده و گفتند که حضور در مناطق حاشیه شهر و پیگیری مطالبات اهالی این مناطق از جمله برنامه های ایشان نیز بوده است در همین راستا نیز وی اندکی قبل از عید و در اسفندماه مجددا به محله ما مراجعه کردند و به همراه تیمی از مسئولان شهر و استان به پیگیری مطالبات و مشکلات اهالی پرداختند.
حسینی کافی می افزاید: اگرچه پیش تر بارها شهردار یا نمایندگان مجلس از محله ما دیدار کرده بودند اما طی حدود 40 سال اخیر برای نخستین بار استانداری در این محله حضور پیدا می کرد و ما نیز این اتفاق را به فال نیک گرفتیم و مشکلات و نیازهای محله را برای ایشان بازگو کردیم و ایشان نیز قول پیگیری دادند. در اسفند ماه نیز که مجددا به این منطقه آمدند اکیپی متشکل از برخی مسئولان شهرداری، اتوبوس رانی و...همراهشان بودند و می توان گفت بخشی از مطالبات ما نیز انجام شده است.
وی ضمن اشاره به برخی خواسته ها و نیازهای اهالی این منطقه بیان می کند: اکثر خواسته های مردم این منطقه مسائل عمرانی و در حوزه شهرداری است. متاسفانه برای حاشیه شهر اقدامات عمرانی خیلی کم انجام شده است و همین مساله سبب شده است که اهالی با کمبود امکانات اولیه رفاهی مواجه باشند. وجود یک پارک مناسب برای خانواده ها، یک مجموعه کوچک ورزشی برای جوانان، پایگاه پلیس یا کلانتری برای حفظ امنیت منطقه و...از جمله موضوعاتی است که تا کنون فکری برای آن نشده است.
حسینی کافی در ادامه تصریح می کند: برخی نیازهای ما ازجمله به روزرسانی ایستگاه های اتوبوس، رفع مشکلات روشنایی محله و...نیز مواردی هستند که طی این مدت به ثمر نشسته است و طی صحبت هایی که با اهالی داشته ایم آنان نیز بازخوردهای مثبتی نشان داده اند و ما امیدواریم در آینده به سایر مطالبات خود نیز دست یابیم.
این عضو هیأت امنای مسجد قمربنی هاشم در محله جنت که اصطلاحا به آن "پرسی گاز" نیز می‌گویند، معتقد است: اغلب مطالبات ما در حوزه اختیارات شهرداری است و ما انتظار داریم پیگیری بهتری در این زمینه صورت گیرد به عنوان مثال اگرچه آسفالت ریزی و لکه گیری معابر کم و بیش آغاز شده است اما با گران شدن نرخ آسفالت کار نیمه کاره رها شده است و ما منتظر هستیم تا در روزهای آینده کار از سر گرفته شود زیرا بسیاری از معابر و ورودی های منطقه نیاز بسیار زیادی به آسفالت ریزی دارند. علاوه بر این یکی از مسائل مهمی که در این منطقه همچون سایر مناطق حاشیه شهر وجود دارد بحث فقر فرهنگی، اعتیاد و بزهکاری است که وجود ایستگاه پلیس در منطقه می‌تواند تا حد زیادی به کم شدن این موارد و تامین امنیت کمک کند البته گشت های شبانه پلیس در منطقه وجود دارد اما مسلما کافی نبوده و لزوم حضور همیشگی ماموران پلیس برای تامین و حفظ امنیت بسیار ضروری به نظر می رسد. همچنین ما انتظار داریم برخی خواسته های کوچک از شهرداری بهتر به نتیجه برسد مثلا بارها به کمبود باکس های زباله اشاره کردیم و درخواست تعدادی از این باکس ها را برای حفظ بهداشت محل از شهرداری منطقه داشته ایم اما هنوز به نتیجه نرسیده ایم.
حسینی کافی اظهار می کند: متاسفانه هرچند که این منطقه از طرف جاده ملایر و باغ بهشت ورودی شهر محسوب می شود نمای مناسبی به عنوان ورودی ندارد و بهتر است به این موضوع نیز توجه شود. همچنین تعدد کسبه در ورودی محله نیز مشکلاتی را برای عبور و مرور عابران ایجاد کرده است که امیدواریم حل شود.
وی همچنین در ادامه سخنان خود می افزاید: در این محله تعداد زیادی از خانواده های بدسرپرست و بی سرپرست نیز ساکن اند که به حمایت نیاز دارند در این راستا سازمان های خیریه مردمی هستند که به این افراد کمک می کنند اما این کمک ها طبعا همیشگی نیست به همین جهت به ما حتی قول توزیع بسته های حمایتی در نوروز را نیز دادند که توزیع نشد و ما نیز به خاطر وقوع سیل در استان‌های مجاور و کمک رسانی به سیل زدگان پیگیر این بسته های حمایتی نشدیم و حتی در ماه رمضان نیز این بسته ها توزیع نشدند. اغلب ساکنان این منطقه کارگران و یا کشاورزانی پرتلاش اند که نان بازوی خود را می خورند و اغلب خرجی بر دوش دولت نمی گذارند بنابراین انتظار حمایت و توجه از سوی مسئولان دولتی را دارند اما متاسفانه از جزئی ترین امکانات رفاهی نیز محروم هستند به همین جهت امیدواریم با توجه بیش از پیش مسئولان به این منطقه شاهد روزهای بهتری برای ساکنان آن باشیم.
 برای پیگیری مطالبات عمرانی اهالی منطقه، با شهردار منطقه 3 همدان محمدرضا فیضی منش که به تازگی در این سمت مشغول به کار شده است، مصاحبه ای داشتیم.
فیضی منش با اشاره به تغییر و تحولات منصب های شهرداری در چند روز گذشته تصریح می کند: حدودا 10 الی 12 روز است که به عنوان شهردار منطقه 3 همدان انتخاب شده ام بنابراین بیش از آنکه در خصوص گذشته پاسخگو باشم درمورد برنامه های آینده در این حوزه توضیحاتی ارائه می‌کنم.
وی می افزاید: مطابق اطلاعاتی که دارم طی سال گذشته برخی اقدامات عمرانی نظیر آسفالت ریزی، نصب تابلوهای معرف محله جنت، نصب پلاک منازل، نصب ایستگاه اتوبوس محله و... انجام شده است و امسال نیز مطابق بودجه ای که توسط شورای شهر مصوب شده است پیمانکار جذب خواهیم کرد تا تعهداتی که در این زمینه بر دوش شهرداری است به انجام برسانیم.
شهردار منطقه 3 همدان در خصوص اقدامات آینده شهرداری در این محله، خاطرنشان می کند: ادامه آسفالت ریزی، رفع مشکلات روشنایی، ساماندهی روزبازار و انتقال آن به محل مناسب و ساماندهی مشاغل مزاحم در کوچه های زنگنه و قره باغی براساس کمیسیون بند20 ماده 55 در دستور کار قرار دارد و قطعا مواردی که در بودجه سال جاری مصوب شده است را انجام خواهیم داد.
فیضی منش با اشاره به میزان بودجه مصوب در این زمینه، می گوید: مجموع بودجه منطقه 3 شهرداری همدان حدود 70 میلیارد تومان است که از این میزان حدود 3 میلیارد تومان به منطقه کوی جنت اختصاص دارد.
وی همچنین با اشاره به روال درآمد شهرداری و بودجه می افزاید: روند بودجه نیز به این شکل است که ابتدا باید درآمد حاصل شود و پس از آنکه شهرداری درآمد کسب کرد و بودجه کافی فراهم شد این مبالغ هزینه شود.
فیضی منش ضمن اشاره به فصل کار عمرانی محدود در همدان بیان می کند: در همدان فصل کار عمرانی محدود به بهار و تابستان و اندک روزهایی در پاییز است بنابراین به یاری خدا قبل از فرارسیدن زمستان و در فصل کاری تعهدات خود را در منطقه انجام خواهیم داد.
 درخواست های اهالی کوی جنت بررسی و رفع شد
مدیرکل حوزه استانداری همدان در خصوص دغدغه استاندار نسبت به حاشیه شهر و تامین نیازهای اهالی این منطقه اظهار می کند: استاندار به مناطق حاشیه نشین شهر اهمیت زیادی قائل هستند و طی بازدیدهای دوره ای چه به صورت محسوس و چه به صورت نامحسوس از این مناطق بازدید می‌کنند.
رضا آریایی می افزاید: وقتی بازدیدها به صورت نامحسوس انجام می شود قطعا بازدهی بیشتر است و نواقص بهتر مشخص می شود. طی این بازدیدها همچنین نشست هایی با اهالی این مناطق دارند و در زمان های مناسب مدیران مربوطه را نیز فرامی خوانند تا در محل حضور یافته و مشکلات افراد را بررسی کنند و طی یک بازه زمانی آن را رفع کنند. خوشبختانه مدیران نیز تا به اینجا به خوبی همکاری کرده اند.
وی در خصوص حضور استاندار در منطقه کوی جنت و پروژه های انجام شده تصریح می کند: بعد از آنکه در این منطقه حضور یافتیم اهالی مشکلاتی را مطرح کردند که اغلب جنبه عمومی داشت و همچنین تعداد 15 مورد نیز درخواست شخصی از طریق نامه ارائه شد که در مدت یک هفته بررسی شد و به شکل مطلوب مساعدت شد.
مدیرکل حوزه استانداری همدان با اشاره به مشکلات مطرح شده توسط اهالی کوی جنت می گوید: اغلب انتظارات و درخواست ها در حوزه عمرانی و زیرساخت های محل بود برای مثال آسفالت نامناسب، مشکلات روشنایی، نبود ایستگاه اتوبوس و... که همگی بررسی شده و رفع شد. دو ایستگاه اتوبوس برای این منطقه درنظر گرفته شد و مشکل روشنایی محل نیز برطرف شد. همچنین در خصوص نظارت بر فروش مواد غذایی و قصابی ها نیز بلافاصله تیمی از اداره بهداشت در منطقه حضور پیدا کردند و خداروشکر مشکلی نیز در زمینه سلامت مواد غذایی ارائه شده وجود نداشت.
وی تاکید می کند: برخی خواسته ها نیز وجود دارند که تامین آن اندکی دشوار است مثلا اهالی بحث امنیت منطقه و ایستگاه پلیس را مطرح کردند که در راستای ازارتقا امنیت منطقه نیروی انتظامی مرتبا گشت هایی را به منطقه اعزام می کند که به خصوص در نیمه شب و اوایل بامداد گشت ها انجام شود و با توجه به بازخوردها این نظارت رضایت مندی اهالی را نیز به دنبال داشته است اما برای استقرار دائمی پلیس در منطقه زیرساخت هایی مورد نیاز است برای مثال محل استقرار نیروها، کانکس و نیروهای لازم برای شیفت های دائمی که توسط فرماندار همدان پیگیری خواهد شد.
آریایی ضمن اشاره بر نیاز اهالی به مرکز تفریحی و پارک مناسب خاطرنشان می کند: یک زمین چمن در این منطقه وجود دارد که جزو فضای سبز منطقه است و چندین ساختمان خالی و بدون استفاده مالکیت خصوصی در این زمین وجود دارد اهالی خواسته بودند که این ساختمان ها تخریب و به فضای پارک اضافه شوند که درخواستی منطقی است اما از آنجایی که این ساختمان ها تحت مالکیت خصوصی قرار دارند شهرداری قادر به تخریب آن ها نیست و بحث معاوضه و سایر اقدامات این چنینی در حوزه کاری شورای شهر و شهرداری است که با اقدامات موثر رضایت اهالی منطقه را بدست آورند.
 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.