اعتماد به دولت را خدشه‌دار نکنیم همدان پیام
 
 
شنبه - 8 آذر 1399 - شماره 3910
 
امروز : يكشنبه ، 9 آذر 1399

Today : Sun, November 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  113538 تاریخ انتشار:  1399-08-29 - 13:44 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ضرورت افزایش دانش سرمایه‌گذاری در کشور
اعتماد به دولت را خدشه‌دار نکنیم

اقتصادی

 بهمن‌ماه سال گذشته تب بازار بورس در کشور بسیار بالا گرفت و سرمایه‌گذاری در آن طرفداران بسیاری پیدا کرد تا جایی که تقریباً در بیشتر محافل و مجامع، صحبت از سیگنال‌های بورس بود و از بورس بازهای قدیمی تا تازه‌واردهایی که برای کسب سودهای بالا وارد این بازار شده‌اند، همه و همه درگیر شاخص بورس ایران شدند.
این استقبال به‌حدی شد که بسیاری از مردم بدون داشتن دانش و آگاهی از بورس حتی زندگی خودشان را فروختند و برای کسب درآمد بالا وارد بازار بورس شدند، غافل از اینکه بدون داشتن حداقل دانش لازم از بازار بورس احتمال از دست دادن همان اندک سرمایه نیز بسیار زیاد است.
متأسفانه از سوی دیگر دولت هم به‌صورت جدی از بورس حمایت کرد و چشمان را بر روی حبابی بودن بازار بست و داستان تا جایی پیش رفت که قیمت بیشتر سهام بازار بورس افزایش پیدا کرد؛ در همین گیرودار زمزمه‌هایی شنیده می‌شد که احتمال ریزش ناگهانی شاخص را دور از ذهن نمی‌برد؛ به‌ هرحال چندی نگذشت که به یکباره شاخص کل روند نزولی به‌خود گرفت و درحالی‌که تا 2 میلیون و صد واحد بالا رفته بود در مسیر سراشیبی افتاد و همین اتفاق سبب شدن تا سهامداران در صف فروش سهم قرار گیرند و صف‌ها در فروش قفل شود.
کمی دقیق که می‌شویم دلایل متعددی برای حال و روز این روزهای بورس ایران متحمل است. کارشناس مسائل اقتصادی و مالی بورس استان همدان در اين‌باره با بیان اینکه با سیاست‌های پولی و مالی منطقی و راهبردی و اقتصادی می‌توانیم از بحران بازار بورس خارج شویم، به بازار گفت: ریسک سرمایه‌گذاری ماهیت اصلی این بازار است.
امین بهرامی افزود: سهامداران باید پیش از ورود به بازار بورس روند کاری بازار را مطالعه کنند و آگاهی کامل از نوسانات در این بازار داشته باشند و به‌واسطه هیجان وارد این بازار نشوند.
مدیر مجموعه کافه سرمایه در همدان گفت: رشد غیراصولی بازار سرمایه همیشه موجب ضرر به سهامداران خرد می‌شود درحالی‌که حرفه‌ای‌ها به موقع از بازار خارج شده و مانع از ضرر و زیان احتمالی خود خواهند شد.
وی افزود: زمانی که ورود پول به بازار سرمایه افزایش می‌یابد قیمت‌ها صعودی می‌شود اما متأسفانه سهامداران دقت نمی‌کنند که قیمت سهم موردنظر برای خرید ارزنده است یا خیر و همچنین در زمان فروش هم نسبت به قیمت واقعی سهم دقت نمی‌کنند و با نرخ بسیار پایین‌تر از ارزش ذاتی سهام اقدام به فروش سهام خود می‌کنند.
این کارشناس اقتصادی بازار بورس با بیان اینکه برخی افراد علت ریزش بورس را مداخله دولت در این بازار می‌دانند و برخی دیگر از دولت می‌خواهند با مداخله حمایتی در این بازار، از زیان بیشتر سهام‌داران خرد جلوگیری کند، گفت: مردم باید بدانند که ما پیش‌تر هم با بحران‌هایی در این بازار مواجه شده‌ایم اما افرادی که در این بحران‌ها پایدار ماندند برنده شدند هرچند که این کار ریسک را بالا برده اما به هرحال بازدهی هم بالا رفته اما باید مقداری پایداری بیشتری داشت زیرا بحران به هرحال باید رفع شود.
وی به سهامداران بورس توصیه کرد: سهامداران برای جلوگیری بیشتر زیان مالی؛ علم خود را در زمینه بازار بورس بالا ببرند؛ زیرا باقی ماندن در این بازار بدون دانش و تخصص لازم موجب ضرر بیشتر آنها می‌شود و حتی اگر فرصت شرکت در کلاس‌های حضوری را ندارند از ظرفیت ایجادشده در برگزاری کلاس‌های آنلاین بورس غافل نشوند.
مدیر دفتر تالار بورس منطقه‌ای همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه بازار بورس دارای استرس و هیجان بسیار است، گفت: نکته مهم برای ورود به بازار بورس دانش افراد است و بر همین اساس به‌دلیل نوسانات این بازار افراد باید حتماً سرمایه مازاد خود را وارد بازار بورس کنند.
این کارشناس بورس استان همدان ادامه داد: استفاده دولت از ظرفیت بورس برای افزایش واگذاری‌ها را می‌توان به مداخله مثبت دولت در این بازار تعبیر کرد با این‌حال به نظر می‌رسد دولت از این فرصت به‌خوبی استفاده نکرد درحالی‌که امکان بهره‌برداری‌های بیشتر از فرصت بازار سرمایه برای دولت وجود داشته است.
زرینی درباره نقش سهام عدالت در روند ریزشی بازار بورس نیز گفت: به‌نظر می‌رسد سیاستگذار از آزادسازی سهام عدالت 2 هدف عمده را دنبال می‌کرده است؛ هدف اصلی کمک به معیشت خانوارها و هدف فرعی نیز ایجاد تعادل نسبی در بازار سرمایه در شرایطی که سمت تقاضا عطش بسیار بالایی داشته است.
وی با توجه به اینکه بیشتر سهامداران سهام عدالت افراد کم‌درآمد جامعه هستند، گفت: بازار بورس یک دفعه با صف زیاد فروش سهامداران روبه‌رو شد که متأسفانه این تصمیم عواقب تورمی را به‌دنبال داشت.
وی عنوان کرد: تا زمانی که این سیاست‌ها به‌صورت شفاف و منطقی روشن و اعلام نشود، بورس از حالت بحرانی فعلی بیرون نخواهد آمد.
زرینی با اشاره به اینکه امیدواریم هرچه زودتر جلوی این بحران گرفته شود، گفت: مسئولان با اتخاذ تدابیر مناسب اجازه ندهند بیشتر از این روند نزولی شاخص‌ها نگران‌کننده شود و امیدواریم شاهد بازگشت رونق به بازار سهام باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com