پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 5 ارديبهشت 1398

کد خبر : 84396

 
کاميون‌داران پاي وزير را به مجلس باز کردند

حقوق کاميون‌داران موضوع سوال از وزير
تاریخ خبر : 1397-03-08
     
 
 
     
متن خبر :

 نمايندگان مجلس در دفاع از حقوق کاميون‌داران اعلام کردند که موضوع اعتصاب آنها در مجلس مطرح نشده اما اگر حق آنها رعايت نشود و کاميون‌داران به خواسته‌هاي به حق خود نرسند در قالب سوال از وزير اقدام خواهيم کرد.
 عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: کوچکترین اهمال کاری در جهت تحقق حقوق رانندگانی که شب و روز خود را برای تنظیم بازار اقتصاد کشور و حمل و جابه‌جایی مایحتاج مورد نیاز مردم ایثار می‌کنند موجب واکنش و برخورد مجلس قرار خواهد گرفت.
اکبر رنجبرزاده بيان کرد: مسئله اعتراض و اعتصاب رانندگان ماشین‌های سنگین در مجلس مطرح نشده اما اگر حقوق آنها رعایت نشود، در قالب سؤال از وزیر اقدام خواهیم کرد.
وي افزود: در همه جای دنیا حمل و نقل به عنوان یک محور اولویت‌دار مطرح است و همیشه مورد حمایت سیاستگذاران و تصمیم‌گیرندگان کشورها قرار دارند و جایگاه ویژه برای رانندگان حمل و نقل و به ویژه کامیون‌های باری بین شهری و بین‌المللی قائل هستند و اکنون از وزارت راه و شهرسازی انتظار می‌رود که به عنوان مدعی رعایت حقوق آنان و بازوی مؤثر در تنظم بازار و مسائل اقتصادی این مهم را مورد توجه قرار دهد.
عضو هیأت رئیسه مجلس به نافع گفت: این وظیفه حمل و نقل و پایانه‌های کشور است که در زمینه کرایه حمل بار کامیون‌داران اقداماتی انجام دهد که نه آنان دچار خسارت شوند و نه اقتصاد کشور با مشکل روبرو شود.وي افزود: در این زمینه در هرجا ضرورت پیدا کند، ما در مجلس ورود پیدا می‌کنیم. به گفته رنجبرزاده، امروز حدود 300 الی 400 هزار نفر راننده در سطح کشور وجود دارد، در انتظار برنامه‌ریزی دقیق برای رعایت حقوقشان هستند که از وزیر راه و شهرسازی درخواست می‌کنیم که با حساسيت در این زمینه ورود پیدا کند و با نادیده نگرفتن حقوق آنان نسبت به افزایش لوازم جانبی ماشین‌آلات، کرایه حمل بار کامیون‌داران را افزایش دهد.
 مجلس در تصويب قانون سختي کار قصور کرد
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: در این راستا تذکری به مسئولان مربوطه به ویژه وزارت راه و شهرسازی داده‌ایم.
امیر خجسته با اشاره به اینکه شرایط سخت و بغرنج و تعلل در رسیدگی به درخواست رانندگان کامیون‌های برون شهری سبب اعتصاب و تجمع آنها شده است، افزود: این اعتصاب در سراسر کشور اتفاق افتاده است اما میزان اعتصابات در استان‌های خوزستان، بوشهر و بندر عباس بیشتر و منجر به وقوع اتفاقاتی شده که نباید رخ می‌داد.
خجسته با بیان اینکه رانندگان از اقشار نقش‌آفرین در انقلاب و موثر در 8 سال دفاع مقدس بودند، عنوان کرد: در زلزله اخیر کرمانشاه نیز رانندگان بدون دریافت وجه خدمات شایسته‌ای ارائه کردند و نشان دادند که افرادی متدین، انقلابی، وفادار به انقلاب و نظام و ولایت‌مدار هستند.
خجسته با اشاره به اینکه رانندگان قشر مظلوم و پرتلاشی هستند که خواسته‌هایی دارند و به بخشی از این خواسته‌های آنها باید در مجلس رسیدگی شود، به تسنيم گفت: در نظر گرفتن سختی کار برای رانندگان باید عملی شود چرا که این افراد به صورت شبانه روزی در بیابان و خارج از شهر کار می‌کنند.
وی تأکید کرد: مجلس در مقطعی در زمینه تصویب سختی کار برای رانندگان کامیون‌های باری برون‌شهری قصور کرد که در حال حاضر روال قانونی این اقدام در حال انجام است تا قانون سختی کار رانندگان برون شهری عملی و اجرایی شود.  نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قیمت روغن پالایشگاه دولتی 25 درصد افزایش یافته است، ابراز کرد: بایستی دولت برای رانندگان کامیون‌های باربری سوبسیدی را در نظر گیرد.
خجسته با بیان اینکه اعتصاب و تجمع رانندگان نباید اتفاق می‌افتاد و باید قبل از این به مشکلات آنها رسیدگی می‌شد، بیان کرد: این موضوع بی‌تدبیری و سوءمدیریت است و چرا باید مسئولان مربوطه با قصور خود سبب ایجاد چنین اتفاقاتی شوند.
وی با تأکید بر اینکه حق رانندگان کامیون‌های باربری برون شهری باید ادا شود، عنوان کرد: مشکل نباید به جایی کشیده می‌شد که رانندگان دست به اعتصاب زده و شاهد اتفاقاتی باشیم که افراد ضد انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران از آن اتفاقات استفاده کنند.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حقوق رانندگان کامیون‌های باری سه سال است که افزایش نیافته، تأکید کرد: این مشکلات را دولت با اندیشیدن تدابیری نظیر اعطای یارانه، سوبسید و غیره مدیریت کند.
وی تصریح کرد: همین امروز باید موضوع افزایش 20 الی 25 درصدی حقوق رانندگان کامیون‌های باری برون شهری تعیین تکلیف و اجرای قانون سختی کار آنها در مجلس در اولویت کار قرار گیرد تا یکبار برای همیشه مشکل این قشر حل شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.