1400-10-171400-10-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 دي 1400

کد خبر : 120728

 
معاون اول رئیس‌جمهوری:

با محدودیت‌های درآمدی مواجه هستیم
تاریخ خبر : 1400-09-01
     
 
 
     
متن خبر :


 ارز ترجیحی را مفید به حال کشور نمی‌دانم .با یک کسری بودجه جدی و محدودیت‌های درآمدی مواجه هستیم و چیزی که تحویل گرفتیم تورم بالایی بود، گرانی زمینه‌ها و پیش‌فرض‌هایی دارد.
به گزارش ایرنا، معاون اول رئیس‌جمهوری در مراسمی با بیان اینکه امروز کشور با مشکلات متفاوت و مختلفی مواجه است، گفت: مشکلاتی که در جمهوری اسلامی هست، نسبت به راه‌حل‌هایی که خداوند به ودیعه برای ما گذاشته، اصلاً قابل مقایسه نیست. ما مشکل بیکاری، تورم و گرانی داریم، ولی واقعاً نعمت‌هایی که خداوند در این کشور قرار داده، هر کدام می‌تواند یکجا این مسائل را حل کند.
محمد مخبر یادآور شد: ما در معضلاتی که به مردم رجوع کردیم موفق بودیم. هرجا گرفتاری در کشور وجود داشته و نظام و حکومت و دولت به مردم مراجعه کرده آنجا موفق شده است.
وی با تأکید بر اینکه گرانی زمینه‌ها و پیش‌فرض‌هایی دارد، گفت: با یک کسری بودجه جدی و محدودیت‌های درآمدی مواجه هستیم و چیزی که تحویل گرفتیم تورم بالایی بود.
معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه تصریح کرد: ارز ترجیحی را مفید به حال کشور نمی‌دانم. ارز ترجیحی جزو ابزارهایی بود که فنر قیمت‌ها را در این چند سال متراکم نگه داشته است. متأسفانه بخش عمده مجوزی که مجلس برای سال ۱۴۰۰ روی ارز ترجیحی اختصاص داده بود، وقتی که دولت جدید آغاز به کار کرد این بودجه‌ها هزینه شده بود، در نتیجه با مشکلات متفاوتی مواجه بودیم.
وی با یادآوری اینکه تدابیر خوبی شکل گرفته است ولی به‌طورقطع زمان‌بر است، گفت: 3 سیاست دولت برای تأمین کالای اساسی مردم سیاست‌های دولت در زمینه تأمین کالای اساسی مردم 3 وجه را دنبال می‌کند، نخست اینکه اجازه ندهیم فراوانی جنس دچار اخلال و اختلال شود. دوم اینکه قیمت‌ها است و این را تدبیر می‌کنیم که ثبات یابد و سومین هدف هم ارزانی اقلام است.
معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: به نظر من 2 سیاست اول و دوم در حال اتفاق افتادن است؛ ما در بحث فراوانی اجناس مشکلی نداریم و این بخش به نقطه اطمینانی رسیده است. در تمام کشور که بگردید کمبودی در مغازه‌ها وجود ندارد. اما گرانی وجود دارد که روی آن هم تدبیر و برنامه‌ریزی می‌کنیم که البته این به ابعاد و جاهای مختلف بستگی دارد که بخشی از آن زمان‌بر است.
مخبر با اشاره به عوامل مسبب گرانی یعنی تورم و کسری بودجه گفت: در بودجه ۱۴۰۱ خوب در نظر گرفته شده است و آثارش را مردم خواهند دید. سازمان برنامه و بودجه مصمم است بودجه ۱۴۰۱ را بدون کسری ببندد که این خود قدم بزرگی است و مردم نتیجه سیاست‌های ضدتورمی دولت را در آینده خواهند دید.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.