حيوان خانگي بايدها و نبايدها همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85279 تاریخ انتشار:  1397-07-14 - 06:00 تعداد بازدید:  258
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

حيوان خانگي بايدها و نبايدها

نویسنده : مریم ملکی

اجتماعی


اين جدايي تأثير زيادي بر روحيه سارا گذاشته تا جايي که شايد دانشگاه را به خاطر سگش رها کند. بابک و شيوا زوج جواني هستند به خاطر مسئوليت بالا نگه‌داري فرزند قيد بچه‌دار شدن را زده‌اند و در حال حاضر از يک گربه نگهداري مي‌کنند و مي‌گويند خود را پدر و مادر آن گربه مي‌دانند.این مسئله در همین جا خلاصه نمی شود، شایان بیست و دو ساله فقط صرف اینکه از گروه دوستا مرفه خود ترد نشود به سمت نگه داری مار رفته است.
تب نگهداري از حيوانات خانگي اين روزها در جامعه بسیار داغ است. جامعه با سرعت به سمت مدرنيته پيش مي‌رود و با همين سرعت تنهايي و انزوا در جامعه بيشتر می شود و در اين بين شاهد اين امر هستيم افراد براي پر کردن اين خلاء عاطفي به سراغ نگه‌داري از حيوان مي‌روند.
همين حرف‌ها بهانه‌اي شد به سراغ يکي از کلينيک‌هاي دامپزشکي سطح شهر برويم. با ورود به کلينيک دامپزشکي اولين چيزي که توجه را جلب مي‌کند تعدد وسايل مورد نياز براي نگهداري حيوانات مي‌باشد از ساده گرفته تا خيلي لاکچري. بسته‌هاي غذايي متنوعی به چشم مي‌خورد که بر حسب سن و نوع حيوان متفاوت است. واقعاً اين احساس به انسان دست مي‌دهد که وارد قلمرو حيوانات شده‌ است.
دخترک نوجوان نگران درد واکسن سگش است و او را محکم در آغوش گرفته، دستيار دامپزشک جواني مهربان است حواسش به مراجعه‌کنندگان کلينيک که بيشتر سگ‌هاي فانتزي هستند خيلي جمع است و سعي مي‌کند حس خوبي را به آنها منتقل کند.
دامپزشک کلينيک حامد صاحب‌الزماني در اتاق معاينه مشغول درآوردن تيغ از پاي يک سگ است و صاحب سگ خانمي حدوداً سي ساله است از دور نظاره‌گر اين جراحي است و پا به پاي حيوانش درد مي‌کشد.
صاحب‌زماني مي‌گويد: اکثر مراجعه‌کنندگان کلينيک که خواستار مالکيت يک حيوان هستند نسبت به شرايط نگهداري حيوانات خانگي آگاهي زيادي ندارد و به ندرت پيش مي‌آيد راجع به نوع حيوان از ما مشورت بگيرند. اکثراً تمايل به نگهداري سگ دارند بدون اينکه از شرايط و هزينه ها ، محيط مناسب و ميزان وقتي که بايد براي نگهداري يک سگ بگذارند اطلاعاتي داشته باشند.
وي مي‌افزايد: معمولاً سگ‌ها نياز به مراقبت و توجه زيادي دارند که اين امر مستلزم صرف وقت بسياري است همين عدم نداشتن اطلاعات کافي باعث پشيماني زود هنگام از داشتن سگ مي‌شود.
به اعتقاد صاحب الزماني بهتر است ابتدا از دکتر دامپزشک در مورد نگه‌داري حيوانات مشاوره گرفته شود تا دامپزشک با توجه به شرايط مراجعه کننده يک حيوان را به او پيشنهاد دهد.کسي که مي‌خواهد مالک يک حيوان باشد بايد همه جوانب را در نظر بگيرد، فضاي نگه‌داري حيوان مقوله بسيار مهمي است و بايد از هر نظر مناسب باشد. به طور مثال شما نمي‌توانيد يک سگ از نژاد ژرمن در فضاي کوچک آپارتمان نگهداري کنيد چون هم مانع جنب و جوش حيوان مي‌شويد و هم ممکن است صداي پارس سگ براي همسايه‌ها ايجاد مزاحمت کند.
حيوانات نياز به توجه و مراقبت جسمي و روحي دارند و کسي که وقت کافي براي گذراندن با حيوان ندارد هرگز نبايد به سراغ نگهداري حيوانات برود. عدم نگهداري درست باعث ورود صدمات جدي به حيوان و حتي مالک حيوان مي‌شود.
به گفته اين دامپزشک از حدود هزار بيماري کشف شده هشتصد و پنجاه بيماري مشترک بين انسان و حيوان وجود دارد همانطور که تماس با يک انسان سرماخورده ممکن است ما را مريض کند، تماس با حيوان بيمار هم مي‌تواند باعث انتقال بيماري به انسان شود.
توصيه وي به صاحبان حيوانات خانگي اين است که واکسيناسيون و مسائل بهداشتي مربوط به کنترل سلامت حيوان را جدي بگيرند. واکسيناسيون به موقع و مراجعه منظم به دامپزشکي در کنترل سلامت حيوان بسيار موثر است.
صاحب الزماني اشاره کرد: اين روزها از همه اقشار جامعه از مرفهين بي‌درد گرفته تا افرادي که به نان شب خود محتاج هستند مراجعه کنندگان داريم و اين زنگ هشداري است براي مسئولين مربوطه تا در صدد اين باشند سطح آگاهي مردم را نسبت به نگهداري حيوانات بالا ببرند، تا افراد به سمت نگهداري هر حيواني نروند. حيوانات حيات وحش به هيچ عنوان قابليت حيوان خانگي شدن را ندارند و نگهداري آنها باعث ایجاد صدمات غيرقابل جبراني به انسان و حيوان خواهد شد و از طرفي این امر به هيچ عنوان اصولي و انساني نيست.
در آخر صاحب‌الزماني به جوانانی  که طالب نگهداري حيوان هستند  توصیه می کند  که با چشم باز و آگاهي کامل اقدام به اين عمل نمايند. ابتدا شرايط زندگي خود را بسنجند و از روي چشم و هم چشمي دست به اين کار نزنند حيوانات نياز به توجه و مراقبت زيادي دارند و اگر اين توانايي را در خود مي‌بينند سراغ نگهداري حيوانات بروند.
وی همچنين به خانواده‌هايي که فرزند خردسال دارند هم  توصيه مي‌کند به هيچ وجه سراغ نگهداري حيوان در محل زندگي خود نروند.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com