انتقاد از نظارت استاندارد بر تولیدات همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 اسفند 1397 - شماره نورو
 
امروز : سه شنبه ، 6 فروردين 1398

Today : Tue, March 26, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84041 تاریخ انتشار:  1396-12-21 - 05:45 تعداد بازدید:  137
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بتن‌هاي همدان کيفيت ندارند
انتقاد از نظارت استاندارد بر تولیدات

اقتصادی

 سازمان نظام مهندسي گزارش تهيه كرده بود تا در جلسه شوراي اداري ارائه كند. آنها تخريب ساختمان‌ها در زلزله كرمانشاه را بررسي كرده بودند و به نتايجي رسيدند كه پاي اداره استاندارد هم گير افتاد.
اول اينکه: اين گزارش نشان مي‌داد بسياري از ساخت‌وسازها در كرمانشاه تنها به خاطر ايرادات كوچك و بسيار كم هزينه و رعايت نكردن قوانين، در زلزله ويران شده‌اند كه اگر ساختمان بتني، فولادي و بنايي اگر با همان هزينه اما مشاوره گرفتن از كارشناس و نه مثلاً يك جوشكار، انجام مي‌شد، هيچ مشكلي برايش پيش نمي‌آمد. اين گزارش نشان مي‌داد كه ساختمان‌هاي بتني دچار تخريب بيشتري نسبت به ساختمان‌هاي بنايي و فلزي شده‌اند؛ زيرا علاوه بر اجراي نادرست مصالح هم ايراداتي داشته كه اين ديگر از عهده ساختمان‌ساز خارج است و به توليدكننده مربوط مي‌شود.
دوم اينکه: به نتيجه‌اي كه دست يافته بودند اين بود كه آن دسته از ساختمان‌هايي كه با سقف و ديوار ضخيم و سنگين ساخته مي‌شوند در چنين زلزله‌هايي مانند «لش» مي‌شوند و همان سنگيني موجب فرو ريختن آنها مي‌شود. بنابراين بايد به سمت ساختمان‌هايي سبك و با وسايل مدرن پيش برويم. در اين زمان وقتي كه استاندار وضعيت ساخت‌وسازها در همدان را پرسيد، رئيس نظام مهندسي استان همدان گفت: ساخت‌وساز فقط به مسائل فني و رعايت قوانين مربوط نمي‌شود، بلكه استفاده از ابزار واقعاً استاندارد هم يك طرف قضيه است كه من صراحتاً درباره برخي بتن‌هايي كه در همدان با مهر استاندارد توليد مي‌شوند، ايراداتي مي‌گيرم؛ آنقدر كه با چشم ديده‌ام در برخي بتن‌هايي كه اداره استاندارد همدان مهر استاندارد گرفته‌اند، سنگ و چيزهاي ديگر پيدا مي‌شود و بازرس اداره هم كاري با آن نداشته است. حالا هر چقدر ما در ساخت‌وسازها قوانين را رعايت كنيم وقتي ابزاري كه مهر استاندارد دارند با مشكلات اينچنيني مواجه هستند، ديگر كاري از دست ما برنمي‌آيد.وي مي‌گفت: همدان در اجرا قوي‌تر از كرمانشاه است اما در كيفيت بتن در سطح پايين‌تري قرار دارد.
البته استاندار اجازه دفاع به مددي، رئيس اداره استاندارد در اين جلسه را ندارد و گفت كه تنها 33 بتن‌ساز در استان فعال هستند كه به راحتي مي‌توان آنها را تحت كنترل قرار داد.
استاندار خطاب به رئيس نظام مهندسي هم بيان کرد: چنين مواردي بايد گزارش شود و با ناظران شما نبايد تأييديه بدهند.
در نهايت قرار شد مددي بررسي‌هاي دقيقي در اين رابطه انجام بدهد و گزارشي را در جلسات آينده ارائه كند.
دغدغه ديگر استان، كه در اين جلسه هم مطرح شد، پرداخت حقوق و مزاياي كاركنان و بازنشستگان دولتي تا پايان سال بود كه رئيس سازمان برنامه و بودجه استان همدان اعلام كرد: پاداش پايان خدمت افرادي كه تا پايان سال 95 بازنشسته شده‌اند، 110 ميليارد ريال است كه بخشي از آن تا پايان دي‌ماه پرداخت شده و مابقي آن تا پايان سال تسويه مي‌شود.
سيد اسكندر صيدايي اما درباره پرداخت كامل حقوق و ساير تا پايان سال قولي نداد اما گفت كه ديون و الزامات پرسنلي بايد در اولويت توزيع اعتبارات هزينه‌اي باشد و رفاهي و اضافه كار در اولويت نخست پرداخت قرار بگيرد؛ اميدواريم كه بتوانيم 100 درصد حقوق و ساير را تا پايان سال جذب و پرداخت كنيم.
وي توضيح داد: طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته بين سازمان برنامه و بودجه و خزانه كشور، 15 تا 20 اسفندماه حقوق همه كاركنان دولت بايد پرداخت مي‌شود بنابراين جدول تخصيص به خزانه ابلاغ شد.
استاندار كه طبق معمول در پايان جلسه صحبت‌هاي جمع خود را عنوان مي‌كند، اولين حرفش درباره احتياط در چهارشنبه‌سوري بود و گفت كه تبليغات در صداوسيما و هدايت خانواده‌ها نسبت به جوانان طوري باشد كه اتفاقي براي كسي نيفتد كه پشيماني به بار بياورد.
نيكبخت اين‌بار درباره پرداخت بدهي دستگاه‌هاي دولتي به رسانه‌ها هم تذكر داد و افزود: يكي از خبرنگاران نامه براي من فرستاد كه برخي دستگاه‌ها گفته به جاي طلب 350 هزار توماني بيا اوراق خزانه بگير! آيا دستگا‌ها اين مبلغ و يا حتي چند ميليون تومان ندارند كه بدهي رسانه‌ها را بدهند؟ نبايد با آنها كه در سرما و گرما ما را كمك مي‌كنند و بيشتر از ما دغدغه استان را دارند، اينگونه تا كنيم.
وي تأكيد كرد كه اگر دستگاهي اوراق خزانه را به جاي بدهي عنوان كرد، نامش را به استاندار بدهند تا با آنها برخورد جدي شود.
استاندار خطاب به مديران حاضر در جلسه تأكيد كرد كه مطالبات رسانه‌ها بابت آگهي و رپرتاژها تا پايان سال تسويه شود.
وي سپس گفت كه اداره كار به وزارتخانه متعهد ايجاد 19 هزار و 900 شغل در سال 96 را داده بود كه تاكنون 19 هزار شغل ايجاد شده و من اعلام كرده‌ام كه تا پايان تيرماه 97 اين عدد را به 30 هزار شغل مي‌رسانم.
نيكبخت ادامه داد: هزار و 500 ميليارد تومان پول براي استان در نظر گرفته شده كه اگر بتوانيم همه اين مبلغ را جذب كنيم، مشكل اشتغالمان حل مي‌شود.
استاندار افزود: آسفالت حدود 500 متر از مسير تپه هگمتانه براي آمد و شد کسبه با واکنش هايي همراه بوده است.
وي ادامه داد: تصور بر اين بود که با تصميم مسئولان اين مکان به پارکينگ وسايل نقليه تبديل شده در حاليکه پيشتر ميراث فرهنگي با انجام عمليات خاکبرداري بخشي از اين تپه تاريخي را به پارکينگ تبديل کرده بود و از مالک خودروها نيز پول دريافت مي کرد.
استاندار همدان خاطر نشان کرد: چندي پيش در جريان بازديد از تپه هگمتانه خواستار جلوگيري از پارک خودرو در اين محدوده شدم.نيکبخت افزود: راهي که به تازگي آسفالت شده، در مجاورت فنس قرار دارد و اگر مغازه هاي حاشيه اي اين راه توسط ميراث فرهنگي خريداري شود مسير اين راه نيز تغيير مي کند.
وي سپس گفت كه 2 اجلاس 2018 (آسيايي و جهاني) را در پيش داريم كه احتياج داريم همه مديران استان دلسوزانه و فعالانه وارد عمل شوند.
نيكبخت سپس از دردي كهنه خطاب به مديران گفت: راجع به شهر و استان خود تعصب داشته باشيد؛ من هر وقت يادم مي‌آيد كه همدان دلار 7 توماني را از دست داد حيفم مي‌آيد. اصفهان را با همان دلار ساختند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com