هواپیمایی با 19 صندلی ناجی فرودگاه تعطیل همدان شود همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Wed, October 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112600 تاریخ انتشار:  1399-07-24 - 09:25 تعداد بازدید:  157
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نخستین «تاکسی هوایی» بهمن‌ماه در آسمان ایران
هواپیمایی با 19 صندلی ناجی فرودگاه تعطیل همدان شود

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 بهمن‌ماه 1399 قرار است نخستین «تاکسی هوایی» در آسمان ایران به پرواز درآید، این هواپیماها با 19 صندلی می‌توانند ناجی فرودگاه تعطیل همدان شوند که اغلب تکمیل نشدن صندلی‌های پروازی دغدغه آنها بود.
اینجا تنها می‌توان از متولیان امور در همدان خواست، فرصت را از دست ندهند.
حمل‌ونقل به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین زیرساخت‌های توسعه گردشگری، تأثیری مستقیم بر رونق صنعت جهانگردی دارد و هرگونه تغییری در وضعیت حمل‌ونقل به‌سرعت اثر خود را در همه بخش‌های صنعت گردشگری نشان می‌دهد.
فرودگاه همدان سال‌هاست با پروازهای نامنظم و تعطیل مهر انتقادات متعدد را بر پیشانی خود نشانده است. زمانی هم که کرونا شیوع پیدا کرد، پروازهای این فرودگاه به‌منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از بهمن سال گذشته به‌طور کامل تعطیل شد، در مدت محدودی هم وعده آغاز دوباره پروازها داده شد اما باز این مهم محقق نشد.
همواره یکی از مشکلات فرودگاه همدان تکمیل ظرفیت صد نفر مسافر در هر پرواز بود؛ به‌دلیل پایدار نبودن خطوط پروازی و تعداد کم مسافر این مشکل اغلب موجب لغو شدن پروازها از فرودگاه همدان شده است.
پر واضح است که رونق گردشگری استان در گرو افزایش پروازها و راه‌اندازی پروازهای داخلی و خارجی است، برقراری و افزایش پروازها یکی از مواردی است که می‌تواند استان را در رسیدن به توسعه اقتصادی و گردشگری یاری کند.
فرودگاه همدان همه شرایط لازم برای انجام پروازهای بزرگ و کوچک را دارد، فرودگاه بین‌المللی همدان در 5 کیلومتری شمال شهر همدان قرار دارد و مجهز به سیستم‌های کمک ناوبری VOR/DME و NDB است.
حالا یک راهکار می‌تواند ناجی فرودگاه تعطیل همدان باشد و آن‌هم فعال کردن «تاکسی هوایی» است.
  میزان هواپیماهای کوچک ۱۶ برابر هواپیماهای بزرگ
براساس آمار انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی «یاتا» کشورهای دنیا ۲۷ هزار فروند هواپیمای مسافری دارند که مجموع ایرلاین‌ها است، اما براساس همین آمار، نزدیک به ۴۵۰ هزار فروند هواپیمای کوچک در کل دنیا وجود دارد؛ یعنی میزان هواپیماهای کوچک ۱۶ برابر هواپیماهای بزرگ است.
به‌طور کلی فعالیت هواپیماهای کوچک از ۴ تا ۱۹ صندلی در کشور یکی از مهم‌ترین ارکان پایداری هوانوردی کشور است که تاکنون مغفول مانده بود. در واقع تاکسی‌های هوایی حلقه گمشده هوانوردی در کشور هستند که باید به آن پرداخته می‌شد.
این اقدامات در راستای بسترسازی استفاده از تاکسی‌های هوایی و دراساس هواپیماهای کوچک کمتر از ۱۹ صندلی است، استفاده از تاکسی‌های هوایی از مزیت‌هایی برخوردار است و می‌تواند به‌نفع کشور باشد.
به نقل از کارشناسان این حوزه، اشتغالزایی فراوان، تأثیرگذاری در صنایع مختلف، حفظ جان افراد در تصادفات جاده‌ای، صادرات محصولات کشاورزی در مدت زمان کم بدون تأثیر در کیفیت و ارزش آنها و … از مزیت‌های استفاده از تاکسی‌های هوایی و پروازهای غیربرنامه‌ای دربستی هستند.
  پرواز تاکسی‌های هوایی
در آسمان ایران
ستاد فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته چندی پیش از پرواز تاکسی‌های هوایی در آسمان ایران در مهرماه خبر داده بود اما اکنون با توضیح مزایای این پروژه، از تأخیر در پرواز و آغاز آن در بهمن‌ماه خبر می‌دهد.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری می‌گوید: همه استان‌ها و فرودگاهایشان ظرفیت کامل برای استفاده از هواپیماهای کوچک را دارند، ما باید از ثروت ملی و فرودگاه‌هایی که بی‌استفاده مانده‌اند، بهره ببریم.
منوچهر منطقی با تأکید بر اینکه ما از نظر استعدادهای هوایی وضعیت خوبی داریم، گفت: همه کشورهایی که در صنعت هوافضا فعالیت می‌کنند این حوزه را یک کسب‌وکار می‌دانند؛ در همین راستا این ظرفیت در کشور وجود دارد و خیلی از اقدامات برای تاکسی‌های هوایی انجام شده است.
منطقی گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، بهمن‌ماه نخستین تاکسی هوایی به آسمان می‌رود. یک تا 2 ماه دیگر تمام آزمایش‌های پروازها انجام و قوانین و مقررات مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در بهمن‌ماه شاهد نخستین پرواز تاکسی هوایی باشیم.
  برنامه‌ریزی برای ارائه تسهیلات لیزینگی برای خرید تاکسی هوایی
وی با اشاره به ارائه تسهیلات برای خرید تاکسی‌های هوایی و برنامه‌ریزی ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری گفت: می‌توان در برخی از این هواپیماها تسهیلاتی گذاشت که لیزینگ برای خرید از طریق بانک‌ها و صندوق نوآوری و شکوفایی فراهم بیاید.
منطقی در ادامه خاطرنشان کرد: هر نشست و برخاست یک هواپیما نیاز به پرداخت هزینه ناوبری دارد که این موضوع برای هواپیماهای کوچک یک چالش محسوب می‌شود و یکی از موانعی است که سبب شده خیلی‌ها به این سمت ورود پیدا نکنند. از همین‌رو آئین‌نامه‌ای تدوین شده که باید به تصویب هیأت دولت برسد و هزینه‌ها متناسب با هواپیما کاهش یابد که این یک قسمت از کار است که درحال پیگیری هستیم.
وی با بیان اینکه این هواپیماهای کوچک از سوخت‌های خاص استفاده می‌کنند، گفت: همچنین به‌دلیل اینکه حجم هواپیما کم است به‌صرفه نخواهد بود که سوخت‌های گران استفاده شود؛ اما اگر تعداد این هواپیماهای کوچک بیشتر شود پتروشیمی‌های کشور می‌توانند این سوخت را تأمین کنند. در واقع درحال‌حاضر هم طرح‌هایی در شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که هواپیماهای کوچک از سوخت بنزین معمولی و گازوئیل استفاده کنند.
به گفته وی، یک موضوع دیگر که در این هواپیماها باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که از تشریفات تجاری که در ایرلاین‌ها استفاده می‌شود نباید برای این هواپیماها استفاده شود و باید ورودی‌های جداگانه‌ای داشته باشند. این بخش‌ها قوانین و زیرساخت‌هایی است که درحال آماده شدن است تا پرواز نخستین تاکسی در آسمان ایران از بهمن‌ماه آغاز شود.
اگرچه بررسی ابعاد همه‌جانبه این شیوه حمل‌ونقل هوایی در آسمان ایران باید بیش از اینها مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد اما درصورتی‌که بشود از توان متخصصان دانشگاهی که در رشته‌های مرتبط با این صنعت تحصیل کرده‌اند، برای پیشبرد اهداف اقتصادی در این مسیر استفاده کرد، می‌توان از این پروژه دفاع کرد. به‌طور قطع بررسی و پرداختن به رویکردهای اقتصادی این پروژه نیز خالی از لطف نیست. امید آنکه این مهم این‌بار در همدان کارآمد باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com