بازی یا جدی!؟ همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119678 تاریخ انتشار:  1400-06-25 - 08:31 تعداد بازدید:  94
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازی یا جدی!؟

یادداشت

 1-  استاندار، بالاترین مقام اجرایی و نماینده عالی دولت در استان است. این جایگاه، استاندار را با اختیارات و مسئولیت‌های فراوان نشان می‌دهد.
مسئولیت‌هایی که هر کدام برشی استانی از مسئولیت‌های رئیس‌جمهور بوده و  استاندار در قبال اختیاراتی که دارد در برابر آنها باید پاسخگو باشد.

۲- استاندار به تعبیر بسیاری، رئیس‌جمهور استان است، به این معنی استاندار شأنی حاکمیتی و به نمایندگی از دولت برای پیگیری وعده‌ها و سیاست‌های دولتی که مردم به آن رأی داده‌اند، دارد.
با این تعریف، استاندار در قبال عملکرد تمامی مدیران در استان مسئولیت داشته و باید گروه مدیریتی هماهنگ و کاربلد در استان تشکیل و بر کار آنها نظارت کند.

۳- استانداران همدان پس از انقلاب به خوبی تفاوت استاندار خوب با استاندار بد را نشان داده و مردم را به این نتیجه رسانده‌اند که همواره استانداری تحول‌گرا و  توسعه‌گرا را مطالبه کنند.
اینکه مردم وقتی نام استانداری از قبلی‌ها می‌آید، اکثریت کاربلدی و خدمت او در استان را تأیید می‌کنند یا با آمدن نام دیگری رو ترش کرده و از کم‌کاری‌‌های وی سخن می‌گویند، نتیجه همین مقایسه و مطالبه استاندار کاربلد و اهل خدمت است.

۴- همدان استاندارانی داشته که پس از گذشت سال‌ها هنوز مردم از کارها و اقدامات آنها به نیکی یاد می‌کنند.
استاندارانی نیز بوده‌اند که استان را با تفرجگاه  اشتباه گرفته و در استان به دنبال مال‌اندوزی و تفریح خانوادگی و هدر دادن منابع استان با نابلدی کارها رفته‌اند.

۵- دولت سیزدهم رویکرد مناسبی تا به اینجا در انتصاب استانداران داشته است.
انتصاب استاندار پس از بررسی دقیق شرایط استان‌ توسط رئیس‌جمهور و هیأت همراه در 2 سفر استانی انجام شده و انتصاب سومین استاندار با این شیوه در راه است.
در واقع رئیس‌جمهور خود در متن و جریان اصلی تغییر استاندار با دریافت شرایط استان‌ها از طریق روش مستقیم سفر و دیدار با مردم و بازدید امکانات و نیازها تا به اینجای کار بوده است.

۶- ممکن است این شیوه تغییر کند، اما تا به اینجای کار نتایج خوبی داشته و نشان داده که دولت با آگاهی از شرایط استان‌ها بهترین گزینه را که بتواند این شرایط را به نفع مردم تفسیر کرده و تغییر دهد را برای استانداری انتخاب می‌کند.
نکته دیگر این است که دولت در 2 استان مرزی و با مشکلات امنیتی مشخص از انتصاب استاندار با سابقه نظامی خودداری کرده و برخلاف برداشت‌های اولیه که چون وزیر کشور سابقه نظامی دارد، اولویت انتصاب استانداران نیز با نظامی‌ها خواهد بود، عمل کرده است.
روشن است وقتی دولت در استان‌هایی که احساس می‌شد استانداری آنها را به استانداری با سابقه نظامی بدهد، اینگونه عمل نکرده در استان‌هایی مانند همدان نیز که بر اساس آمار و اخبار اعلام شده دارای هیچ مشکل امنیتی نیست، انتظار عملکرد متفاوت از دولت، نخواهد بود البته این سخن به معنی رد شایستگی نظامیان نیست که در شایستگی آنها هیچ بحثی نیست.

۷- انتصاب استاندار یک موضوع کاملاً جدی است، زیرا بخش زیادی از آینده 2 میلیون نفر مردم استان به تحرکات و فعالیت‌های اجرایی فردی بستگی دارد که با انتخاب دولت، استاندار همدان، خوانده خواهد شد.
پس اینکه افرادی این حرکت و روند جدی را با بازی سیاسی اشتباه گرفته و به آن به عنوان یک انتصاب ساده که می‌تواند منافع آنها را تأمین کند، نگاه می‌کنند و در این راستا حرکت کرده و برای برد در این بازی تلاش می‌کنند ، منافع مردم را در نظر نگرفته و  به بیراهه رفته‌اند.
با این‌حال با توجه به روند خوبی که دولت در انتصابات دارد و انتصاب استانداران را از استان‌ها کمتر برخوردار و بیشتر نیازمند توسعه، آغاز کرده، امید آن می‌رود که با شناخت کامل و علاقه‌ای که رئیس‌جمهور به استان همدان دارد، استانداری شایسته و خادم به معنی واقعی، تحول‌گرا، توسعه‌طلب و پاکدست برای استان انتخاب شود تا بتواند گروه مدیریتی هماهنگی در استان ایجاد و همدان را در دولت سیزدهم متحول کرده و به توسعه و تعالی برساند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com