وداع با پيرمردهاي دولت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 تير 1398 - شماره 3523
 
امروز : جمعه ، 28 تير 1398

Today : Thu, July 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84565 تاریخ انتشار:  1397-05-08 - 00:06 تعداد بازدید:  179
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قانون بازنشسته‌ها اجرايي مي‌شود؟
وداع با پيرمردهاي دولت

گزارش


در استان همدان ليستي از مديران و استانداران در فضاي مجازي منتشر شده که گمانه‌زني‌ها را بيشتر کرده است.
امير خجسته، نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي به همدان‌پيام گفت: در همدان چند نفر از مديران از سن بازنشستگي گذشته و با اجراي اين قانون از سمت‌هاي دولتي كنار گذاشته مي‌شوند که در زمان مناسب نام آنها اعلام مي‌شود و پس از برکناري در صورت امکان در اتاق‌هاي فكر و مخصوصاً براي مديرپروري استفاده خواهند شد. برخي‌ها هم معتقدند که تغيير در استان احتمالاً به يک نفر از مديران منتهي مي‌شود.
بر اساس شواهد موجود بيش از 10 نفر از مديران استان در سن بازنشستگي قرار دارند و تا 2 ماه آينده بايد برکنار شوند.
آنطور که بهروز نعمتي نماينده تهران اعلام کرده: در صورت اجراي قانون تصويب شده در مجلس، هر مدير بازنشسته‌اي که بخواهد مقاومت کند و به کارش ادامه دهد به دادگاه معرفي خواهد شد.
 تناقض در آمار
طبق اعلام رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور ۱۱۰ مدیر بازنشسته در بدنه دولت مشغول به کار هستند که ۱۵ نفر از آنها استانداری‌ها را بر عهده دارند و آمار 1700 نفر مدیر بازنشسته از اساس اشتباه است.
جمشید انصاری با بیان این که ما در کشور حدود 1000 نفر مقامات داریم، افزود: درباره بازنشسته‌های دولتی الان 15 استاندار و 14 معاون استاندار بازنشسته داریم که با این حساب در مجموع تعداد بازنشسته‌های دولتی 110 نفر هستند که حدود 12 درصد از میزان مقامات را شامل می‌شود.
 مجلس يک‌بار کوتاه آمد
زمانی که دولت تدبیرکابینه خود را به مجلس معرفی کرد موضوع کهولت سن اعضای کابینه و بالا بودن سن وزرا مورد توجه قرار گرفت. بر اساس آنچه که گزارش شده است، میانگین سنی کابینه دولت روحانی 59 سال می‌باشد که با توجه به قوانین خدمات کشوری اکثر اعضای کابینه بازنشسته می‌باشند. اما وجود تبصره استثنایی برای وزرا، مجلس از این موضوع علی‌رغم انتقاد به پیری مدیران چشم‌پوشی کرد و این موضوع منجر به انتصابات افراد سالخورده در سطوح مدیران ارشد استانی و مدیران کل در استان‌ها شد.
بر اساس آمار اعلام شده 15 استاندار در سطح کشور دارای سن بالای 60 سال بوده و تقریباً 80 درصد استانداران 31 استان کشور سوابق خدمتی خود را پر کرده‌اند. اگر نگاهی به لیست مدیران ارشد استان‌ها انداخته شود، استان یزد با سن بالای 69 سال پیرترین استاندار را دارد و بوشهر با 40 سال سن استاندار، جوان‌ترین مدیریت ارشد استانی را در دولت دوازدهم تجربه می‌کند. بر اساس این جدول استاندار همدان جزو 3 استاندار با سن بالای 65 سال می‌باشد که 7 سال بیش از میانگین سنی استانداران کشور (58 سال) است که در زمان تغییر استانداران این زیادی سن یکی از دلایل فشار برخی نماینده‌ها و سیاسیون برای تغییر وی بود.
 اصل قانون
قانون ممنوعيت بکارگيري بازنشستگان با ۱۹۴ رای موافق  36 مخالف و 2رای ممتنع از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید، تنها اجازه بکارگیری بازنشستگان بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل روسای سه قوه،‌ معاون اول رییس جمهور،‌ نواب رییس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رییس جمهور هستند را می‌دهد و مشمولان بندهای د و ه را که شامل استانداران و معاونان استانداران همتراز سفرا و معاونان وزرا هستند را از قانون حذف کردند. براساس تبصره یک ماده واحده این طرح به کارگیری بازنشستگان در سمتهای مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهر ۱۳۸۶ و همچنین به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح با تدابیر فرماندهی معظم کل قوا صرفا در دستگاه متبوع خود مجاز است. به کارگیری بازنشستگان در وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز است.
دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری، جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.
با اين حال دولت 60روز پس از تصويب قانون در شوراي نگهبان فرصت دارد تا نسبت به برکناري اين مديران اقدام کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com