نيايد روزي كه گوييم، خودم كردم كه لعنت بر خودم باد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 خرداد 1398 - شماره 3498
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Tue, June 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84426 تاریخ انتشار:  1397-03-12 - 05:45 تعداد بازدید:  126
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نيايد روزي كه گوييم، خودم كردم كه لعنت بر خودم باد

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

اقتصادی

موضوع حمايت عمومي از توليد و كالاي ايراني در سال جديد بيشتر از هر زماني مورد توجه و همدلي و همراهي هموطنان واقع است و در همين راستا رسانه‌ها در تمام حوزه‌هاي نوشتاري، ديداري و شنيداري بخش‌هايي از برنامه و گزارش‌هاي اقتصادي خود را به اين مهم اختصاص داده‌اند كه واقعاً جاي تقدير دارد و به هر ايراني حس غرور و وطن‌پرستي مي‌دهد.
وقتي با تمام وجودمان و در عمق ضمير خويش مي‌انديشيم، نتيجه مي‌گيريم چه كار عبث و بيهوده‌اي است كه انسان از روي ناخودآگاهي و خودباختگي ژست استفاده از كالاي خارجي بگيرد و آن وقت كارخانجات و كارگاه‌هاي بزرگ و كوچك وطني به علت روي دست ماندن اجناسشان، يكي پس از ديگري ورشكسته شوند و هر روز به خيل بيكاران كشور اضافه شود. همين كشور تركيه كه بيشترين بازار پوشاك و كفش و اقلام بهداشتي و آرايشي و... و... و... ما را بهتر است بگوييم قبضه كرده بود، به هيچ بازرگان و فعال اقتصادي خود اجازه نمي‌دهد كالاي خارجي وارد كشورشان كنند. حدود 30 سال پيش كه اين نگارنده در مأموريت چند روزه‌اي خبري در كشور تركيه بسر مي‌بردم، به شدت از حس ناسيوناليستي و تعصب قشرهاي غالب مردم تركيه نسبت به توليدات و داشته‌هاي خود متأثر شدم و دريافتم كه اغلب كالاهاي پرمصرف و حتي غيرضروري آنها ساخت خودشان است و از انواع و اقسام اسباب‌بازي و پوشاك و كيف و كفش و شيرين‌جات گرفته تا شوينده‌ها و توليدات بهداشتي خود را علاوه بر تأمين مصرف داخلي به بسياري از كشورهاي منطقه صادر مي‌كنند.
در بسياري از مأموريت‌هاي مشابه در منطقه به اين نكته مهم نيز رسيدم كه كشورهاي توسعه‌يافته و در حال توسعه كالاهاي خود را از همان مبدأ و استارت اوليه با هدف بازريابي جهاني توليد مي‌كنند. در اين كشورها صاحبان كارخانه، كارگران و بيشتر از همه طراحان و صاحبان سرمايه و طرح‌هاي بزرگ، انگيزه و افكار رقابتي در سر مي‌پرورانند و به‌‌گونه‌اي مي‌سازند و توليد مي‌كنند كه كالاهايشان قابل رقابت در بازارهاي جهاني باشد و در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي حرف اول را بزنند.
در چنين شرايطي چرخه توليد و اقتصاد و سرمايه‌گذاري و بازرگاني در كشور خودمان در دهه‌هاي گذشته خلاف جريان‌هاي شديد رقابتي در بازارهاي جهاني بود به نحوي كه برخي صادركننده‌هاي ما براي سودجويي و دستيابي به منافع غيراصولي در بازارهاي جهاني نيز كم‌فروشي و بدفروشي مي‌كردند.
در اين خصوص از يك تاجر و واردكننده افغان شنيدم كه مي‌گفت: فلاني از دست صادركننده‌هاي شما چكار كنيم كه كم‌فروشي مي‌كنند يا مواد غذايي فاسد و تاريخ گذشته تحويل ما مي‌دهند. خوشبختانه در شرايط كنوني و پس از ضربه‌هاي سنگيني كه از نابلدي‌هاي خود در بازارهاي جهاني تحمل كرده‌ايم، هم‌اينك به اين بينش صحيح و سازنده توليدي و صادراتي رسيده‌ايم كه سود بيشتر و منفعت پايدار در توليد رقابت و پايبندي به اصول بازارهاي جهاني است. امروز خود توليدكننده‌هاي ما خوب مي‌دانند، اولين حمايت‌كننده از توليد داخلي، خود آنان هستند و از سويي مردم فهيم خودمان هم به اين باور رسيده‌اند كه استفاده از كالاي خارجي و خروج ارز از كشور ضربه‌هاي چند سويه و مضاعف بر پيكر اقتصاد داخلي وارد مي‌كند؛ چون با استفاده از كالاي خارجي هم كارخانجات خود را ورشكسته مي‌كنيم، هم كارگران بسياري را بيكار مي‌كنيم تا وبال گردن جامعه شوند و هم پول و سرمايه و پشتوانه ارزي كشور خود را دو دستي به رقباي خود در كشورهاي خارجي مي‌سپاريم تا لگدهاي محكم‌تري بر بدنه توليد و اقتصاد ايراني وارد سازند و خودشان روز به روز چاق‌تر و فربه‌تر شوند و ملت بزرگ ما را به استهزا بگيرند و كوچك بشمارند.
واردات كالاي خارجي و تضعيف پايه‌هاي توليد و اقتصاد داخلي، واقعاً يك چوب دو سر ... است كه بر سر خود مي‌زنيم. اما بازهم بايد گفت جلوي ضرر را از هر كجا بگيري، فايده است و نيايد روزي كه گوييم، خودم كردم كه لعنت بر خودم باد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com