1397-10-201397-10-30bool(false) 1397-10-201397-10-30bool(false) لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس مصوب شد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 30 دي 1397 - شماره 3392
 
امروز : يكشنبه ، 30 دي 1397

Today : Sun, January 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  83429 تاریخ انتشار:  1396-10-11 - 05:45 تعداد بازدید:  262
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس مصوب شد

اجتماعی

 بالاخره پس از کش‌وقوس‌های فراوان لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس مصوب شد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تصویب کلیات و جزئیات لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس، به تشریح مهمترین جزئیات آن پرداخت.
انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در تهیه لایحه حمایت از حقوق معلولان برای نخستین‌بار از خود جامعه هدف نظرسنجی شده و این کار با همکاری آنان انجام شده است، گفت: تشکل‌های حامی حقوق معلولان در ابعاد مختلف به اصلاح قانون پیشین پرداختند و آن را بار دیگر مورد بازبینی قرار دادند.
لایحه جدید در ۱۰ فصل و ۳۵ ماده به تصویب رسیده است؛ چراکه علی‌رغم بهبود نسبی و قابل ملاحظه در آسایش و آرامش، ارتقاي سطح خدمات حمایتی و توانبخشی افراد معلول، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۱۳۸۳ نتوانسته است انتظارات و توقعات میلیون‏ها نفر از شهروندان دارای معلولیت را برآورده کند.
 تکلیف تمامی دستگاه‌ها برای مناسب‌سازی فضای تحرک و تردد معلولان
■ جریمه نقدی و انفصال از خدمات دولتی و مقام در انتظار متخلفان
وی با اشاره به بحث تردد و دسترس‌پذیر کردن مکان‌های عمومی شهر و تحرک معلولان، گفت: منظور از دسترس پذیری اقداماتی است که با هدف ایجاد محیط بدون مانع جهت مشارکت افراد معلول در همه حوزه‏‌های زندگی و فراهم آوردن فرصت برابر برای آنها در برخورداری از امکانات زندگی اجتماعی، همانند سایر افراد، انجام می‌‏شود.
این دسترسی‌ها شامل سیستم حمل‌ونقل، محیط فیزیکی، اطلاعات، آموزش‌وپرورش، تکنولوژی، اشتغال، منابع مناسب ارتباطی و رسانه‏‌ها هستند. در لایحه مصوب جدید و در صورت ابلاغ آن، همه دستگاه‌ها مکلف شدند که معابر و خصوصا مکان‌هایی که متعلق به معلولان است را مناسب‌سازی کنند و فضا را برای تحرک و تردد معلولان آماده کنند.
استفاده از سامانه‌های حمل‌ونقل ریلی و اتوبوسرانی درون‌شهری برای معلولان شدید رایگان می‌شود.
 بلیت هواپیما همچنان نیم‌بها شد
بندپی همچنین با اشاره به پیش‌بینی استفاده افراد دارای معلولیت‏های شدید از سامانه‏‌های حمل‌ونقل ریلی و اتوبوسرانی درون‌شهری دولتی و عمومی به صورت رایگان و استفاده این افراد از سامانه‌‏های برون‏شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی غیردولتی به شکل نیم‌بها، تصریح کرد: با اجرایی شدن قانون جدید حمایت از حقوق معلولان، شهرداری‏‌ها مکلفند جهت امکان تردد افراد دارای معلولیت‏های شدید، سامانه‌های حمل‌ونقل ویژه افراد دارای معلولیت را با تجهیز ناوگان خودروهای مناسب‌‏سازی شده ایجاد کنند.
 ارائه خدمات توان‌بخشی توسط بیمه سلامت
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در صورت اجرای قانون مذکور مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به‌گونه‌ای تأمین نماید که علاوه بر تأمین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد، افزود: همچنین این سازمان مکلف است با هدف حمایت از نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیازمند و افراد دچار معلولیت‏های چندگانه نیازمند در خانواده، پس از ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‏‌ای به خانواده‌‏ها نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام نماید و یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را از طریق مراکز وابسته به خود یا حمایت از مراکز بخش غیردولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه و تشکل‌های مردم‌نهاد) ارائه کند.
استفاده رایگان افراد معلول از خدمات ورزشی و آموزش عالی دولتی
بندپی در ادامه با اشاره به پیش‌بینی استفاده رایگان افراد دارای معلولیت از مراکز، تأسیسات و خدمات ورزشی دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌‏های کشور در صورت ابلاغ قانون حمایت از معلولان گفت: افراد معلول نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می‏‌توانند با معرفی سازمان از آموزش عالی رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه‏‌های آموزش‌وپرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه‏های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی بهره‌مند شوند.
 اختصاص سهمیه 30 درصدی اشتغال معلولان در مشاغل دفتری
■ استخدام 3 درصدی معلولان در سازمان‌های دولتی
وی با اشاره به اینکه دولت مکلف است جهت ایجاد فرصت‏‌های شغلی برای افراد دارای معلولیت تسهیلات فراهم کند، ادامه داد: بسته‌های جامع حمایتی در خصوص اشتغال معلولان پیش‌بینی شده است. برای مثال مقرر شده تا حداقل 30 درصد از پست‌های سازمانی تلفنچی (‌اپراتور تلفن) دستگاه‌ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم‌بینا و افراد دارای معلولیت ‌جسمی، حرکتی اختصاص یابد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اهمیت ارتقای کارآیی معلولان و پیش‌بینی شدن چند ماده در این خصوص افزود: بدین ترتیب کارفرمایانی که در مراکز کسب‌وکار خود، افراد دارای معلولیت جویای کار را در اجرای ماده 11 این قانون استخدام نمایند، از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی در قبال افراد دارای معلولیت جذب شده معافند.
 تسهیلات ارزان قیمت مسکن برای زوج‌های معلول و خانواده‌های دارای چند معلول
بندپی با اشاره به مواد مربوط به تأمین مسکن معلولان که در لایحه جدید حمایت از حقوق معلولان در مجلس تصویب شده است، اظهار کرد: بر اساس این قانون وزارت راه‌وشهرسازی و سایر دستگاه‌های مرتبط مکلفند متناسب با ارایه تسهیلات ارزان قیمت و سایر اقدامات حمایتی از سازندگان واحدهای مسکونی مثلا انبوه ‏سازان، تعاونی‌ها و بخش خصوصی، حداقل 10 درصد واحدهای مسکونی با کیفیت و مناسب‏‌سازی شده به افراد معلول فاقد مسکن، با اولویت زوج‌‏های دارای معلولیت و خانواده‏‌های دارای چند معلول، به صورت ارزان‌‏قیمت اختصاص دهند.
رئیس سازمان بهزیستی در ادامه افزود: سازمان ملی زمین و مسکن نیز مکلف است زمین مورد نیاز احداث واحدهای مسکونی افراد دارای معلولیت فاقد مسکن را با دسترسی مناسب به صورت اجاره بلندمدت 99 ساله تأمین و برای یکبار در اختیار افراد مذکور و یا تعاونی‏‌ها و مؤسسات خیریه‏ مسکن‏‌ساز مورد تأیید سازمان، قرار دهد. همچنین افراد معلول از پرداخت هزینه‏‌های صدور پروانه ساختمانی، آماده‏‌سازی زمین، عوارض نوسازی و هم‏چنین حق انشعابات آب، برق، گاز و دفع فاضلاب منطبق با الگوی مسکن مصوب معاف هستند.
■ پرداخت حداقل دستمزد برای معلولان شدید و خیلی شدید
■ کاهش ساعت کار روزانه شاغلین دارای معلول در خانه
■ ساعت کاری معلولان 10 ساعت در هفته کاهش می‌یابد
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه مهمترین بخش از لایحه مصوب حمایت از معلولان را پرداخت حداقل دستمزد برای معلولان شدید و خیلی شدید دانست و اظهار کرد: دولت مکلف است کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سالانه را پیش‌بینی کند. همچینین بانوان کارمند دارای همسر یا فرزند معلول به شرط نگهداری فرد معلول در منزل درصورت تأیید سازمان از تسهیلات مقرر در قانون خدمت نیمه‏‌وقت بانوان (مصوب سال 1362) و اصلاحات بعدی آن با استفاده از حقوق و مزایای کامل بهره‏‌مند خواهند شد.
بندپی در ادامه تأکید کرد: کارمندان مرد دارای همسر معلول یا دارای فرزند معلول تحت سرپرستی و فاقد مادر به شرط نگهداری فرد دارای معلولیت در منزل در صورت تأیید سازمان با یک چهارم کسر ساعات کار هفتگی، از حقوق و مزایای کامل استفاده خواهد کرد.
 اختصاص 5 ساعت از برنامه‌های صداوسیما به صورت رایگان به معلولان
وی با اشاره به پیش‌بینی اقدامات فرهنگی و آگاهی‌های عمومی اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، شهرداری‏ها و سایر سازمان‌‏ها و نهادهای دارنده سالن‏‌های نمایش فیلم، مکلفند بدون اخذ هزینه، امکان نمایش تیزرهای آموزشی مورد تأیید سازمان در خصوص حقوق افراد دارای معلولیت و چگونگی تعامل با این افراد را فراهم آورند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است حداقل 5 ساعت از برنامه‌های خود را در هفته به صورت رایگان در زمان‌‏های مناسب به برنامه‌های سازمان و تشکل‏‌های مردم‌نهاد حامی افراد دارای معلولیت به منظور آشنایی مردم با حقوق، توانمندی‏‌ها و مشکلات این افراد اختصاص دهد تصریح کرد: این سازمان همچنین مکلف است نسبت به زیرنویسی فیلم‏‌ها و برنامه‌‏های شبکه‏‌های مختلف سیما، از رابط ناشنوایان و نیز پخش توصیف شنیداری فیلم‏ها جهت افراد نابینا (بر اساس ضوابط فنی و متناسب با امکانات) استفاده کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com