1403-03-201403-03-30bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 30 خرداد 1403

کد خبر : 131033

 
زمان پرداخت مرحله دوم سود سهام‌عدالت اعلام شد
تاریخ خبر : 1401-12-23
     
 
 
     
متن خبر :


رئیس سازمان بورس با اعلام اینکه حدود ۶ یا ۷ شرکت یا بخشی از سود خود را واریز نکردند یا سود مدنظر را به صورت کامل پرداخت نکردند که امیدواریم تا سه‌شنبه این سودها واریز شوند، گفت: در صورت واریز سود این شرکت‌ها، این امکان وجود دارد که برای روز شنبه یا یکشنبه هفته آتی سود باقی‌مانده واریز شود.

به گزارش خبرآنلاین، مجید عشقی اعلام کرد: در سال ۱۴۰۱ متغیرهای کلان تغییر جدی داشتند و با وضعیت خاصی در بازار جهانی مواجه بودیم که این امر زمینه‌ساز ریزش بازار شده‌بود.

وی خاطرنشان کرد: نوسانات بازار از طریق صندوق‌های بازارگردانی و نیز صندوق تثبیت و توسعه بازار سرمایه کنترل شد و روند بازار به‌نسبت طبیعی بود.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه برنامه‌هایی را که برای امسال و در راستای بهبود بازار اعلام کرده‌بودیم را به مرحله اجرا رساندیم، گفت: شکست انحصار در صدور نهادهای مالی با روند خوبی ادامه داشت و در حوزه شرکت‌های کارگزاری، سبدگردان، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به آمار خوبی دست پیدا کردیم.

وی گفت: همچنین شرکت‌های خدمات‌دهنده در حوزه بازار سرمایه را گسترش دادیم و به سهامداران خدمات خوبی را ارائه دادند.

عشقی توسعه سرمایه‎گذاری غیرمستقیم در بازار را جزو اهداف سازمان بورس در سال ۱۴۰۱ اعلام کرد و افزود: در این زمینه صندوق اهرمی، صندوق بهشی، صندوق اموال و مستغلات و صندوق اوراق دولتی راه‌اندازی شد که توسط بخش خصوصی طراحی شدند و دستورالعمل آن نهایی شد. در سال آینده هم توسعه این صندوق‌ها را در دستور کار داریم.

رئیس سازمان بورس اظهار کرد: طیف متنوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری را داریم که می‌توانند سلیقه‌های سهامداران را جواب دهند و افراد ریسک‌پذیر و ریسک‌گریز می‌توانند وارد این صندوق‌ها شوند که در این راستا افراد حرفه‌ای و ناآشنا به بورس از طریق این صندوق‌ها قادر به سرمایه‌گذاری در بورس هستند.

وی گفت: صندوق اهرمی بزرگترین صندوق بازار در طول کمتر از یکسال اخیر شده‌است.

عشقی اعلام کرد: بحث ارتقای زیرساخت‌های بازار دیگر اقدام سازمان بورس بود که از ابتدای امسال آغاز کردیم.

رئیس سازمان بورس به تغییر دامنه نوسان اشاره و خاطرنشان کرد: این اقدام جزو اتفاقات خوبی بود و باعث افزایش نقدشوندگی بازار سهام شد که سال آینده با ساختار جدیدی آن را در پیش می‌گیریم اما زمان تغییر دامنه نوسان مشخص نیست و قرار بر این است که تا سقف ۱۰ درصد افزایش دامنه نوسان داشته‌باشیم.

وی گفت: امیدواریم به دنبال تغییرات اعمال شده شاهد دامنه نوسان منطقی در بازار باشیم و از طریق نبود صف های خرید و فروش زمینه افزایش میزان نقدشوندگی در بازار را فراهم کنیم.

عشقی به نمایش عمق مظنه تأکید کرد و ادامه داد: این مسأله که به یک موضوع چالشی در بازار تبدیل شده بود را در سالجاری برطرف کردیم و به نتایج خوبی دست پیدا کردیم که از این طریق همه دسترسی یکسانی به اطلاعات خواهند داشت.

رئیس سازمان بورس اظهار کرد: یکی از وعده‌هایی که برای امسال داده بودیم، کاهش بسته بودن نمادها بود، در این زمینه با نمادهایی همراه بودیم که برای ماه‌ها و سال‌ها بسته بودند.

وی گفت: اینگونه نمادها را بازگشایی کردیم، اکنون به ندرت نمادهایی در بازار وجود دارند که زمان زیادی از بسته‌بودن آنها گذشته‌باشد. نمادهایی که اکنون بسته هستند با ابهامات جدی مواجه‌اند که امیدواریم بتوانیم برای آنها تصمیم‌گیری کنیم.

 تلاش برای اتصال بازار سرمایه به بخش واقعی اقتصاد کشور

وی به اتصال بازار سرمایه به بخش واقعی اقتصاد کشور اشاره و خاطرنشان کرد: ابزار مربوط به شمش طلا یکی از حلقه‌های مفقوده زنجیره طلا و مورد نیاز بازار بود، در این زمینه ابزار لازم راه‌اندازی شد و این کالا در اجزای کوچک قابل معامله شده‌است که می‌تواند سرمایه‌های خرد را جذب کند.

عشقی به راه‌اندازی گواهی سپرده نفت خام تأکید کرد و گفت: گواهی سپرده نفت خام تحول بزرگی بود که می‌توانند کمک‌کننده در فروش ریالی نفت باشد، این ایزار به افرادی که به دنبال واردات هستند کمک‌کننده خواهد بود و قادر به استفاده از این ابزار هستند که این امر نیازمند کمک وزارت نفت است.

تحولات شگفت‌انگیز بازارهای کالایی در سال ۱۴۰۱

رئیس سازمان بورس به تحولات ایجاد شده در بازارهای کالایی اشاره و خاطرنشان کرد: بیش از هزار همت ارزش معاملات بورس‌های کالایی بوده و در چند روز آینده به آمار دقیق‌تری دست پیدا می‌کنیم، اعداد به دست آمده بی‌سابقه بوده و می‌تواند ضمن کمک به شفافیت بازار سرمایه، یک اطمینان قابل قبولی را در نحوه فروش منصفانه شرکت‌ها به دست آورد.

وی اظهار کرد: سال آینده با همین سیاست پیش خواهیم رفت و کالاهایی که قابل عرضه در بورس باشند را وارد این بازار می‌کنیم.

عشقی در ادامه به اجرای حاکمیت شرکتی طی سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: در رعایت حاکمیت شرکتی نقص جدی داریم و باید تمرکز جدی را در این حوزه داشته‌باشیم. رئیس سازمان بورس گفت: سال آینده در آموزش مدیران، ناشران و نیز اجرای حاکمیت برنامه‌ای را خواهیم داشت که این اقدام به منظور رعایت حقوق سهامداران اقلیتی است.

واریز سودهای سنواتی به حساب ۳۰ میلیون سهامدار

وی به پرداخت سودهای نقدی از طریق سجام اشاره و اعلام کرد: این اقدام تجربه خوبی بود که به سهامداران کمک کرد در کمترین زمان به سود خود برسند.

عشقی به پرداخت سودهای سنواتی تأکید کرد و افزود: برخی از سهامداران رقمی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان یا ۹۰ میلیارد تومان سود رسوب شده از شرکت‌ها طلب داشتند که دریافت نکرده‌بودند، با توجه به چنین اتفاقی واریزی بیش از ۳۰ میلیون نفر از سهامداران در سالجاری انجام شد.

 زمان پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت

رئیس سازمان بورس به زمان پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت اشاره کرد و گفت: اکنون حدود ۶ یا ۷ شرکت یا بخشی از سود خود را واریز نکردند یا سود مدنظر را به صورت کامل پرداخت نکردند که امیدواریم تا روز سه شنبه این سودها واریز شوند.

وی گفت: باقی شرکت‌ها سود خود را پرداخت کردند و اکنون ما در حال پیگیری برای واریزی سود از سوی شرکت‌هایی هستیم که تاکنون پرداخت نکردند.

عشقی ادامه داد: با برخی از شرکت‌ها توافق کردیم که طی امروز یا فردا سود مدنظر را پرداخت کنند و در صورت انجام، این امکان وجود دارد که برای روز شنبه یا یکشنبه هفته آتی سود باقی‌مانده واریز شود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.