1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) نانوايي‌ها هم نان مردم را آجر كرده‌اند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  86158 تاریخ انتشار:  1397-08-13 - 06:00 تعداد بازدید:  62
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نانوايي‌ها هم نان مردم را آجر كرده‌اند

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت
 
 
 عفريت گراني قيمت‌ها اين روزها به شدت به گُرده قشرهاي كم‌درآمد فشار مي‌آورد و سواري مي‌گيرد. به نظر مي‌آيد هيچ چاره‌اي و راهكاري هم براي تعديل قيمت‌ها از سوي هيچ نهاد و مسئولي متصور نيست و روند چاره‌جويي براي مقابله با گراني قيمت كالاهاي پرمصرف توسط مسئولان مربوطه به نحوي است كه مردم با شرايط موجود كنار بيايند و به قول معروف و آن ضرب‌المثل عاميانه كه «آش خالته،  بخوري پاته، نخوري پاته» بايد تحمل كنيم و مديريت منفي يا همان معكوس با قضيه داشته باشيم.
وقتي در چنين شرايطي و در اوج گله‌مندي عام و خاص از گراني‌ها و برخي كمبودها، دولت محترم تصميم مي‌گيرد بسته حمايتي در اختيار قشرهاي كم‌درآمد بگذارد و بحث شارژ مالي 300 هزار توماني براي طبقات ضعيف و حقوق‌بگير جامعه است؛ يعني اينكه براي كاهش قيمت‌ها كاري نمي‌توان انجام داد و فعلاً بايد با بسته‌هاي حمايتي آنهم براي قشرهايي خاص، ساخت و تحمل كرد. اما حرف و موضوع نوشتار امروز ما، مطلب ديگري است! كه هم مي‌تواند با زلزله گراني‌ها ارتباط داشته باشد و هم مي‌تواند خارج از اين موضوع قرار گيرد و خب هرچه كه هست و هر آنچه هم كه نيست، مهم اجحاف به مردم است، شايد هم به نحوي سوء استفاده از شرايط موجود باشد و شايد هم بي‌اعتنايي و بي‌اطلاعي مسئولان امر كه چرا از قدرت خود و از تعهدي كه نسبت به مردم دارند، استفاده خوب به عمل نمي‌آورند.
موضوع اين است كه گراني و كمبود و نبود و هرچه كه هست به نحوي قابل تحمل است، اگرچه اجبار باشد! اما كم‌فروشي و تخلف و ظلم مضاعف به مردم در چنين شرايطي اصلاً قابل تحمل نيست، كه گناه آن هم مستقيماً به گردن دست‌اندركاران مربوطه است. 
چند شب پيش يكي از همسايگان محل ما كه مرا مي‌شناسد و مي‌داند قلم به دست هستم، يك عدد نان سنگك به دست گرفته و به در خانه ما مراجعه كرده است. ابتدا تصور كردم همسايه عزيز ما،‌ نان سنگك نذر كرده است و قصد دارد نذري‌اش را اد كند. يك جورايي هم به دلم نشست كه كاش چيز ديگري از خدا خواسته بوديم! اما نه منظور بچه محل ما اين بود كه «فلاني شما كه خبرنگار هستي، چرا نمي‌نويسي نانوايي‌ها به جاي يك نان سنگك كامل، نصف سنگك به دست مشتري مي‌دهند؟» گفتم: «اين نان كه دست نخورده است و به نظر مي‌آيد يك  عدد كامل باشد»، پاسخ داد كه «بله، اما وزن و قدوقواره‌اش نصف سنگك‌هاي معمولي است». خوب كه دقت كردم و سبك و سنگين شد، متوجه شدم حرف درستي مي‌زند و نان سنگك كذايي ما اصلاً در فرم متعارف نيست. گفتم: «برخي كبابي‌ها كه نان داغ و كباب داغ مي‌فروشند، از نان‌هاي اين اندازه‌اي استفاده مي‌كنند». پاسخ داد كه «نخير عزيزم اين نان سنگك را غروب روز يكشنبه 6 آبان‌ماه از نانوايي سر گذر همدان خريده‌ام.» انصافاً كه تعجب‌آور بود، چون اين روزها نه خبري از افزايش قيمت نان در همدان روي خروجي رسانه‌ها داشته‌ايم و نه خبري از كم شدن و نصف شدن چونه نان در نانوايي‌ها و بنابراين نتيجه مي‌گيريم كه برخي نانواي‌ها خودسرانه اقدام به كوچك‌پزي مي‌كنند و خلق‌ا... هم كه گناهي ندارند سر هر موضوعي با فروشنده و كاسب و توزيع‌كننده بحث و جدل و مشاجره كنند كه چرا گران است؟ و چرا كم است؟ و چرا تقلبي!؟
اين معنا به عهده مسئولان محترم شوراي آرد و نان است كه زحمت بكشند و در كنار انبوه كار و گرفتاري و جلسه! و رونق آبدارخانه اداره! يك سري هم به حوزه مأموريت خود بزنند و اگر شده به طور محرمانه وضعيت نانوايي‌ها را بررسي كنند و اجازه ندهند بيش از اين مردم به زمين و زمان و دولت بدبين شوند.
اين درست كه برخي نانوايي‌ها به اصطلاح پخت آزاد دارند و آرد آزاد تهيه مي‌كنند، اما مفهومش اين نيبست كه هر كاري دلشان مي‌خواهد انجام دهند و مشتري هم حق اعتراض نداشته باشد؛ چراكه همان آرد آزاد و پخت آزاد هم قاعده و قانون دارد و نبايد مسئولان اجازه دهند كه هر مسأله كوچك و يا بزرگ به چماق تكفير تبديل شود!!! البته قيمت انواع نان فانتزي از ماه‌هاي گذشته گران شده است و هم‌ اينكه قيمت هر قرص نان باگت يك لقمه‌اي در همدان حدود 500 تومان ناقابل است!!!
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com