زمزمه تغییر همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  89859 تاریخ انتشار:  1397-11-15 - 09:59 تعداد بازدید:  505
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

موج تغییر بیش از 10 مدیر در راه است
زمزمه تغییر

نویسنده : اکرم چهاردولی

اخبار
 
 موج تغییرات مدیریتی در استان آغاز شده است و خبرها حاکی از آن است که بیش از 10 مدیر در رده های مختلف در نوبت تغییر هستند.
حال که پس از نشست خبری استاندار، برخی سوالات و ابهامات پیرامون وضعیت مدیران استان رسانه ای شده است، همه نگاه‌ها به امضای استاندار دوخته شده تا ببینند که سرانجام چه کسی و در کدام ارگان یا سازمان و اداره قرار است انجام وظیفه کند.
اما آنچه پیش از این انتصابات مورد توجه است، ضرورت ثبات و دوام وضع مدیران میانی برای تسریع در انجام مطالبات مردم است. متاسفانه در دولت تدبیر و امید و با وضع قانون برکناری مدیران بازنشسته، بیش از نیمی از مدیران باتجربه و استخوان دار به خانه هایشان رفتند و میدان برای رقابت جوان ترها باز شد. این اتفاق اگرچه به جوانگرایی می انجامد اما سبب برخی نارسایی ها در جابجایی و یا اغلب واگذاری پست های مهم به این مدیران است.
در استان همدان به تبع سایر نقاط کشور، بسیاری از ادارات با سرپرست اداره می شوند و هنوز تکلیف برخی سازمان ها مشخص نیست.
با توجه به شرایط اقتصادی وپیچیده دولت دوازدهم، چندان امیدی به شق القمر این مدیران نیست اما با این همه مردم انتظار دارند که با توجه به شرایط اقتصادی موجود ، کار جامعه نخوابد و امور اجرایی روالی متعادل داشته باشد.
وجود مدیرانی که به عنوان سرپرست انجام وظیفه می کنند سبب شده تا برخی محافظه کاری ها به روزمرگی تبدیل شده و شجاعت و جسارت در این مدیران موقت دیده نشود.
اینکه چرا و به چه دلیل احکام اداری این افراد معلق مانده و یا صلاح در سرپرستی آنان است به نوع نگرش استاندار برمی گردد، اما امروز و پس از حضور سید سعید شاهرخی به عنوان استاندار همدان، شایسته است که با سرعت و شتاب بیشتری تکلیف بسیاری از مناصب اداری روشن شود.
به گزارش منابع آگاه اینک در استان موارد بسیاری از پست ها وجود دارد که همچنان با سرپرستی اداره می شوند.
فرمانداری مرکزاستان در حال حاضر با سرپرستی حسین افشاری اداره می شود که به جای علی تعالی آمد.
 از سوی دیگر در حوزه معاونت سیاسی و امنیتی استانداری همدان که مهم ترین معاونت آن به شمار می رود و در حال حاضر با ابوالقاسم الماسی- که پیشتر دبیر ستاد انتخابات استان بود- به صورت موقت مدیریت می شود که آن هم دیری نخواهد پایید چراکه وی درآستانه بازنشستگی است وخبرها ازقطعی شدن امضای حکم  مصطفی آزادبخت به عنوان معاون سیاسی امنیتی استانداری به گوش می رسد که همین روزها ازاتاق مدیرکلی حراست به طبقه سوم کاخ سبز وپشت میزسابق شاهرخی نقل مکان خواهد کرد.
در دومین معاونت مهم استانداری که سید محمود عسگریان به عنوان سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مشغول خدمت است ولی برای معاونت اقتصادی فعلا خبر قطعی شنیده نشده است‌ وبیشترسخن ازآمدن مدیری ازقزوین استان همسایه شمالی به میان می رود. البته که در صورت تاخیر در انتصاب معاونان شاهرخی عراقی که در آستانه بازنشستگی می باشد نیز شاید پیش از پایان دومین سال  عمردولت دوازدهم از کاخ سبز خداحافظی کرده واستانداربا 3 سرپرست مدیریت استان را دردست داشته باشد.
البته برخی شنیده ها هم حکایت از آن دارد که محسن افروخته مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بودجه استانداری همدان به جای اسکندر صیدایی رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح شده است .
در یک لایه پایین تر اخباری مبنی بر جابجایی مدیرعامل شرکت علیصدر منتشر شده است حمید رضا یاری به جای مهرداد موسوی مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری همدان می رود تا صندلی خودرا درضلع غربی بلوار خواجه رشید به درویشی معاون مالی و اقتصادی شهردار همدان بدهد.
مجید درویشی بر اساس تصمیم هیات مدیره شرکت سیاحتی علیصدرجایگزین یاری می شود هرچند که با توجه به ماههای پایان سال و حجم بالای فعالیت های شهرداری در این ایام، شهردار همدان از این رفتن ناخرسند است.
مهدی مجیدی دیگر معاون شهردارنیز پیشتر حکم مدیریت خودرابرای سازمان همیاری شهرداری که مدیرش مشمول قانون بازنشستگی شده است دریافت کرده ودرانتظار تودیع ومعارفه رسمی می باشد.
اما موسوی که زمانی فرماندار تویسرکان بود قرار است به پدافند غیر عامل استانداری برود تا این حیاط خلوت استانداری بصورت مقطعی با سرپرست اداره می شود. در حالی که باید به این حوزه تخصصی تر نگاه شود و با توجه به شرایط امروز کشور بر اهمیت آن تاکید گردد.
مدیرنمایشگاه های بین المللی همدان که پیشتر قانون بازنشستگی شامل حال وی  هم شده است  مدیری جوان راتجربه خواهد کرد.
گویا مهدی مسلم خانی که زمانی مشاور امور جوانان استانداری همدان بود به عنوان مدیرعامل شرکت نمایشگاه ها به جای حسین رجبیان معرفی می شود.
حرف و حدیث های رفتن حمید رضا یاری به میراث فرهنگی هم زمانی منتفی شد که وی استانداری را ترجیح داده است تا علی مالمیر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان گزینه مطرح اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنان درپست خودبماند و با رفتن توصیفیان از این اداره کل مدیریت آن به مدیری از حوزه برنامه ریزی استان واگذار شود.
 هر چند رفتن احمد توصیفیان که پیشتر مطرح بود در حال حاضر جدی شده و به احتمال قوی وی باید تا پایان سال۹۷ پست خودرا واگذارمی کند.
درنهایت شنیده هااز نارضایتی از عملکرد مدیر فرودگاه همدان حکایت داشته وکلوندی هم شایدبزودی پست خودرا واگذارکند.
البته برخی تغییرات نیز از هفته گذشته آغاز شد و استاندار همدان در نشست مشترک فرمانداران با مدیران ستادی استانداری، تعدادی از مدیران جدید را در حوزه ستادی استانداری منصوب کرد.
در این نشست با حکم سید سعید شاهرخی، رضا آریایی که سابقه فرمانداری و معاونت استانداری در سه شهرستان را دارد به‌عنوان مدیرکل حوزه استاندار، عبدا... امیری به‌عنوان معاون هماهنگی امور اجرایی حوزه استاندار، احسان شهابی مدیرکل سابق روابط عمومی به‌عنوان سرپرست دفتر بازرسی مدیریت عملکرد و امور حقوقی معرفی شدند.
همچنین ربیعه علی‌محمدی استاد دانشگاه و فعال فرهنگی به‌عنوان مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، پروانه رسولی فرخ عضو گروه اندیشه‌ورز جوان و از فعالین سمن‌ها به‌عنوان معاون دفتر امور بانوان و خانواده، محمدحسن میرزایی به‌عنوان سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات و شبکه دولت و سارا عراقچیان به‌عنوان سرپرست معاونت آموزش نوسازی تحول اداری و حامد سلیمانی به‌عنوان معاون اداره کل حراست استانداری منصوب شدند.
حالا انتصابات در سایر ادارات کوچک و بزرگ موجی از تغییرات را در لایه های پایین تر به همراه خواهد داشت اما مهم ترین نقدی که به این اتفاقات وارد است، صدور احکام سرپرستی برای مدیران است.
برای نمونه کریم حمیدوند فرماندار اسدآباد گفته است که 17 اداره زیر مجموعه اش با سرپرست اداره می‌شوند.
بحث اداره امور با سرپرستان نه تنها یک بحث چالشی برای قدرت و اعتبار یک استاندار است بلکه حق طبیعی مردم است که آسیب های چنین انتصاب هایی را گوشزد کنند.
بدیهی است که انتصاب یک مدیر با حکم سرپرست علاوه بر آنکه نمادی از موقتی بودن تصمیمات و طرح و برنامه های وی است، به گونه ای مرسوم نشان می دهد که قرار نیست اتفاق مهمی در آن حوزه رخ دهد چرا که هر لحظه امکان تغییر آن مدیر وجود داشته و هیچکس را یارای این نیست که در یک دوره کوتاه مدت وارد تغییر و تحول در تشکیلات سازمان خود شود بلکه با عنایت به حضور حداکثر شش ماهه خود، بیشتر به یک امانتدار شبیه است تا به یک مدیر با اختیارات لازم و کافی.
بنابراین شایسته است تا یکبار دیگر بر ضرورت مغتنم شمردن فرصت ؛ حال که استانداروارد چالش بزرگ مدیریتی خود شده و گویا تغییرات مثبتی را در سطوح مختلف استان در نظر دارد ، بر دو نکته ی مهم اشراف بیشتری داشته باشد:
نخست آنکه شایسته سالاری، تجربه و تخصص و درایت و شهامت مدیران را در اولویت قرار دهد ودرادامه تغییرات تعدادی دیگر از مدیران رخوت گرفته وکنج عافیت طلبیده رانیز برای انتفاع دیگربلاد کشور از خدماتشان مرخص نماید!
دوم آنکه به ثبات و پایداری پست های اعطایی بیش از کمیت تغییرات بیندیشد.
چرا که هیچگاه ندیده ایم که مدیران دولتی بتوانند در یک بازه زمانی کوتاه مدت از خود آثاری ماندگار بجا بگذارند.
حال باید دید پس ازایام مبارک فجر این انتصابات درچه زمان انجام وگمانه زنی ها برای تغییرمدیران عملی می شود .
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com