تایید آژانس و ماجراجویی انگلستان همدان پیام
 
 
دوشنبه - 22 مهر 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 23 مهر 1398

Today : Tue, October 15, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  96050 تاریخ انتشار:  1398-04-19 - 08:52 تعداد بازدید:  92
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تایید آژانس و ماجراجویی انگلستان

نویسنده : مهدی آقایانی

تحلیل


 یکشنبه 16 تیرماه بود که جمهوری‌اسلامی ایران در یک نشست خبری عنوان کرد با توجه به فرصت‌‌های 60 روزه داده شده به اتحادیه اروپا، این کشورها به تعهدات خود عمل نکرده و طبق زمان‌بندی اعلام شده گام دوم در کاهش تعهدات به توافق‌نامه برجام را برخواهیم داشت.
در این جلسه تأکید شد که در گام دوم دیگر غنی‌سازی ایران، در سطح 67/3 باقی نخواهد ماند و عنوان شد که روز بعد از این نشست، بازرسان آژانس انرژی بین‌المللی تأیید خواهند کرد که ایران از این سطح عبور کرده است.
در همین ارتباط، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، طی یک اعلامیه عبور ایران از سطح غنی‌سازی اورانیوم 67/3 درصد را تأیید کرد، به‌گزارش رویترز، دبیر کل این آژانس روز گذشته به‌اطلاع شورای حکام رسانید، جمهوری‌اسلامی ایران سطح غنی‌سازی خود را افزایش داده است. در جریان این موضوع، سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز دوشنبه اظهار داشت: ایران از مرز 5/4 درصد غنی‌سازی اورانیوم گذشته است و با توجه به این سطح از غنی‌سازی، ایران قادر خواهد بود سوخت نیروگاهی خود را تأمین کند.
همان‌طور‌که از طرف مقامات جمهوری‌اسلامی ایران گفته شد، ایران در گام نخست از مرز 300کیلوگرم اورانیوم گذشت و پس از بازه زمانی 60 روزه، در گام دوم با توجه به عمل نکردن اعضای برجام به تعهداتشان، غنی‌سازی اورانیوم را از سطح 67/3 به 5/4 درصد رساند. حال در گام سوم پس از فرصت 60 روزه، به‌گفته بهروز کمالوندی ایران با افزایش تعداد سانتریفیوژها،‌ غنی‌سازی 20درصد را آغاز خواهد کرد که به‌نظر وی بالا بردن سطح غنی‌سازی‌، یکی از گزینه‌ها در گام سوم می‌باشد. همچنین سخنگوی وزارت‌خارجه کشورمان در مورد گام سوم ایران پس از 60 روز عنوان کرد: گام سوم را محکم‌تر برخواهیم داشت، عباس موسوی ادامه داد: اگر کشورهای اروپایی به وعده‌های خود عمل نکنند، واکنش ایران در گام بعد محکم‌تر خواهد بود.
لازم است در این‌جا به خبر توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلستان در تنگه جبل‌الطارق اشاره‌ای کنیم. با توجه به این‌که انگلستان یکی از اعضای مهم برجام تلقی می‌شود و همواره بر تداوم برجام تاکید داشته است، اما پنج‌شنبه هفته گذشته یک کشتی سوپر تانکر که حامل دو میلیون بشکه نفت ایران در حال حرکت در آب‌های آزاد بود، در تنگه جبل‌الطارق توسط نیروهای دریایی انگلستان توقیف شد. انگلستان مدعی شد این نفتکش، حامل نفت برای کشور سوریه بوده است و به‌همین دلیل با توجه به تحریم‌های اتحادیه اروپا ضد سوریه این نفتکش را متوقف کرده است. در جریان این موضوع مقامات ایران نسبت به این جریان واکنش نشان دادند. سخنگوی وزارت‌خارجه گفت: دو بار سفیر انگلستان را احضار کردیم. موسوی در مورد حمل نفت ایران به سوریه عنوان کرد: مقصد این نفتکش سوریه نبوده است و درواقع هیچ‌کدام از بنادر سوریه چنین گنجایشی برای پهلوگیری ندارند.
 همچنین وزیر دفاع ایران درباره توقیف نفتکش حامل سوخت ایران توسط نیروی دریایی ارتش انگلستان گفت: این نوع راه‌زنی دریایی را بی‌پاسخ نخواهیم گذاشت. امیر حاتمی افزود: این اقدام یک نوع راه‌زنی دریایی است.
 به‌دنبال آن رئیس ستاد‌کل نیروهای‌مسلح نیز در این‌باره گفت: این موضوع بدون پاسخ نخواهد ماند. محمد باقری عنوان کرد: در زمان و مکان مناسب پاسخ این اقدام را خواهیم داد.در همین ارتباط چند منبع آگاه مدعی شدند که یک نفتکش بریتیش پترولیوم از ترس این‌که در یک اقدام تلافی‌جویانه توسط ایران متوقف شود، حرکت در خلیج‌فارس را متوقف کرده است. به‌گزارش بلومبرگ، این نفتکش قرار بوده که از کشور عراق در بندر بصره نفت خام بارگیری کند، اما از بیم متوقف شدن توسط ایران در آب‌های ساحل عربستان لنگر انداخته است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com