برجام در مسیر دشوار همدان پیام
 
 
سه شنبه - 2 بهمن 1397 - شماره 3395
 
امروز : چهارشنبه ، 3 بهمن 1397

Today : Tue, January 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه شیراز97
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84275 تاریخ انتشار:  1397-02-20 - 05:45 تعداد بازدید:  219
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برجام در مسیر دشوار

یادداشت

 اقدام نابخردانه رئیس جمهور آمریکا در خروج از برجام که برخلاف قوانین و معاهدات بین‌المللی بود، بار دیگر غیرقابل اعتماد بودن واشنتگتن و البته حقانیت مواضع جمهوری اسلامی ایران را به اثبات رساند.
از روزی که مقامات کشورمان باب مذاکره و گفتگو را با 6قدرت جهانی گشودند و تلاش نمودند از طریق دیپلماسی، مناقشه هسته ای پایان پذیرد، اصل را بر بی اعتمادی گذاشتند و در عین حالی که به دنبال رفع ابهام و شبهات ذهنی از افکار عمومی جهان در خصوص فعالیت های هسته ای بودند، تلاش کردند بر اساس منافع ملی تعامل سازنده با دنیا داشته باشیم.
برجام حاصل این تلاش ها بود که نه تنها حقانیت ایران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته ای را به اثبات رساند و باعث گردید دنیا این حق را به رسمیت بشناسد، بلکه قدرت های جهانی را وادار نمود تا دست از لجاجت ها و بهانه تراشی های خود بردارند.
امروز با گذشته حدود سه سال از توافق ایران با 1+5 که براثر سیاست های خصمانه کاخ سفید با فراز و نشیب هایی در روند اجرا مواجه بوده است، با اعلام رسمی ترامپ، آمریکا از این توافق خارج شده تا روند تازه ای از تحولات را در این زمینه شاهد باشیم.
پس از این اتفاق همه نگاه ها به سیاست ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران دوخته شده تا واکنش کشورمان در مقابل این اقدام غیردیپلماتیک رئیس جمهوری آمریکا مشخص گردد.
بر اساس آنچه رئیس جمهور کشورمان اعلام نموده، در مدت کوتاه یکی دو هفته سه کشور اروپایی بعلاوه روسیه و چین باید در عمل و رفتار مشخص نمایند که با این وضعیت چگونه به برجام پایبند بوده و با کشورمان همراه خواهند بود. این بدان معناست که رفتار آن 5 کشور در ادامه مسیر  برای حفظ برجام تعیین کننده است.
البته سران و مقامات این کشورها بلافاصله پس از خروج آمریکا، اعلام نمودند که در برجام می مانند و برای حفظ آن تلاش خواهد کرد، اما این موضع گیری ها در عین اهمیت و ارزش سیاسی، کافی نیست و باید در عرصه عمل و رفتار نیز خود را نشان دهد.
فراموش نکنیم که اروپا یک شریک تجاری بزرگ برای آمریکاست و منافع مشترک فراوانی دارند.
اینکه از شرکت های تجاری خود در مقابل تحریم های آمریکا چگونه حفاظت خواهند نمود و آثار تحریم های کاخ سفید را کاهش می دهند، موضوعی است که باید در عرصه عمل دیده شود و البته قبل از آن تضمین های لازم به ایران داده شود.
نکنه  اساسی عزت و منافع ملی است که تحت هیچ شرایطی نباید خدشه دار شود و ما با محوریت این مهم همچنان آماده تعامل سازنده با دنیا هستیم، مشروط بر آنکه تضمین عینی و عملی را از سوی طرف های مقابل داشته باشیم.
برجام تجربه ای مهم و البته موفق در عرصه دیپلماتیک بوده و حتی الگویی برای دنیا محسوب می شود، اما چنانچه بر اثر بدعهدی ها و سیاست های غیراصولی طرف های قرارداد خدشه دار شود، خاصیت خود را ازدست می دهد و دیگر نمی توان آن را ادامه داد.
به هرحال امروز برجام در شرایط خاصی قرار گرفته و بزنگاهی است که عبور موفق از آن در گرو اتخاذ و اعمال سیاست های معقول و حساب شده از سوی مقامات کشورمان است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com