باید برای طوفان اختلالات رفتاری پس از طغیان کرونا آماده شویم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 خرداد 1399 - شماره 3764
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Thu, May 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108694 تاریخ انتشار:  1399-02-31 - 07:00 تعداد بازدید:  93
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

باید برای طوفان اختلالات رفتاری پس از طغیان کرونا آماده شویم

اجتماعی


 در دوران پساکرونا و با فروکش کردن ویروس کووید ۱۹ در کشور، طوفان اختلالات رفتاری با توجه به فشارهای عصبی و روانی که به خانواده‌ها وارد کرده،‌ نمایان می‌شود.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: ورود کرونا به کشور به‌طور ناگهانی بود و متأسفانه با فوت 2 نفر در شهر مقدس قم رقم خورد و این اتفاق سبب شد مسأله کرونا در کشور فراگیر شود و در پی آن استرس و اضطراب شدید جامعه را فرا گیرد.
محمد حاتمی در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به اقدامات روانشناسان و روانپزشکان در مدت 3 ماه گذشته ‌اظهار کرد: این اضطراب و استرس موجب شد نظام روانشناسی کشور با تشکیل ستاد مبارزه با کرونا در استان‌های مختلف، ‌همکاران روانشناس و روانپزشکان خود را برای آرام‌بخشی به سطح جامعه بسیج کند و این افراد ضرورت داشت همه به‌صورت داوطلب این کار را انجام دهند.
وی ادامه داد: خوشبختانه روانشناسان که حدود ۳۰ هزار عضو نظام روانشناسی هستند با کمک نهادها و مؤسسات از طریق فضاهای مجازی و ابزارهای نوین مانند واتس‌آپ، تلفن و سامانه ۴۰۳۰ با حضور ۷۰۰ روانشناس وارد این عرصه شدند و به سؤالات مردم درباره کرونا پاسخگو بودند و سامانه‌هایی که در شهرداری‌ها وجود داشت از طریق بسته‌های آموزشی و رسانه‌ها نیز در کنار مردم قرار گرفت.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود: نخستین بار بود که یک بسیج در میان جامعه روانشناسان و روانپزشکان به‌طور داوطلبانه شکل گرفت، به‌گونه‌ای که پس از اینکه برخی بیماران بهبود می‌یافتند و مرخص می‌شدند، ایجاد گروه‌های داوطلب جهادی در کنار بیماران و خانواده‌های آنان ایجاد می‌شد و حتی کارشناسان سازمان در کنار افرادی که در رابطه با کرونا عزیزان خود را از دست داده بودند، حضور می‌یافتند.
وی ادامه داد: همکاران روانشناس در این مدت با کمک دانشگاه‌های علوم پزشکی، دقیقا در کنار مردم مصیبت‌دیده در جاهای مختلف کشور در کنار مردم قرار می‌گرفتند و خدمات روانشناسی و مشاوره را به این عده از هموطنان ارائه می‌دادند و همچنان این خدمات ادامه دارد.
حاتمی با بیان اینکه برای نخستین‌بار بود که بحث سبک زندگی کرونایی از سوی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مطرح شد، اظهار کرد: در این رابطه معیارها و چگونگی تغییر سبک زندگی قدیم و سبک جدید توسط روانشناسان به هموطنان آموزش داده شد و در نتیجه از ۱۰ فروردین‌ماه تا به امروز با توجه به وجود شرایط غیرعادی و همچنین اضطراب و استرسی که مردم را فرا گرفته بود، جامعه ‌به‌سمت یک آرامش نسبی سوق داده شد و شرایط عادی حکم‌فرما شد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره افزود: به‌دلیل اینکه تعدادی از هموطنان را از دست داده بودیم و این افراد خانواده‌هایی داشتند که درگیر کرونا بودند، در سطحی از جامعه این دسته افراد را به‌عنوان یک انگ اجتماعی طلقی می‌کردند و این مسأله فشاری بر این افراد وارد می‌کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com