1398-10-281398-11-08bool(false) جدال بر سر تعطیلی مدرسه طبیعت همدان پیام
 
 
سه شنبه - 8 بهمن 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 8 بهمن 1398

Today : Tue, January 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
نمایشگاه چاپ شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  96323 تاریخ انتشار:  1398-04-26 - 08:26 تعداد بازدید:  204
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در جلسه ای با حضور محیط‌زیستی ها و شورای شهر همدان صورت گرفت
جدال بر سر تعطیلی مدرسه طبیعت

اجتماعی

از سال گذشته تنها مدرسه طبیعت استان همدان با نظر سازمان حفاظت محیط‌زیست و دستور رئیس این سازمان تعطیل شده است؛ اما هنوز مادران و پدران بسیاری در این استان هستند که از نبود فضایی برای حضور کودکان در طبیعت و لمس بی واسطه عناصر خاک و آب و هوا و درخت گلایه دارند.
عصر دوشنبه در اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان، تعدادی از والدین کودکان همدانی در نشست اعضای سازمان های مردم‌نهاد و شورای شهر همدان این گلایه ها را ابراز کردند.
بابکیان پدر یکی از کودکانی که در مدرسه طبیعت، چگونگی حفظ آن را آموخته است، در این نشست گفت: آمار وندالیسم شهری و طبیعی 44 درصد در شهر همدان افزایش یافته است که مهمترین دلیل آن ارتباط نداشتن مناسب شهروندان با طبیعت و محیط اطرافشان است.
کارشناس آمار و مدیریت شهری، افزود: بچه های ما در طبیعت باید نحوه ارتباط با آن را یاد بگیرند و به طبیعت عشق بورزند وگرنه در اتاق های سربسته نمی توان عشق به محیط اطراف و طبیعت را آموخت.
وی گفت: اگر می خواهیم وندالیسم شهری کاهش پیدا کند باید فضای بزرگی در طبیعت بکر برای کودکان اختصاص دهیم تا جامعه بهتری داشته باشیم.
یکی از مادران همدانی حاضر در نشست، بیان کرد: هدف بچه ها از زندگی کردن و به دنیا آمدن فقط درس خواندن و پشت میز نشستن نیست، بچه های ما باید یاد بگیرند چگونه اکوسیستم را تخریب نکنند و با طبیعت چه رفتاری داشته باشند، برای من سخت است دختر من فضایی برای لمس از نزدیک طبیعت نداشته باشد و تا عشق به طبیعت و چگونگی حفظ آن را نیاموزد.
وی تصریح کرد: اگر بچه ها در محیطی بزرگ شوند که با طبیعت در تعامل باشند 20 سال دیگر مشکلات ما حل خواهد شد زیرا نسل نوپای فعلی به نگرشی رسیده است که حذف موجودات زنده و عناصر طبیعت برایش درد بزرگی است و جلوی آن را خواهد گرفت.
یکی دیگر از مادران که فرزندی 6 ساله دارد، گفت: کودک من طی مدت سه سال در مدرسه طبیعت همدان، از فردی خجالتی به کودکی جسور و خلاق و پر انرژی و پر از بینش های درخشان نسبت به زندگی تبدیل شده است.
وی ادامه داد: بچه هایی که از نزدیک طبیعت و بودن در آن را لمس می کنند، به نگرش بزرگی می رسند و افرادی با دید بازتر، کارآمدتر و مستقل‌تر هستند.
وی بیان کرد: این بچه ها نگران سگ‌کشی و حذف درختان و موجودات زنده هستند و با دیدن این اتفاق ها به نگرش غلطی می رسند که بر اساس این نگرش باور می کنند اگر کسی زورش برسد می تواند زندگی او را هم بگیرد و این اشتباه است.
این والدین در ادامه نشست خواستار بازگشت مدارس طبیعت در استان همدان شدند. آن ها تصریح کردند: نمی دانیم چه جریاناتی در کار است اما خواهش می کنیم برای بچه های ما فضای طبیعت را اختصاص دهید.
مدیر مدرسه طبیعت همدان که مدتی است تعطیل شده است، در این نشست بیان کرد: حداقل انتظار من این بود که حمایت کوچکی از مدرسه طبیعتی شود که آینده نسل بعد و طبیعت اطراف را تضمین می کند اما نگاه امنیتی به مدرسه طبیعت وجود داشت.
حمید نوروزی، گفت: تعطیلی مدرسه طبیعت مصداق بارز گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری بود و ما جوان بودیم و پر شور که این مدرسه را به خاطر عشق به کودکان و عشق به طبیعت راه‌اندازی کردیم. از دست‌اندرکاران مدیریت شهری می خواهیم برای بچه های این شهر فضایی ایجاد کنید که از درخت بالا بروند، شن‌بازی کنند و با طبیعت اخت بگیرند. کودکی می تواند از طبیعت این مرز و بوم دفاع کند که عاشق طبیعت باشد.
فعال محیط‌زیستی، بیان کرد: نمی توان در اتاق های کوچک که 30 بچه در هر کدام از آن ها نگه‌داری می شود و اداره بهزیستی به آن ها افتخار می کند، عشق به طبیعت را به کودکان آموخت و کودک ماشین‌زده امروز با طبیعت بیگانه است زیرا پیوند هزاران ساله طبیعت و کودک را بریده ایم.
سیدعادل عربی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان همدان، گفت: محیط‌زیست همدان هیچ اقدامی برای تعطیلی مدرسه طبیعت انجام نداد اما مطالبه‌گری سازمان های مردم‌نهاد می تواند راهگشای مسیرهای خوبی باشد.
رئیس اداره آموزش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان نیز بیان کرد: فواید مدارس طبیعت در تربیت نسل آینده بسیار است و هیچ یافته ای آن را رد نمی کند، اما مشکل اصلی در نحوه‌ی استقرار مدارس طبیعت است و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست به درستی بیان کرده اند که متولی مدرسه طبیعت در کشور آموزش و پرورش است. باید مانند تمام مدارس خاص کشور از جمله مدارس فلسفه و قرآنی و مانند آن، طرح مدارس طبیعت توسط متخصصان و دلسوزان امر به روشنی تهیه شود و از طریق آموزش و پرورش و مجلس شورای اسلامی پیگیری شود که این امری شدنی است.
عباس ایزدی، بیان کرد: متخصصان امر تربیت می توانند مدارس طبیعت را در آموزش و پرورش جا بیاندازند و طرح قابل دفاعی ارائه کنند که با ادبیات وزارت آموزش و پرورش همخوانی داشته باشد.
وی تاکید کرد: متخصص برای اجرا و جا انداختن مدارس طبیعت در آموزش و پرورش کم نداریم که حاضرند به راه‌اندازی این مدارس کمک کنند زیرا هیچ متخصص تعلیم و تربیت نقش مدارس طبیعت در ارتقای هوش حرکتی و شناختی کودکان را رد نخواهد کرد.
ایزدی ادامه داد: اداره محیط‌زیست استان همدان نیز در عین این که مجری سیاست های سازمان متبوع خود است اما پیگیر خواهد بود تا در سازمان های گوناگون از مدارس طبیعت دفاع کند اما با شیوه کنونی نمی‌توان به فعالیت مدارس طبیعت مهر تایید زد.
کامران گردان، رئیس شورای شهر همدان در واکنش به این سخنان گفت: قول نمی دهیم اما سعی می‌کنیم مکانی با کارکرد حضور کودکان در طبیعت همدان در نظر بگیریم.
علی فتحی، عضور شورای شهر همدان نیز اعلام کرد: یکی از باغ های شهرداری برای کودکان با نیازهای ویژه در نظر گرفته می شود و باید شرایط واگذاری استیجاری آن برای علاقه‌مندان مشخص شود.
رضوان سلماسی، عضو شورای شهر همدان در ادامه این جلسه، گفت: ارتباط واقعی کودک با طبیعت کمرنگ شده است و بسیاری از بچه ها از این موضوع آسیب دیده اند و هرجا بتوانیم برای راه‌اندازی مدارس طبیعت یا اختصاص مکانی با این کارکرد برای کودکان از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم.
ایده راه‌اندازی مدرسه طبیعت، نخستین بار توسط عبدالحسین وهاب‌زاده -از صاحب‌نظران محیط‌زیست کشور- مطرح شد و شهریور سال 93 نخستین مدرسه طبیعت کشور فعالیت خود را در شهر مشهد آغاز کرد و سپس 77 مدرسه طبیعت در کشور در زمان تصدی معصومه ابتکار در سازمان حفاظت محیط‌زیست شکل گرفت. در حال حاضر این مدارس یکی یکی به دلیل صادر نشدن مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست به تعطیلی می انجامد. عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرده است که این مدارس در حوزه وظایف سازمان نیست.

پیش از این سازمان حفاظت از محیط‌زیست برای برپایی این مدارس صد میلیون تومان وام با بازپرداخت ۶۰ ماهه و سود چهار درصد پرداخت می‌کرد، اما اکنون نه تکلیف کسانی که این وام‌ها را گرفته‌اند معلوم است که چگونه با تعطیلی این مدارس وام را بازپرداخت کنند و نه سازمان حفاظت محیط زیست و نه آموزش و پرورش زیر بار قبول‌کردن آن ها می‌روند.
مدارس طبیعت به سبک و شیوه  مدارس آموزش و پرورش اداره نمی‌شوند و ایده‌شان این است که طبیعت برای آموزش کفایت می‌کند، آن ها طبیعت را  مدرسه‌ای بزرگ می‌دانند و کودکان در این مدارس به فعالیت‌های آزاد و بازی می‌پردازند و جواب سؤال‌های خود را درباره طبیعت کشف می‌کنند. کودکان در این مدارس، شیوه ارتباط‌گرفتن و نترسیدن از حیوانات را می‌آموزند و با لمس‌کردن جانوران به دنیای‌ آن ها می‌روند. در مدارس طبیعت دانش‌آموزان لذت کاشت گیاه و نگهداری از درختان را می‌آموزند و یاد می‌گیرند که طبیعت محل اصلی زندگی آن ها و ثروتی تمام‌شدنی است و باید به آن اهمیت بدهند. خاک‌بازی، گل‌بازی، ‌دویدن و بالارفتن از درخت بخشی از تجاربی است که بچه‌ها در مدارس طبیعت می‌توانند بیاموزند. مدیران این مدارس با پذیرش این مسأله که کودکان در سنین ابتدایی نباید آموزش ببینند، بلکه باید تجربه کسب کنند، در این مدارس به کودکان شیوه زندگی را می‌آموزند.
هنوزدستورالعمل مشخصی برای صدور مجوز فعالیت مدارس طبیعت تعریف نشده و با تعطیلی این ‏مجموعه‌ها در کشور، مسئولان آن سردرگم شده‌اند.
مسئولان این مدارس می‌گویند چگونه است در دولتی به ریاست حسن روحانی، ۷۷ مدرسه طبیعت با مسئولیت معصومه ابتکار شکل می‌گیرد، اما در همان دولت فرد دیگری مخالف مدرسه طبیعت است؟! این واقعا شگفت‌انگیز است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com