پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 137181

 
باز جهان خرم و خوب ایستاد
تاریخ خبر : 1402-12-28
نویسنده : توکل دارائی
     
 
 
     
متن خبر :


"عزیزان موسم جوش بهاره
چمن بر سبزه، صحرا لاله‌زاره
دمی فرصت غنیمت دان در این فصل
که دنیای دنی بی‌اعتباره
"

بهاریه‌ام را گزینش این دو بیتی از بابای همدانی، طاهر صمدانی آغاز می‌کنم که دعوتمان می‌کند به دم غنیمت‌شماری و بهره‌مندی از فرصت سبزه و گل و آب روان در جوشش بهاران.

پنجره بهار ١٤٠٣ در حالی رو به ما باز می‌شود که انبوهی از آوار نگرانی و اضطراب، که از نارضایتی معیشتی و سایر مشکلات اجتماعی و سیاسی برخاسته است، دل و دماغی برای آغوش‌گشایی به رویِ شکوه طبیعت و رقص و ناز سبزه و گل باقی نگذاشته است.

با این حال انسان ایرانی که نافش را با نو شدن سال در بهار بریده‌اند، با این همه احوال سخت و صعب می‌داند که نیازمند پناه بردن به دامان طبیعت و بهار و آب زدن راهِ شکوفه و آواز خوش هَزار است و چون پدران و اجدادش آویختن به ریسمان نوروز را مایه دوام، بقا و تاب‌آوری می‌پندارد.

در پهنا و درازای تاریخ بهار و نوروز رمز استقامت و ایستادگی مردمان فلات ایران بوده است و آن‌چه امروز ایران فرهنگی نام گرفته است به بوی بهار و نوروز و فرهنگِ برآمده از انتظارِ نو شدن و تغییر  حال و احوال، باز زنده و استوار مانده است.

نگاه کنید به تازش‌ها و ایلغار ستمگران و فاتحان در تاریخ رنجبار این میهن، تا دریابید در شب‌های تار و تیره و سکوت‌های عمیق و ناله‌های پنهان در گلوی خرد و کلان، چگونه "نوروز" به دادشان رسیده و مایه و پایه شکوفایی امیدها و آرزوهایشان برای دست‌یابی به رهایی و نوسازی‌های درونی و برونی شده‌است.

کدام ملت را سراغ دارید که از این همه رنج و محنتِ تاریخی سربلند بیرون آمده و ققنوس‌وار از خاکستر خویش پروازکنان به در آمده باشد.

با این وصف، این سنت نیکوی نیاکانی، امروز بیش از هر زمانی  به پاسداشت و گرامی‌پروری نیازمند است؛ و درست‌تر آن است که بگوییم، این ماییم که دست نیازمان به درگاه نوروز و برکات، بخشایش و کرم اوست؛ آن گونه که فرخی سیستانی گفته است:

"کلید باغ ما را ده که فردامان به کار آید
کلید باغ را فردا هزاران خواستار آید
بهار امسال پنداری همی خوشتر ز پار آید
وزین خوشتر شود فردا که خسرو از شکار آید
بدین شایستگی جشنی، بدین بایستگی روزی
ملک را در جهان هر روز جشنی باد و نوروزی
"

برایتان سالی پر از برکت و گشایش کارها و سراسر خوش‌یمنی و شکوهمندی آرزو می‌کنم. همین.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.