1403-01-171403-01-27bool(false) 1403-01-171403-01-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 فروردين 1403

کد خبر : 132812

 
در دومین جشنواره توت و عسل تویسرکان درخواست شد

آرتیمان هدف گردشگری شود
تاریخ خبر : 1402-04-03
نویسنده : سپیده راشدی
     
 
 
     
متن خبر :


آرتیمان قابلیت تبدیل به کریدور گردشگری را دارد

جاده پر پیچ و خم، درختان سرسبز و تنومند که اغلب مسیرها را پوشانده اند، آفتابی که در اولین روز از تموز خودنمایی می کند و باد ملایمی که برگ هارا روی شاخه ها می رقصاند. مسیر زیبای گنجنامه به تویسرکان را می گذرانیم  وارد شهر می شویم.

پرسش کنان وارد مسیر جدیدی می شویم تا اینکه درختان بلند قامت توت و بید نظر مارا به خود جلب می کند؛ مقصد آرتیمان است.

آرتیمان یکی از روستاهای گردشگری بخش مرکزی شهرستان تویسرکان در استان همدان است که در فاصله 5 کیلومتری شهر تویسرکان قرار دارد.

ورودی روستا با طاق بزرگ‌چوبی تزئین شده است و خانه بوم گردی کنار طاق چوبی گردشگران را جذب می کند.

به محض ورود به روستا پسران جوانی با ظرف های پر ازتوت و شربت عسل از ما استقبال می کنند. این مهمان نوازی در دومین جشنواره توت و عسل آرتیمان همه بازدیدکنندگان را ترغیب به ادامه مسیر می کند.

جمعیت زیاد است؛کوچک و بزرگ، زن و مرد همگی درحال گفتگو و خوشحالی هستند.

۱۲ غرفه درحال معرفی و فروش محصولات روستا هستند. غرفه های نقل، نبات و شاطه حلوایی،غرفه عسل و موم؛غرفه توت و صنایع دستی و غرفه عرقیات گیاهی و خانگی شلوغ تر است.

چند زن که همسایه هستند و یکدیگر را خواهر صدا می زنند در یک غرفه مشغول پخت آش دوغ هستند.

چند دختر جوان هم کیک،دلمه و کشک بادمجان درست کرده اند و با تزیین و بسته بندی زیبا درحال فروش غذا هستند.

یک غرفه پر است از شیره توت و گرده محلی که با قوری، سمار و استکان های کمرباریکی که کنار این محصولات است هر بیننده ای را برای یک عصرانه در دل طبیعت آماده می کند.

کمی آن طرف تر چند خانم مسن در حال پخت گرده محلی هستند جلوتر می روم و درباه پخت گرده سوال میپرسم. یکی از آنها که درحال خمیر درست کردن است می گوید: پخت این نوع گرده به زمان مادرانمان بر می گردد که با آرد،مغز گردو،پیاز و زرد چوبه درست می شود.

او با پشت دستانش روسری اش را درست می کند و می گوید: اسم این نوع نان، گرده مغزی است. معمولا برای صبحانه، ماه رمضان و عید بزرگ به دلیل مقوی بودن درست می کنیم. زمان های قدیم با تنور می پختیم اما حالا با ساجی می پزیم.

بیشتر عسل هایمان را دلال میخرد

یکی از زنبورداران و تولیدکنندگان عسل به سمتم می آید و با خنده می گوید ما که از شغل خود راضی نیستیم.

۱۴سال است که مشغول زنبور داری و تولید عسل هستم.جای مشخصی برای فروش عسل نداریم و بیشتر عسل هایمان را دلال میخرد.

مهدی مهدوی ادامه می دهد: ۹۰درصد زنبوردارها از ناحیه کمر و زانو آسیب می بینند اما تحت حمایت بیمه نیستند.و بودجه ای برای ما تعریف نشده است.

فروش عسل نسبت به هزینه به صرفه نیست

او می گوید: هیچ حمایتی از ما نمی شود اتحادیه زنبور دارها می کوید وظیفه جهاد کشاورزی است و جهاد هم پاسخی ندارد. وضعیت زنبور داری در ۲سال اخیر خوب نیست و فروش عسل  هم نسبت به هزینه به صرفه نیست.

آرتیمان هدف گردشگری نیست

دهیار روستا آرتیمان درگفتگو با همدان پیا،گفت: هدف از برگزاری جشنواره توت و عسل شناخته شدن جاذبه های گردشگری آرتیمان است.امسال جشنواره را باشکوه تر برگزار کردیم.

مریم رحمتی ادامه داد: روستای آرتیمان دارای جاذبه های گردشگری زیادی است که یکی از بزرگترین این جاذبه ها وجود آرمگاه میررضی الدین آرتیمانی است که در کل ایران شناخته شده است. پلکانی بودن روستا،وجود ۸ هکتار درختان توت و گردو آرتیمان را منحصربه فرد کرده است.

وی تأکید کرد: آرتیمان باوجود  ۳خانه بوم گردی اما هدف گردشگری قرار نگرفته است.
مسئولان بیشتر توجه کنند تا روستا بهتر شناخته شود. گردشگری روستا فعال شود که دراین صورت درآمد مردم هم به طبع بیشتر خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تویسرکان هم گفت: روستای آرتیمان به واسطه توتستان های متعددی که دارد محل تولید توت است همچنین بیشترین تولید عسل هم در این روستاست.

اسحاق ترکاشوند ادامه داد: تعاونی زنبورداران یکی ازقدیمی ترین ومعتبرترین تعاونی های زنبورداران در سطح استان همدان است.چندین زنبور دار مطرح در سطح استان و کشور از روستای آرتیمان هستند.

وی افزود: روستای آرتیمان به واسطه طبیعت بکرو بافت پلکانی یکی از روستاهای زیبا و واجد ارزش از لحاظ گردشگری است.

در این روستا توانسته ایم دو‌مجوز اقامتگاه بوم گردی صادر کنیم. همچنین  پیگیر درخواست برای  مجوز خانه مسافر و سفره خانه سنتی هم هستیم.

به دنبال ثبت ملی آبشارها هستیم

ترکاشوند گفت:  وجود جاذبه های گردشگری مانند آبشار گانه زار و مجموعه آبشارهای طاقا که درضلع شرقی روستا واقع شده اند.  پرونده ثبت آنها به وزارت خانه ارسال شده است. امیدواریم  امسال بتوانیم آنهارا به عنوان میراث طبیعی به گردشگران معرفی کنیم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان تویسرکان هم گفت: نزدیک به ۹هزارو۶۰۰ هکتار باغ در شهرستان وجود دارد که ۵هزارو۶۰۰ هکتار از آن مختص باغات گردو است. درکنار باغات گردو، ۴۸۰بهره بردار زنبور دار با۶۲هزار کندو تولید عسل در شهرستان وجود دارد.

تولید عسل تویسرکان ۶۷۱تن است

سجاد محمد اصغری در رابطه با حمایت از زنبورداران گفت: پروانه های مشاغل خانگی برای زنبورداران صادر می شود. آنها طریق اعتبارات نزد بانک های عامل اعتبار دریافت می کنند. به صورت صنعتی هم پرورش ملکه زنبور عسل وجود دارد همچنین  دفترچه زنبور داری هم برای زنبورداران صادر شده است.

وی افزود: سطح زیر کشت توت در شهرستان۵۰هکتار است و میزان  عملکرد توت در تویسرکان ۳تن در هکتار است.

ایجاد کریدور گردشگری

رئیس شورا آرتیمان گفت: تنها درخواست من این است که منطقه زمین فوتبال و دهیاری روستا به کریدور گردشگری تبدیل شود تا روستا به عنوان جاذبه گردشگری معرفی شود.

مهدی میرمعینی ادامه داد: هم اکنون سه کارگاه چرم،تجهیزات پزشکی و محصولات کنجدی در روستا وجود دارد.از مسئولان می خواهم زنبورداران هم حمایت کنند تا در دنیا شناخته شویم.

جشنواره توت و عسل آرتیمان  اول و دوم تیرماه برای دومین سال متوالی برگزارشد.
 این مراسم با سرود محلی، دف زنی و پذیرایی با آش‌محلی به پایان رسید.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.