1399-06-261399-07-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 مهر 1399

کد خبر : 109723

 
برای انجام تست سرولوژی کرونا اصرار نداشته باشید
تاریخ خبر : 1399-04-09
     
 
 
     
متن خبر :


 یک متخصص بیماری‌های عفونی، درباره تست سرولوژی کرونا اعلام کرد که این تست برای تشخیص بیماری کاربردی ندارد و تنها می‌تواند کاربرد اپیدمیولوژی داشته باشد.
مسعود مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره شرایط استفاده از تست سرولوژی کرونا، گفت: تست سرولوژی کرونا برای تشخیص و درمان بیماری کووید۱۹ اهمیتی ندارد؛ تنها استفاده این تست‌ها برای بررسی وضعیت اپیدمی و اپیدمیولوژی است. بیماران با مشاهده تب و لرز، بدن درد، اسهال و... اگر تست سرولوژی (خونی) انجام دهند با تست صد درصد منفی روبه‌رو می‌شوند و تنها پول خود را هدر می‌دهند. در مرحله تشخیص بیماری تست مولکولی یا PCR ارزشمند است و تست سرولوژی ارزشی برای تشخیص نخواهد داشت.
وی افزود: آنتی‌بادی‌های علیه بیماری حداقل ۱۴ تا ۲۱ روز پس از بروز کووید_۱۹ در بدن ایجاد می‌شود، از این رو برای تشخیص بیماری مؤثر نخواهد بود.
مردانی تأکید کرد: تست سرولوژی برای افرادی که بر اساس تشخیص‌ها به بیماری کرونا مبتلا بوده‌اند و می‌خواهند پس از بهبود مطمئن شوند بیماری‌شان واقعا کرونا بوده و یا ممکن است پس از مدتی مجددا به بیماری مبتلا شوند، مؤثر است. البته این تست در این شرایط نیز باید با تشخیص پزشک انجام شود.
وی با بیان اینکه کیت‌های تست سرولوژی توسط یک شرکت دانش‌بنیان در کشورمان تولید می‌شود،‌ تصریح کرد: این کیت‌ها با قیمت مناسب در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار گرفته است و هزینه انجام آن نیز حدودا صد تا ۱۵۰ هزار تومان است.
این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: یکی از مشکلات این است که فرد پس از انجام آزمایش اشتباه سرولوژی برای تشخیص کرونا که فایده‌ای هم نخواهد داشت و جواب منفی خواهند گرفت،‌ تصور می‌کنند به کرونا مبتلا نیستند و ممکن است با رعایت نکردن نکات بهداشتی سبب انتقال ویروس به سایرین شوند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.