پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 27 مهر 1397

کد خبر : 83467

 
70 میلیون بودجه برای مقابله با گردوغبار

هوای همدان استاندارد است
تاریخ خبر : 1396-10-12
     
   
     
متن خبر :

 سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان با تأکید بر اینکه هوای همدان پاک است، گفت: با وجود پدیده وارونگی دمایی در فصل زمستان وضعیت هوای همدان سالم و پاک است.
سیدعادل عربی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر خلاف خبرهایی که در برخی رسانه‌ها مبنی بر آلودگی هوای همدان منتشر شده، هوای همدان در چند روز اخیر هیچگاه آلوده نشده است.
وی با بیان اینکه غلظت آلاینده‌های هوای همدان هیچگاه بالاتر از حد استاندارد نبوده است، تصریح کرد: در بعضی از ساعات هوای همدان در مقطع یک تا 2 ساعته بالا رفت اما بلافاصله برگشت. سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به اینکه همدان شهری صنعتی نیست، بیان کرد: به علت اینکه همدان شهر بزرگی نبوده و شرایط توپوگرافی آن به‌گونه‌ایست که جریان هوا برقرار است و چشمه‌های وزش باد از کوهستان به شهر کور نشده، این فاکتورها در همدان بالاتر از حد استاندارد نمی‌رود.
وی تنها مشکل استان همدان را آلودگی با ذرات گردوغبار دانست و تصریح کرد: منشأ این گردوغبار خارجی است البته کانون‌های بالقوه گردوغبار در استان وجود دارد که اگر مدیریت نشود به کانون‌های بالفعلی تبدیل خواهد شد.
عربی با بیان اینکه طرح مطالعه و شناسایی کانون‌های گردوغبار استان در دست اجراست، افزود: سازمان برنامه و بودجه استان همدان 70 میلیون تومان اعتبار برای اجرای این طرح برای محیط زیست در نظر گرفته که در صورت تخصیص بلافاصله اجرایی خواهد شد.
وی یادآور شد: کانون‌های بالقوه گردوغبار بعد از شناسایی به کمیته استانی و کارگروه کنترل آلودگی هوا رفته و در آنجا برنامه عمل استان برای کنترل ذرات و فرسایش بادی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط تهیه و اجرا می‌شود. سرپرست اداره‌ کل حفاظت محیط زیست استان همدان اظهار کرد: دشت‌های خشک استان همدان و مشخصا دشت‌هایی که بیابانی شده و پوشش گیاهی خود را از دست داده‌اند، این قابلیت را دارند که به منشأ تولید گردوغبار تبدیل شوند.
وی تأکید کرد: با وجود اینکه کشور ما در این فصل با پدیده وارونگی دمایی مواجه است که این پدیده منجر به آلودگی هوا می‌شود اما هوای همدان غالباً پاک بوده است.
عربی با بیان اینکه در 9 ماهه امسال در استان همدان 2 روز هوای ناسالم کلی وجود داشته است، افزود: در 9 ماهه امسال 2 روز هوای ناسالم کلی و 24 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و مابقی روزها پاک و سالم بوده است. سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به اینکه عمده آلودگی هوای استان مربوط به آبان‌ماه با 12 روز آلودگی بوده است، خاطرنشان کرد: در کل در 3 سال اخیر وضعیت هوای منطقه بهبود یافته و فرسایش بادی در خاورمیانه نسبت به سال 88 بهتر شده است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.