در باب یک اقدام پرهزینه همدان پیام
 
 
شنبه - 9 اسفند 1399 - شماره 3985
 
امروز : يكشنبه ، 10 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  116036 تاریخ انتشار:  1399-12-04 - 10:07 تعداد بازدید:  127
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در باب یک اقدام پرهزینه

نویسنده : هادی حق‌شناس

تحلیل


 یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصاد ایران بی‎اعتمادی دستگاه‌های اجرایی به یکدیگر است. وقتی مجلس به دولت اعتماد نمی‎کند و بدون توجه به شرایط کنونی نسبت به رد لایحه بودجه اقدام می‌کند نتیجه آن در بازارها قابل رصد است.
بودجه مهم‌ترین سند اقتصادی و سیاسی کشور تلقی می‌شود. هر چند برخی بودجه را سندی مالی می‌دانند اما جهت‌گیری‎های اقتصادی و سرمایه‌گذاری و مسیر حرکت بخش خصوصی و عمومی و دولتی با تصویب این سند روشن می‌شود. طبیعی است وقتی فرایند بررسی بودجه طولانی شود، بخش‌های مختلف اقتصادی نمی‌توانند تصمیم دقیقی را برای آینده خود بگیرند.
نبود قطعیت و شفافیت اقتصاد حالا یکی از مهم‌ترین بحران‌های ماست. کمیسیون تلفیق بررسی بودجه از تاریخ ۱۲ آذر تا ۱۴ بهمن، لایحه بودجه را بررسی کرد اما درنهایت با رد این لایحه، 2 ماه فعالیت خود را بی‌اثر کرد. شاید بهتر بود همان روزهای ابتدایی لایحه بودجه رد می‌شد و امروز تکلیف اقتصاد کشور روشن می‌گردید. نکته مهم اینجاست که درنهایت نیز لایحه بودجه امکان تغییر چندانی را از سوی دولت نخواهد داشت پس هزینه‌های سنگین با عایدی آن چندان همخوانی ندارد.  باید توجه داشت در شرایط فعلی اقتصاد ایران با 2 عامل بحرانی و مهم تحریم و کرونا روبه‌روست و طبیعی است که این طولانی شدن فرایند لایحه بودجه، بحران سومی را متوجه اقتصاد ایران می‌کند. شاید بهتر باشد دستگاه‌های اجرایی تصمیمات خود را با توجه به شرایط کنونی اتحاذ کنند نه با توجه به آرمان‌هایی که دارند.
قطعا نااطمینانی‌ها می‌تواند روند بهبود شرایط را کنترل نماید. امروز اگر تحریم که عاملی خارجی است به پایان برسد، باید بحران‌های داخلی نیز تمام شود.
آنچه مسلم است اینکه روبه‌رو کردن دولت با بحران‌هایی بی‌فایده در ماه‌های پایانی فعالیت دولت، تنها سبب می‌شود آسیب‌هایی جدی و جبران‌ناپذیر به مردمی وارد شود که سرمایه‌های این مملکت هستند و اتفاقا این آسیب‌ها با میلیاردها تومان هزینه نیز قابل جبران نیست. آرامش نخستین و مهم‌ترین مؤلفه مورد نیاز اقتصاد و سیاست ایران تلقی می‌شود. امیدوارم مجلس شورای اسلامی و دولت و تمامی دستگاه‌های اجرایی همین آرامش را درک کنند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com