1399-06-311399-07-10bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 10 مهر 1399

کد خبر : 110718

 
26 درصد از طلب گندم‌کاران پرداخت شد
تاریخ خبر : 1399-05-11
     
 
 
     
متن خبر :

 ۲۰۲ میلیارد تومان بهای گندم به حساب کشاورزان همدانی واریز شد که اين مبلغ 26 درصد از ميزان طلب گندم‌کاران از دولت در سال 99 است.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی همدان گفت: با آغاز برداشت گندم ۳۰۷ هزار و ۹۳۳ تن محصول به‌صورت تضمینی از کشاورزان استان خریدای شده‌است.
مسعود بکایی افزود: بهای این میزان گندم خریداری‌شده ۷۷۶ میلیارد تومان است که به‌ترتیب به حساب کشاورزان واریز می‌شود.
وی از آغاز خرید تضمینی کلزا در استان خبر داد و گفت: یک میلیون و ۸۷۵ تن از این محصول به‌تازگی از کشاورزان همدانی خریداری شده‌است.
بکایی با بیان اینکه فضای کافی برای ذخیره گندم خریداری شده وجود دارد، افزود: سیلوهای استان با ظرفیت ۶۵۰ هزار تن پاسخگوی تمام نیازهای این منطقه است.
وی به ايرنا تأکید کرد: طبق گزارش سازمان جهاد کشاورزی همدان، امسال ۷۵۰ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت می‌شود و بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، می‌توانیم ۵۲۰ هزار تن گندم از دهقانان همدانی خرید کنیم.
به گفته بکایی، نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت ۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم اعلام شده ‌است.
با هدف سامان‌دهی مشکلات کشاورزی در سال ۱۳۶۸، قانونی با عنوان تضمین «خرید محصولات اساسی کشاورزی» تصویب شد که موجب تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان می‌شود.
طبق این قانون دولت موظف است همه ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی از جمله گندم، برنج، جو، ذرت، چغندرقند، پنبه، دانه‌های روغنی، سیب‌زمینی، پیاز و حبوبات را تضمین کند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.