1401-05-171401-05-27bool(false) نقش درختان در تغییر دمای شهرها همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 مرداد 1401 - شماره 4386
 
امروز : پنجشنبه ، 27 مرداد 1401

Today : Thu, August 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125072 تاریخ انتشار:  1401-04-31 - 13:14 تعداد بازدید:  209
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نقش درختان در تغییر دمای شهرها

گوناگون


دانشمندان ناسا تمام زمان خود را صرف خیره شدن به آسمان و بررسی ستاره‌ها نمی‌کنند، بلکه آنچه روی زمین درحال وقوع است نیز برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

براساس گزارش ساينس الرت، در يكي از جديد‌ترين مطالعات ناسا به نقش درختان در خنك نگه داشتن شهرها پرداخته شده‌است. درخت‌ها و گياهان علاوه بر ايجاد سايه بر دماي كلي شهر‌ها نيز اثرگذارند، نكته‌اي كه شايد در مهندسي شهر‌سازي و توسعه شهر‌ها كمتر به آن توجه شود.

اين تاثير به واسطه فرايندي به نام تبخير-تعرق ايجاد مي‌شود: درختان در فرايندي مشابه تعرق بدن انسانف، بخار آب را از ميان حفره‌هاي درون برگ‌ها و ساقه‌هايشان در هوا آزاد مي‌كنند. اين فرايندي شناخته شده‌است اما در مطالعه جديد ناسا تاثير اين فرايند بر دماي شهر‌ها در مقايسه با محيط اطراف آن را مورد بررسي قرار داده‌است.

محققان ناسا با استفاده از داده‌هاي ماهواره‌اي و تجهيزات سنجش دما دريافتند مناطق شهري با پوشش 65 درصدي درختان نسبت به مناطقي كه كمتر از 65 درصد پوشش درختي دارند دماي پايين‌تري داشته و در مناطقي با پوشش 35 درصدي ميانگين دماي شهر 1.6 درجه سلسيوس افزايش پيدا مي‌كند.

با درنظر گرفتن اينكه افزايش يك درجه دماي هوا مي‌تواند مصرف انرژي توسط سيستم‌هاي تهويه هوا را تا 20 درصد افزايش دهد، درك تاثير قابل توجه بافت گياهي در مصرف انرژي در شهرها كار چندان دشواري نيست.

در اين مطالعه از داده‌هاي كل ايالات آمريكا استفاده شد و محققان دريافتند بيشترين تفاوت تاثير گياهان در دماي شهر‌ها را مي‌توان در طول روز و زماني كه شدت تابش خورشيد بيشتر است درك كرد و در عين حال تفاوت دما در شهرهاي كوچك نسبت به شهرهاي بزرگ كمتر قابل توجه است.

مناطق شهري به دليل داشتن سطوح جاذب انرژي خورشيدي از قبيل جاده‌ها، ساختمان‌ها و سطوح بتني به جزايري داغ تبديل مي‌شوند كه به گفته ناسا، خيابان‌هاي پردرخت در چنين شهرهايي مي‌تواند بر كاهش دماي آنها تاثيري غيرقابل انكار داشته‌باشد. همچنين در مناطق بياباني، شهري پردرخت مي‌تواند به لطف پوشش سبز و وجود آب دمايي پايين‌تر از محيط در برگيرنده‌اش داشته باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com